Čiobiškio gyventojai tikisi lengviau atsikvėpti: kas buvo atlikta neteisėtai, tikimasi įteisinti
Andželika Bagočiūnienė
Straipsnis buvo išspausdintas šių metų birželio 8 d. laikraščio „Širvis“ 23-ame numeryje.
Gegužės 26 d., per Tarybos posėdį, buvo svarstytas ir priimtas sprendimo projektas dėl Širvintų rajono šilumos ūkio plėtros specialiojo plano keitimo ir planavimo tikslų. Tarybos narys Vytas Šimonėlis prašė Tarybos šį klausimą atidėti, nes visi Tarybos nariai gavo laišką iš Čiobiškio gyventojo.
Čiobiškiečio raštiškas kreipimasis į Tarybą
„…Manau, kad šis konkretus šilumos ūkio plėtros specialiojo plano skubus keitimas reikalingas tik dėl vieno konkretaus atvejo, taip vadinamo noro „decentralizuoti energijos šilumos tiekimą nuostolingai dirbančioje Vilties g., Čiobiškio sen., Čiobiškio k., Širvintų r., katilinėje“. 2015 m. pabaigoje, prieš pat šildymo sezono pradžią, buvo atlikti veiksmai, kurie UAB „Širvintų šiluma“ l. e. direktoriaus pareigas R. Ragausko vadinami „decentralizavimu“, o iš tiesų tai veiksmų visuma, prieštaraujanti galiojančiam Širvintų rajono šilumos ūkio plėtros specialiajam planui, Lietuvos Respublikos šilumos tiekimą ir statybą reglamentuojantiems įstatymams, pažeidžiant nustatytą galimo atsijungimo nuo centrinio šilumos tinklo (CŠT) tvarką ir procedūras, net klastojant dokumentus.
2015–2016 m. šildymo sezonu Čiobiškio Vilties g. 1B ir 3 namų gyventojai skubiai buvo priversti pasirinkti savo patalpų šildymo būdą, pavyzdžiui, kietu kuru, kas yra ne tik neleidžiama šioje teritorijoje, bet ir daugiabučiuose gana pavojinga, nes neatitinka priešgaisrinių reikalavimų. UAB „Širvintų šiluma“ tam neprieštaravo, o net ir skatino gyventojus pasirinkti būtent šį būdą – kūrenimą kietu kuru. Dauguma gyventojų susitarė su UAB „Širvintų šiluma“ ir tikėdami šios bendrovės atstovų sakoma informacija, kad 2015-11-30 yra išduoti Širvintų rajono savivaldybės statybos leidimai Nr. 233-09 ir 233-10, įsirengė savųjų patalpų šildymą, kuris yra neteisėtas ir negalimas. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai patikrino Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ informaciją dėl Širvintų rajono savivaldybės 2015-11-30 rašytinių pritarimų statinio projektui Nr. 233-09 ir 233-10 ir tokios informacijos nerado. Įvertinusi teisinį reglamentavimą bei patikrinusi duomenis, padarė išvadą, kad 2015-11-30 Širvintų rajono savivaldybės išduoti rašytiniai pritarimai statinio projektui Nr. 233-10 ir 233-09 negaliojantys. Inspekcija įstatymų nustatyta tvarka surašys statytojams savavališkos statybos aktus (VTPSI 2016-05-24 raštas, Nr.(23.30)-KL2-284). Su vieno Vilties g. 1B-1 buto gyventoja dėl atjungimo sąlygų nebuvo susitarta. Ir nors šiai gyventojai buvo žadama, kad šį butą bendrovė šildys elektra, bendrovė jokių veiksmų nesiėmė ir butas su 78 metų vieniša gyventoja visą žiemą buvo paliktas be šildymo. Bendrovė UAB „Širvintų šiluma“, nieko neinformavusi, tiesiog vienašališkai nutraukė galiojančią šilumos tiekimo sutartį, o butas kartu su jo gyventoja buvo paliktas likimo valiai. Kažkodėl Širvintų Tarybai bendrovės UAB „Širvintų šiluma“ pateiktoje ir Taryboje pritartoje 2015 m. veiklos ataskaitoje šie faktai niekur nėra pažymėti.
Dabar patvirtintame ir galiojančiame Širvintų rajono šilumos ūkio plėtros specialiajame plane numatyta, ką patvirtino ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija savo 2016-03-29 rašte Nr. (23.2)-2D-4150, kad šioje teritorijoje ,,rengiant konkrečių objektų projektus, naujai statomiems, rekonstruojamiems arba kapitaliai pertvarkomiems pastatams aprūpinimą šiluma šildymui, karšto vandens ruošimui, vėdinimui numatyti iš CŠT. Neleistina statyti, įrengti kieto, skysto ir dujinio kuro katilų“. Patvirtintame ir dabar galiojančiame Širvintų rajono šilumos ūkio specialiajame plane šiuose daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose numatytos išimtys ,,Elektros, geotermines energijos ir kiti ekologiškai švarūs šilumos šaltiniai: vėjo, saulės, žemės gelmių, oro šilumos šaltiniai./…/“
Savivaldybės ar gyventojų neteisėti veiksmai negali būti pagrindas keisti galiojantį Širvintų rajono šilumos ūkio plėtros specialųjį planą taip, kad pablogėtų žmonių gyvenamoji aplinka. Iš neteisės negali atsirasti teisė. Kad ir kas įvykdė pažeidimus, net ir masinius, šie pažeidimai negali būti pagrindu, kad pagal juos būtų keičiami įstatymai. Keisdami planą jūs neturėtumėte bloginti esamų sąlygų. Toks dabar galiojančio šilumos ūkio specialiojo plano keitimas, bei tai, kas jau yra padaryta Čiobiškyje Vilties g. 1B ir 3, ir UAB „Širvintų šiluma“ 2015 metų veiklos ataskaitoje tai pavadinant „decentralizuotu energijos šilumos tiekimu nuostolingai dirbančioje Vilties g. Čiobiškio sen., Čiobiškio k. Širvintų r., katilinėje“ yra nesuderinami su dabar galiojančiu Širvintų rajono specialiuoju šilumos ūkio planu. Šie pažeidimai, kurie yra jau įvykdyti su Širvintų savivaldybės žinia ir valia negali būti dabar pagrindas priiminėti sprendimus, kad šiuos pažeidimus įteisintų. Šiuo sprendimo projektu Nr. 2-183 siekiama įteisinti neteisėtus darbus ir veiksmus.“
Problemos lydi ne pirmus metus
Dar praėjusių metų rugsėjo mėnesį rašėme, kaip Čiobiškio daugiabučių gyventojai piktinosi, kad jie verčiami atsijungti nuo centralizuoto šildymo. Gyventojams buvo išmokėtos kompensacijos. Tuomet dar Tarybos nare buvusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Elena Davidavičienė teigė, kad „namai atjungiami nuo centralizuotos šilumos pažeidžiant šilumos specialiojo plano nuostatas“
Čiobiškio kaime, Vilties gatvėje, yra du daugiabučiai namai, kuriems iki 2011 metų rudens šildymas buvo tiekiamas iš Čiobiškio vaikų socializacijos centro, įsikūrusio buvusio Pilsudskio dvaro komplekse. Šiuose daugiabučiuose apgyvendindavo Socializacijos centro specialistus. Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu 2011 metų rugsėjo 1 d. Čiobiškio vaikų socializacijos centras buvo uždarytas. Centrui nutraukus savo veiklą, Čiobiškio kaimo Vilties g. esančiuose daugiabučiuose šildymo paslaugas teikė įmonė UAB „Izobara“. 2014 metais ši įmonė bankrutavo. Širvintų rajono savivaldybė 2014–2015 metų sezono šildymo tiekimo problemą pavedė spręsti UAB „Širvintų šiluma“, kurios pagrindinė akcijų dalis priklauso Širvintų rajono savivaldybei. Ši įmonė nusprendė Čiobiškio daugiabučių šilumos tiekimui išsinuomoti šildymo sistemą su konteinerine katiline. Parinktas šildymo būdas gyventojams buvo brangus. Nenorėjęs savo pavardės atskleisti daugiabučio gyventojas teigė, kad kai kurių butų gyventojai šildėsi kaimynų sąskaita, nes centralizuoto šildymo būdą taikė tik viename buto kambaryje, o kituose – šildėsi krosnele. Mokėjo tik už vieną kambarį, tuo tarpu mokėtina suma už šildymą turėtų būti skaičiuojama už visą bendrą buto plotą. Nesumokėta dalis būdavo padalijama kitiems daugiabučio gyventojams. Taip, pasak jo, buvo pažeidžiami kitų butų savininkų interesai ir jie patyrė papildomų išlaidų, o šilumos nebuvo pakankamai.
2015 metais susitikime su UAB „Širvintų šiluma“ laikinai einančiu direktoriaus pareigas Raimondu Ragausku ir Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktore Ingrida Baltušyte-Četrauskiene gyventojai išgirdo, kad jie neturi pasirinkimo. „Nėra kito kelio, išskyrus išmokėti pašalpas kiekvienam apie du tūkstančius eurų, o visi klausimai nenagrinėjami.“ – pasakojo pašnekovas. „Tik pasakė: pirkite ir statykitės greičiau, nes artėja šildymo sezonas,“ – teigė kita to paties namo gyventoja. „Mes prašėme šitą dalyką sureguliuoti, bet Ragauskas su direktore Četrauskiene pasakė, kad šiuo klausimu nediskutuos! Mes jiems esame per brangūs. Yra vienintelis kelias – atsijungti,“ – teigė trečias daugiabučio gyventojas.
Ne kartą dvylikabučio gyventojai kreipėsi į Širvintų rajono savivaldybės administraciją prašydami suvienodinti šildymo paslaugų apmokėjimo sąlygas visiems name esantiems butams. Iki rinkimų problema nebuvo sprendžiama. Po rinkimų, pasikeitus valdančiajai daugumai, nuspręsta „decentralizuoti“ Čiobiškio kaimo Vilties g. daugiabučių namų šildymą.
„Decentralizuota“ prieš gyventojų valią
Praėjusiais metais kalbinome kelis daugiabučių namų gyventojus, nė vienas kalbintas gyventojas nenorėjo, kad jo pavardė būtų viešinama. Visi pakalbintieji teigė, kad atsijungimas nuo centralizuoto šildymo sistemos vyko UAB „Širvintų šiluma“ ir Širvintų rajono savivaldybės administracijos iniciatyva. Atsijungti nuo centralizuoto šildymo sutiko ne visi gyventojai. Senyvo amžiaus, vieni gyvenantys žmonės pasisakė už tai, kad šildymas į šiuos namus būtų tiekiamas centralizuotai.
„Jie labai mūsų neklausė. Pasakė, kad nekūrens ir viskas. Jei protestuos du trys, sakė, nesvarbu jiems, nereaguos nė kiek,“ – apie susitikimą su UAB „Širvintų šiluma“ l. e. direktoriaus pareigas R. Ragausku ir Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktore Ingrida Baltušyte-Četrauskiene pasakojo devintą dešemtį įpusėjusi daugiabučio gyventoja. Kad viena senyvo amžiaus moteris liko be šildymo, savo laiške Tarybos nariams patvirtina ir Čiobiškio gyventojas.
UAB „Širvintų šiluma“ laikinai einančio direktoriaus pareigas Raimondo Ragausko pasirašytame susitarime su gyventojais buvo rašoma, kad sutariama daugiabučio namo gyventojui kompensuoti už vartotojo bute šilumos tiekimo nutraukimą ir naujo šilumos šaltinio pasirinkimą bei įsirengimą apmokant už medžiagas: katilą, vamzdžius, siurblius ir kaminą. Susitarime numatyta, kad gyventojas-vartotojas, gavęs kompensaciją, dėl centralizuotos šilumos tiekimo nutraukimo pretenzijų neturės. Gyventojai patys atsako už atsijungimą nuo centralizuotos šilumos tiekimo.
UAB „Širvintų šiluma“ laikinai einančio direktoriaus pareigas Raimondo Ragausko 2015 m. klausėme, ar nebus pažeistas patvirtintas Šilumos ūkio specialusis planas decentralizavus du Čiobiškyje, Vilties g. esančius daugiabučius namus. „Valdyba yra priėmusi sprendimą decentralizuoti šildymo tiekimą tuose dviejuose namuose ir procesas vyksta… Gyventojai patys nutarė atsijungti nuo centralizuoto šilumos tiekimo. Nieko naujo mes nesumanėme, tik pratęsėme atsijungimo procesą, kurį jie pradėjo,“ – priešingai nei gyventojai, teigė l. e. direktoriaus pareigas R. Ragauskas.
Teisėtas decentralizacijos kelias, kurį apėjo naujai išrinktieji
Lietuvos Respublikos šilumos ūko įstatyme pabrėžta, kad savivaldybės tvarko šilumos ūkį pagal savivaldybių tarybų patvirtintus šilumos ūkio specialiuosius planus. Jie rengiami pagal Teritorijų planavimo, Šilumos ūkio įstatymo, Aplinkos ir energetikos ministrų patvirtintas Šilumos ūkio specialiųjų planų taisykles.
Lietuvos Respublikos energetikos ministro Arvydo Sekmoko 2010 m. spalio 25 d. sakymu Nr. 1-297 patvirtintose Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėse nurodyta, kad atjungiant daugiabutį namą, daugiabučio namo valdytojas, Čiobiškio atveju Širvintų Komunalinis ūkis, Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatyme nustatyta tvarka organizuoja namo savininkų susirinkimą, kurio metu jie priima sprendimą ir paveda valdytojui pakeisti pastato šildymo būdą.
Valdytojas privalo savivaldybės institucijai pateikti prašymą išduoti rašytinį pritarimą pastato paprastojo remonto projektui, pertvarkant pastato šildymo sistemas.
Savivaldybė Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ir Statybos techniniame reglamente nustatytais terminais išduoda rašytinį pritarimą pastato paprastojo remonto projektui pertvarkant pastato šildymo sistemas.
Savivaldybė gali atsisakyti šį leidimą išduoti, jeigu vartotojų pasirinktas naujas šildymo būdas neatitinka Savivaldybės infrastruktūros plėtros šilumos specialiojo plano ir šilumos ūkio specialiųjų planų arba dėl kitų motyvuotų priežasčių.
Šilumos vartotojas, teisėtai pakeitęs šildymo būdą, kreipiasi dėl šilumos tiekimo sutarčių nutraukimo.
Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatymo 29 straipsnyje apibrėžta, kad Šilumos pirkimo–pardavimo sutarčių nutraukimas vartotojo iniciatyva galimas, kai, rekonstravus pastatą, pakeičiamas viso pastato šildymo ar apsirūpinimo karštu vandeniu būdas, to pastato butų ir kitų patalpų savininkų šilumos ir karšto vandens tiekėjo sutartys laikomos nutrauktomis nuo statinio pripažinimo tinkamu naudoti momento.
Daugiabučių namų gyventojai už savavališką atsijungimą nuo centralizuoto šildymo sistemos ir savavališkai rekonstravę pastatą bei jo inžinerines sistemas atsako įstatymų nustatyta tvarka.
2016-05-24 dieną tas pats Čiobiškio gyventojas gavo atsakymą iš Vakar Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Vilniaus teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros skyriaus, kuriame teigiama, kad 2015-11-30 išduoti rašytiniai pritarimai Čiobiškio 1B ir 3 namams yra negaliojantys bei praneša, kad inspekcija įstatymų nustatyta tvarka surašys statytojams savavališkos statybos aktus.
Apsitvėrė tylos siena
Dar 2015 m. rugsėjo 21 d. šiuo klausimu vykome pakalbinti Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktorę Ingridą Baltušytę-Četrauskienę. Nei tiesiogiai, nei telefonu su direktore pasikalbėti tuomet nepavyko, į raštiškus paklausimus atsakymo taip pat negavome. Tik po šių klausimų sužinojome, kad „Širvio“ elektroninis paštas į savivaldybės el. paštą pakliūna kaip brukalas.
Tarybos posėdžio metu du Tarybos nariai iškėlė klausimą, ar Širvintų rajono šilumos ūkio plėtros specialiojo plano keitimas susijęs su Čiobiškio neteisėtų veiksmų įteisinimu. Nė iš vieno pozicijos atstovo ar vadovių konkretaus atsakymo nesulaukė.
Pakalbintas Ūkio plėtros skyriaus vedėjo pavaduotojas Robertas Bartulis buvo mįslingas. Paklaustas, ar pakeitimai daromi Čiobiškio neteisėtai decentralizacijai įteisinti, jis atsakė klausimu: „Ar jūs norite, kad žmonėms būtų geriau?“ Paklaustas, o jei miesto centre daugiabutyje ketvirto aukšto gyventojas atsijungs nuo centralinio šildymo ir įsirengs kaminą, ir kūrens krosnelę malkomis, tai tuomet ką darys skyrius? Pasak R. Bartulio, jei taip atsitiktų, teks vėl teikti Širvintų rajono šilumos ūkio plėtros specialiojo plano keitimo projektą.
Mes norime, kad žmonėms būtų geriau, bet jų ramybės labui tas gėris turi ateiti teisėtu keliu. Įstatymai galioja visiems, net Širvintų rajono savivaldybei.
Parašykite komentarą