Bus parengtas tarpinstitucinis Veiksmų planas alkoholio vartojimo problemoms spręsti
Vyriausybės pasitarime pirmadienį nuspręsta parengti detalų veiksmų planą alkoholio vartojimo problemoms spręsti 2016 metams. Jį įgyvendinant turi dalyvauti Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų, Susisiekimo, Ūkio, Teisingumo, Krašto apsaugos, Kultūros ministerijos bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, Kūno kultūros ir sporto departamentai.
Pastarojo laiko įvykiai liudija, kad skaudžios alkoholio vartojimo pasekmės palietė visus valstybės valdymo sektorius, todėl šiai problemai spręsti telkiamos įvairios šalies institucijos. Lietuvos Respublikos narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstituciniame veiklos plane yra numatytos bendros tęstinės priemonės, tačiau šiuo metu būtina imtis skubių papildomų veiksmų alkoholio vartojimui šalyje sustabdyti.
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė Vyriausybės pasitarime pabrėžė, kad šiandien alkoholio vartojimas ir jo pasekmės negali būti siejamas tik su netinkamai organizuota prevencija ar nepakankamai išplėtotomis gydymo paslaugomis. Pasak ministrės, būtina įsisąmoninti, kad visi ūkio sektoriai turi būti atsakingi už šios problemos sprendimą, sveikatos sektorius, net ir teikdamas aukščiausio lygio sveikatos priežiūros paslaugas, negali išspręsti tų socialinių ir ekonominių problemų, kurios lemia psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. „Visuomenės sveikatos interesą reikia pripažinti prioritetiniu, net jei tai tiesiogiai apsunkintų verslo sąlygas ar tariamai ribotų žmogaus teises“, – sakė Sveikatos apsaugos ministrė.
Pagal Vyriausybės protokolinį nutarimą visos minėtos institucijos iki 2016 m. vasario 1 d. turi pateikti Sveikatos apsaugos ministerijai savo siūlomas priemones Veiksmų planui alkoholio vartojimo problemoms spręsti. Veiksmų planą Sveikatos apsaugos ministerija turi parengti iki 2016 m. vasario 15 d. Veiksmų plane būtina numatyti konkrečias, moksliškai pagrįstas ir efektyvias priemones, užtikrinant glaudų tarpinstitucinį bendradarbiavimą visose srityse. Priemonės turi būti įgyvendintos 2016 metais.
Vyriausybės pasitarime buvo pateikta informacija apie Lietuvoje vykdomą alkoholio ir tabako kontrolę bei vartojimo prevenciją, statistikos duomenys. Statistikos departamento duomenimis, 2014 m. vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui teko 14,9 litro absoliutaus alkoholio, tiek pat kiek 2011 m., tačiau 0,3 litro mažiau nei 2013 m. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuva pagal legalaus ir nelegalaus alkoholio suvartojimą yra trečioje vietoje pasaulyje po Baltarusijos ir Moldovos.
sam.lt
Parašykite komentarą