Artėja Vileikiškių seniūnaičio rinkimai
Andželika Bagočiūnienė
Širvintų rajono Musninkų seniūnijos Vileikiškių kaimo bendruomenės namuose (Kultūros centro Vileikiškių filiale) spalio 20 d. 18 val. vyks Vileikiškių seniūnaičio rinkimai. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 33 ir 34 straipsniai apibrėžia seniūnaičio statusą, teises ir pareigas. Plačiau susipažinkime, kas yra aptariama įstatymo straipsniuose.
Kas gali tapti seniūnaičiu?
Seniūnaitis – gyvenamosios vietovės bendruomenės atstovas. Kandidatu į seniūnaičius gali būti pilnametis seniūnaitijos gyventojas, deklaravęs gyvenamąją vietą toje seniūnaitijoje, turėti rinkimų teisę ir mokėti valstybinę kalbą.
Kandidatais į seniūnaičius negali būti keliami Savivaldybės tarybos nariai, Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai ir darbuotojai.
Kaip vyksta seniūnaičio rinkimai?
Asmenys, pageidaujantys dalyvauti seniūnaičio rinkimuose turi atvykti į seniūniją, kuriai priklauso seniūnaitija nuo seniūnaičių rinkimų paskelbimo dienos svetainėje www.sirvintos.lt ir ne vėliau kaip likus 7 dienoms iki rinkimų paimti seniūnijos antspauduotus seniūnaičius palaikančių rinkėjų parašų rinkimo lapus. Iki nurodyto termino kandidatas į seniūnaičius turi atnešti prašymą, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pažymą apie kandidato deklaruotą gyvenamąją vietą, gyvenimo aprašymą, fotonuotrauką 3×4 cm, bei surinktus iš seniūnaitijos gyventojų parašus į seniūniją.
Seniūnaitijose, kuriose gyvena ne daugiau kaip 500 gyventojų, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 15 gyventojų parašų. Tose seniūnaitijose seniūnaičiai paprastai renkami gyventojų susirinkime, kurį organizuoja seniūnas. Seniūnaitis renkamas atviru balsavimu. Išrinktas seniūnaičiu laikomas tas kandidatas, kuris surinko daugiausiai susirinkime dalyvavusių gyventojų balsų.
Seniūnaitijose, kuriose gyvena daugiau kaip 500 gyventojų, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 50 gyventojų parašų. Tose seniūnaitijose seniūnaičiai paprastai renkami apklausiant gyventojus. Rinkimus ir apklausą organizuoja ir sprendimus priima savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija. Išrinktas seniūnaičiu laikomas daugiausiai balsų per apklausą gavęs kandidatas.
Seniūnaitis renkamas 3 metams.
Ar seniūnaitis gauna atlygį už veiklą?
Seniūnaitis dirba visuomeniniais pagrindais.
Seniūnaičiui su jo, kaip seniūnaičio, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, gali būti skiriama išmoka, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per metus. Šios išmokos dydį ir atsiskaitymo tvarką nustato tos savivaldybės taryba.
Kokios seniūnaičio pareigos ir teisės?
Seniūnaitis:
- atstovauja seniūnaitijos gyventojų interesams seniūnijoje, savivaldybės institucijose ir savivaldybės teritorijoje veikiančiose valstybės įstaigose;
- skatina seniūnaitijos gyventojus prižiūrėti gyvenamosios vietovės teritoriją (kelius, gatves, aikštes, kapines ir kitus infrastruktūros objektus), plėtoti ir organizuoti kaimo kultūrinį ir sportinį gyvenimą;
- prireikus dalyvauja organizuojant gyventojų apklausas ir gyventojų susitikimus su tarybos nariais, seniūnu, savivaldybės administracijos direktoriumi arba šio įgaliotu atstovu, kitais savivaldybės ir valstybės institucijų atstovais;
- turi teisę gauti informaciją apie savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos ir jos struktūrinių padalinių, kitų savivaldybės viešojo administravimo subjektų, Vyriausybės atstovo funkcijas ir darbo laiką. Šią informaciją seniūnaičiui teikia seniūnas;
- turi teisę gauti savivaldybės institucijų parengtus teisės aktų projektus ir priimtus teisės aktus, susijusius su seniūnaitijos gyventojais, dalyvauti savivaldybės tarybos komitetų ir savivaldybės tarybos posėdžiuose, kai svarstomi klausimai, susiję su seniūnaitijos gyventojais, ir pareikšti seniūnaitijos gyventojų nuomonę apie poreikius ir interesus šiais klausimais, siūlyti problemų sprendimo variantus;
- teikia informaciją seniūnaitijos gyventojams apie savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos ir jos padalinių, kitų savivaldybės viešojo administravimo subjektų, Vyriausybės atstovo funkcijas, jų darbo laiką ir darbo tvarką.
Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei rajono savivaldybės inicijuotą programą seniūnaitijų taryboms skiriamas tam tikras krepšelis. Kur skirtus pinigus panaudos, sprendžia seniūnaitijų seniūnaičiai.
Širvintų rajono savivaldybės seniūnaičių rinkimų tvarkos aprašą rasite čia
Parašykite komentarą