Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikiškos knygos diena
Eglė Lukošiūnaitė
Vaikų knygos dienos idėją iškėlė Tarptautinė vaikų knygos taryba (IBBY). Ji pradėta švęsti 1967 metais. Kasmet vis kita šalis yra tos šventės rėmėja. Tos šalies rašytojas rašo kreipimąsi, atvirą laišką pasaulio visuomenei, o dailininkas kuria plakatą. Šiemet teisė sukurti plakatą ir kreipimąsi teko Brazilijos IBBY skyriui. Kreipimosi į pasaulio skaitytojus autorė – rašytoja Luciana Sandroni, plakato dailininkas – Ziraldo.
Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama kartu su pasakų kūrėjo Hanso Kristijano Anderseno (1805–1875) gimtadieniu – balandžio 2-ąją. Tai, kad šio rašytojo gimtadienis pasirinktas kaip Vaikų knygos diena, rodo, kokia svarbi vieta vaikų literatūros istorijoje skiriama šiam kūrėjui. Jo vardas tapo savotiška vaikų literatūros emblema. “Ne bėda gimti ančių kieme, kad tik būtum iš gulbės kiaušinio“ (H. K. Andersenas). Bjaurusis ančiukas, pavirtęs gulbe, gali būti suvokiamas kaip H. K. Anderseno likimo alegorinis pasakojimas, o skaitytojui ši pasaka, manau, yra tapusi viltinga metafora, kuri atgimsta mūsų prisiminimuose, kai vaikui į rankas įduodame H. K. Andeseno pasakų knygą.
Balandžio 2-ąją daugelyje šalių rengiamos vaikų ir jaunimo literatūros savaitės. Organizuojami konkursai, parodos, konferencijos, skirtos geriausioms pasaulio vaikiškoms knygoms.
Vaikų literatūros ištakos – mitai, liaudies kūryba. Pirmosios vaikiškos knygos buvo leidžiamos, remiantis Biblija, jos morale. Tai katekizmai, elementoriai, šventųjų gyvenimų aprašymai, moraliniai pamokymai, didaktiniai pasakojimai ir apsakymai, šventos giesmės. Pirmasis lietuviškas sakralinis eilėraštis – „Kalėdaitis dėl mažų vaikelių“– pasirodė 1763 metais.
Pasaulinės vaikų literatūros pradžia – antikos mitai, įvairių šalių liaudies kūryba, Ezopo pasakėčios, Viduramžių epas.
Šiemet vaikiškų knygų kategorijoje „Metų knyga“ išrinkta Ramunės Savickytės „Adelės dienoraštis. Ruduo“ (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“). Ramunės Savickytės apsakyme „Adelės dienoraštis. Ruduo“ ketvirtokės dienoraščio forma pasakojama apie namus ir mokyklą. Adelė, iš arčiau pažinusi savo naująją mokytoją, ne tik ima ją suprasti, bet ir pamėgsta, su ja susidraugauja.
Apie vaikiškas knygeles daugiau sužinoti galite žurnale „Rubinaitis“. Kovo mėnesį išleistas jo pirmasis šių metų numeris. Internete adresu rubinaitis.lnb.lt vaikų literatūros informacinėje svetainėje „RUBINAITIS“ galite rasti informaciją apie naujausius vaikų literatūros leidinius, svarbiausias vaikų literatūros datas, organizuojamus renginius.
,,Niekas kitas taip nesužadina ir neugdo vaiko vaizduotės, kaip knyga. Pamatykime džiaugsmą vaiko akyse, kai jis perskaito pirmąjį žodį ir į rankas pasiima pirmąją knygutę.“ (Astrida Lindgren)
Parašykite komentarą