Naujausios žinios

Nuomonė: Vaikų globos namai netuštės

Janina Pukienė

Šaltinis: www.sekunde.lt

Neseniai Lietuvos Respublikos Prezidentė įvykdė parodomąjį vaikų globos namų „uždarymą“. Akcija sveikintina, raginanti imtis ryžtingesnių veiksmų, skatinti vaikų globą šeimose arba šeimynose. Tik nesitiki, kad viskas vyks greitai ir sklandžiai. Pertvarka pirmiausia turi įvykti ne institucijose, o mūsų galvose. Visų – tiek valdininkų, tiek eilinių piliečių.

Vasaros pradžioje naujoji rajono valdžia surengė patikrinimą, siekdama sužinoti, kur vaikų globėjai deda Tarybos skirtas išmokas – 38 eurus. Neimsiu dabar nagrinėti, ką ir dėl ko iš tikrųjų tikrino – tai plačiai nuskambėjo spaudoje ir buvo aktyviai komentuojama. Komentarai labiausiai ir pritrenkė. Žinoma, būta ir geranoriškų, palaikančių, bet iš kai kurių liejosi tokia tulžis, toks negatyvas: viskas dėl naudos, dėl pinigų. Kokių pinigų, 150 eurų? Ar tie, juoduojantys iš pavydo, neaugino vaikų, nežino kainų? Gal jie mano, kad suma yra kosminio dydžio? O gal mano, kad globėjai gauna tiek, kiek kainuoja vaiko gyvenimas globos namuose – apie 600 eurų? Nuvilsiu jus, pavyduoliai, suma nesikeičia nuo 1999 m. Tada buvo 520 Lt. dabar – 150 Eur. Taip, tais metais tai buvo gana padori suma, bet šiandien – ji tiesiog juokinga. Nepradėsiu vardinti, kas kiek kainuoja, kaip iš viso įmanoma išsisukti su tokiais pinigais. Tie, kurie augina vaikus, kurie gyvena realybėje, patys viską puikiai žino. O tie, kuriems rūpi tik priešgyniauti, vis tiek viską išvers savaip ir tvirtins tą patį: viskas dėl pelno ir naudos.

Taigi, palaikymo globėjai turi nedaug. Visai neturi uždarbio, socialinių garantijų, atostogų. O ką turi? Rūpesčių, padidintą dėmesį, kontrolę, nusistebėjimus, apkalbas, ligas, bemieges naktis. Man atrodo, dirbti globos namuose yra lengviau ir paprasčiau, nei imtis globos. Palyginkime: globos įstaigoj atidirbai nustatytas valandas, gavai algą, socialinį draudimą, atostogas, rūpesčius palikai darbe ir – namo iki kitos dienos. Globėjas dirba 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę ir, kaip jau žinome, be algos ir garantijų – nėra kada „atsijungti“ ir pamiršti globos reikalus. Kiekvienas tuoj mato: globotinis per prastai aprengtas, menkai maitinamas, neturi išmaniojo. Baisu! Neduok, Dieve, kažkas pamatė tokį vaiką indus plaunant, ar daržą ravint –  vergiškas išnaudojimas, kur žiūri Vaikų teisių apsaugos tarnyba? Vadinasi, savas vaikas gali dirbti,  globojamas – tik sėdėti ir laukti, kol kąsnis į burną įkris? Atsiprašau, jei aš apsiėmiau globoti, tai ir auginsiu kaip auginčiau savo: pamokydamas, pagirdamas, pabardamas. Ne tik su teisėmis, bet ir pareigomis supažindinsiu. Kaipgi kitaip jis išmoks gyventi?

Pažįstu kone visas rajono globėjų šeimas, visos yra tvarkingos ir atsakingos, tikrai nepiktnaudžiaujančios alkoholiu. Galiu įsivaizduoti, kaip jas sukrėtė merės žodžiai, kad gauna signalų, jog už Savivaldybės mokamus pinigus perkami svaigalai ir rūkalai. Įdomu, kaipgi tai nustatoma? Negi globėjas, užsukęs parduotuvėn, pareiškia: šiandien gavau Savivaldybės išmoką, ta proga prašyčiau išgerti ir užsirūkyti? Nejuokinga. Globėjus tikrina, moko, bet kam tikrai vaikų neatiduoda. Kaipgi jie, tapę globėjais, praranda pasitikėjimą? Paistalai ir tiek.

Savivaldybės irgi ne vienodai vertina globėjus: vienos moka tiek kiek ir valstybė – 150 eurų, kitos, kaip ir mūsiškė – 38 , trečios – apvalų nulį. Pastaruoju metu tenka išgirsti tokių nuomonių, kad Savivaldybė turėtų taupyti: siekti, kad globėjai įsivaikintų vaikus ir taip nuimtų tą naštą nuo Savivaldybės gležnų pečių. Kaip to bus siekiama, sunku prognozuoti. Nemanau, kad bus lengva ir paprasta, nes ne visus vaikus, netekusius tėvų globos, galima įsivaikinti. Potvarkio tam tikrai neužteks. Beje, tie globėjai, kurie norėtų įsivaikinti, tikina, kad nėra lengva ir paprasta. Bijau, Prezidentės iniciatyvos negreitai bus įgyvendintos: vaikų globos namai netuštės, langų užkalti neteks. O gaila…

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*