Ignas Šeinius sugrįžo po tėviškės padange… (vaizdo įrašas)
Širvintų miesto centre, Igno Šeiniaus gatvėje atidengtas paminklas lietuvių ir švedų rašytojui, Lietuvos diplomatui, spaudos darbuotojui Ignui Šeiniui atminti. Ignas Šeiniaus tikroji pavardė – Jurkūnas. Slapyvardį rašytojas pasirinko pagal gimtojo kaimo pavadinimą. Jis 1889 metais gimė Šeiniūnų kaime, Širvintų rajone. I. Šeiniaus pirmosios mokyklos – Gelvonuose bei Musninkuose. Vėliau mokslus tęsė Kaune bei didžiuosiuose Rusijos miestuose.1909–1910 metais bendradarbiavo periodiniuose leidiniuose „Aušrinė“ , „Vienybė Lietuvninkų“ bei „Viltis“. 1913 m. lietuvių kalba buvo išspausdintas geriausiai žinomas rašytojo romanas „Kuprelis“. 1915 metais I. Šeinius buvo pasiųstas dirbti į Stokholmą Lietuvių draugijos nukentėjusiems nuo karo šelpti įgaliotiniu. 1919 m. paskirtas Lietuvos atstovybės Stokholme spaudos biuro vedėju. 1920–1921 m. dirbo Lietuvos atstovybėje Kopenhagoje. 1924–1927 metais ėjo Lietuvos atstovo pareigas Skandinavijoje su rezidencija Stokholme. 1932 metais jis grįžo į Lietuvą ir 1933–1934 metais dirbo „Lietuvos aido“ redaktoriumi.
Vėliau, dirbdamas Klaipėdos gubernatūros spaudos patarėju, įsteigė ir redagavo dienraštį „Vakarai“. 1940 metais, Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, I. Šeinius emigravo į Švediją, kur po trijų metų gavo šios šalies pilietybę. Rašytojas mirė Švedijoje 1959 metais.
Pirmoji prieš trejetą metų iniciatyvą pastatyti paminklą I. Šeiniui iškėlė Igno Šeiniaus premijos laureatė, pedagogė, lituanistė Danutė Miliukienė. Ji subūrė Igno Šeiniaus kūrybai neabejingus žmones į iniciatyvinę grupę, kuri kvietė visus norinčius jungtis vienam tikslui – pastatyti paminklą bei pagerbti ir išsaugoti šviesų šio kraštiečio atminimą. Daugelis savanorių prisijungė prie šios idėjos: vieni aukojo lėšas, kiti laiką, treti mintis ir idėjas. Be grupės pirmininkės daug prisidėjo ir buvusi Viešosios bibliotekos direktorė L. Kutiščeva, visuomenininkė R. Pauliukonienė su šeima, Bagaslaviškio I. Šeiniaus pagrindinės mokyklos mokytoja R. Vareikienė, L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos lituanistė E. Rutkauskienė, A. ir L. Baravykai, L. Dorofejevaitė, D. Skrebutėnienė, L. ir S. Kirtikliai, R. Bonikatas, E. Petkūnienė, A. Ragelskienė, S. Rulevičienė, R. Rulevičiūtė, Širvintų miesto bendruomenė ir jos pirmininkė A. Skeberienė, buvę ir esami rajono vadovai. Pagalbos ranką ištiesė visuomenininkas, asociacijos „Slinktys“ vadovas, buvęs Vilniaus mokytojų namų darbuotojas Juozas Žitkauskas, padėjęs suorganizuoti lėšų rinkimo vakarus. Vienas iš jų vyko Vilniaus mokytojų namuose 2014 m. rugsėjo 13 d. pavadinimu „Tėviškės padangėje su mėnesienos vaišėmis“. Lėšos buvo renkamos kalėdinių mugių ir miesto švenčių metu. Kiekvieno indėlis buvo reikšmingas ir vedė link iniciatyvos įgyvendinimo. Skulptūros pagaminimo ir pastatymo sąmata siekė per 36 tūkst. eurų. Paminklo autorius – skulptorius Henrikas Orakauskas.
„Stovinčio Šeiniaus skulptūra sako, kad tai mąstantis žmogus. Paukšteliai ant šios skulptūros simbolizuoja gamtą bei Igno Šeiniaus kūrybiškąją pusę. Du paukšteliai – tai Švedijos ir Lietuvos atitikmuo. Kuris paukštelis mieliau giedojo ar gimtinės, ar jau kitos „tėvynės“. Narvelis yra iš žmogaus, iš mūsų veiklos ir valios. Tai poliariškumas tarp gėrio ir blogio. Balansavau tarp jo kuriamos lyrikos ir drastiškos žmogaus veiklos padarinių. Narvelis – tai negatyvioji pusė, bet ji egzistuoja. Grįžkime į mūsų aktualijas, į tas skausmingąsias mažėjančios tautos vietas. Tapusi laisva, Lietuva atidarė narvelį ir paukšteliai, tai yra mūsų žmonės, paplūdo į visas pasaulio puses. Jie paplūdo ne tik pasisvečiuoti, bet lieka svečiose šalyse visam laikui. Narvelio misija šioje skulptūroje –priminti mums istoriją bei iškelti užuominą apie ateitį.“ – paminko atidengimo ceremonijoje apie savo kūrinį pasakojo skulptorius H. Orakauskas.
Prieš atidengiant paminklą, Širvintų pradinės mokyklos ketvirtokas Nojus Kralikevičius stabtelėjo prie kiekvienos iki paminklo vedančios plytelės ir perskaitė ant jų užrašytas mokinių parinktas gražiausias citatas iš rašytojo kūrinių.
Atidengimo ceremonijoje dalyvavo ir sveikinimo kalbas sakė Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams, buvęs Lietuvos Respublikos ambasadorius Švedijos karalystėje Eitvydas Bajarūnas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko patarėjas kultūrai Faustas Latėnas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos viceministras Arnas Neverauskas, Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė, Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė. Nepaprastoji ir įgaliotoji Gruzijos ambasadorė Lietuvoje Chatuna Salukvadze lietuvių kalba perskaitė sveikinimą atvykusiems į paminklo atidengimo ceremoniją. Sveikinimo žodį tarė ir paminklą Ignui Šeiniui atminti pašventino Širvintų parapijos klebonas dekanas kun. Leonas Klimas.
Atidengimo ceremoniją Lietuvos Respublikos himnu iškilmingai pradėjo Lietuvos kariuomenės KASP orkestras. Šio orkestro garsais ceremonija buvo užbaigta, o susirinkusieji pakviesti į Širvintų rajono savivaldybės kultūros centro didžiąją salę pasiklausyti Igno Šeiniaus kūrinių „Kuprelis“ bei „Siegfried Immerselbe” motyvais sukurtos literatūrinės-muzikinės kompozicijos „Žmogus tik meilėje gali laimingai gyventi“ bei fojė pasigrožėti dokumentine paroda „Ignas Šeinius: tarp Lietuvos ir Švedijos“.
Parašykite komentarą