Naujausios žinios

Dvidešimtmetis – tai pati jaunystė

Janina Pukienė

Širvintų kultūros centro Gelvonų filialo folklorinis ansamblis „Savingė“ šį rudenį švenčia dvidešimtmetį. Solidus jubiliejus! Apie pradžių pradžią, nuveiktus darbus ir ateities planus pasakoja ansamblio vadovė Kultūros centro etninės kultūros specialistė Laimutė Bikulčienė.

Ansamblis susikūrė 1995 m. spalio mėnesį draugėn sukvietęs mokytojus, amatininkus, kraštotyrininkus ir visus, mėgstančius liaudies dainą ir šokį. Kolektyve per 20 žmonių, kurių amžius nuo 25 iki 80 metų. Ansamblio repertuare – Širvintų krašto ir Aukštaitijos dainos, šokiai, žaidimai ir pasakojimai. Koncertuojame daug – tiek Gelvonuose, tiek rajono bei respublikos renginiuose, šventėse ir konkursuose. Kiekvieną  pavasarį Gelvonuose vyksta regioninės folkloro ir liaudiškos muzikos šventė „Suprašė žvirblalis“, kurios iniciatorius – „Savingė“. Nuolat dalyvaujame Rasos šventėje Kernavėje. Tradicinėje rajoninėje Derliaus šventėje „Smagu širdžiai, gardu pilvui“ ne kartą buvom meninės programos prizininkais. Ansamblio dalyviai ne sykį šeimininkavo respublikinėse kaimo kapelų varžytuvėse „Kaimynėli, būki svečias“ bei armonikininkų konkurse „Antano armonika“. Žiūrovų mėgstami teatralizuoti koncertai „Žirgą pabalnosiu, pas mergelę josiu“, „Dienelę vargstam, vakarėlio laukiam“, „Ant pirmo garo“, „Kas suka malūno sparnus?“, taip pat visos vestuvių dalys, įvairių švenčių programos. Paruošta ne viena kalendorinė programa: „Iškalėdosim tėvelio dvarą“, „Atėjo pavasaris, parsinešė saulę“, „Rasa kupolinė“, „Linelius roviau – dainavau“ ir dar daug kitų.

„Savingė“ ne kartą nominuota kaip geriausias rajono folkloro ansamblis. Labai didžiuojamės 2013 m. tapę Igno Šeiniaus vardo premijos laimėtojais. Pernai vyko Lietuvos dainų šventės partnerystės su „Swedbank“ akcija „Kortelė su daina“ – „Savingė“ tapo rajoninio konkurso nugalėtoja. Žinoma, negalėjom nedalyvauti ir respublikinėje folkloro akcijoje „Šoka visa Lietuva“ Kernavėje bei pasakotojų konkurse „Žodis žodį gena“ Druskininkuose, jie vyko šiemet. Ansamblis – daugelio folkloro festivalių ir švenčių dalyvis. Tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Baltica“, „Skamba skamba kankliai“, „Atataria lamzdžiai“ dalyvauta iš viso 13 kartų, o Lietuvos dainų švenčių Folkloro dienose – 5 kartus.

Apie ansamblio dalyvius galima pasakoti ir pasakoti. Sudėtis labai stabili, ansamblį palieka tik negalios ištikti. Ir dabar trys senjoros jau nebegali vykti į koncertus, tikiuosi, bent jau jubiliejiniame galės sudalyvauti. Tarp dalyvių – kelios šeimos. Pavyzdį rodo seniūnas Lionginas Juzėnas su žmona mokytoja Birute. Mokyklos direktorė Ona Valančienė nepalieka namie vyro Stanislovo, vyriausiojo ansamblio dalyvio. Direktorės pavaduotoja Jūratė Stankevičienė ir jos vyras, irgi mokytojas, Kęstutis – Bagaslaviškio krašto tarmės atstovai. Valstybės tarnautojas Kazimieras Visackas ir socialinė darbuotoja Vlada Visackienė – dar viena ansambliečių šeima. O mokytoja Audronė Dabravolskienė dalyvauja su dukra, jauniausia ansambliete Akvile Adomavičiūte. Be minėtų šeimų su „Savinge“ koncertuoja kultūros darbuotoja Gita Krylavičienė, mokytojai Kazys Petreikis ir Regina Ramaškevičienė, Savivaldybės darbuotojas Algirdas Vilčinskas, gelvoniškiai Nijolė Pakalniškienė ir Algirdas Sladkevičius bei liukoniškės Liusina Makauskienė ir Birutė Vinciūnienė. Žadame atsijauninti: po Naujųjų  prie kolektyvo prisijungs kelios poros naujų, jaunesnių dalyvių. Beje, nepaminėjau – K. Visackas ir O. Valančienė yra puikūs vietinės tarmės atstovai, tiesiog kalbos grynuoliai, tad nenuostabu, jog dažnai kviečiami būti koncertų, švenčių vedėjais, šeimininkais.

Laimute, pasakojat tik apie „Savingę“, prašom keletą žodžių apie save.

Esu Širvintų krašto žmogus, gimusi ir augusi Beržės kaime. Klaipėdos universitete įgijau choreografės specialybę, trejus metus dirbau Zarasų kultūros rūmuose, o nuo 1984 m. grįžau į Širvintas. Šešetą metų kultros namuose dirbau choreografe, o nuo 1991 m. esu rajono Kultūros centro etninės kultūros specialistė. Nuo 2004 m. esu Aukštaitijos regioninės kultūros tarybos narė. Per darbo metus esu parengusi ir įgyvendinusi įvairių projektų: projektas „Širvintų kraštas“ buvo vykdomas 2002-2005 m. su tuomet veikusiu regioninės televizijos kanalu TV11, buvo parengtos ir transliuotos 24 laidos, šventė-konkursas „Patrepsėlis“, „Rasa Kupolinė“, „Kaimynėli, būki svečias“. Apie rajono etninį paveldą rašau monografijose, krašto žiniasklaidoje, internetinėje svetainėje. Jau parengta išleisti ansamblio „Savingė“ kompaktinė plokštelė „Oi gerai buva“.

Gera žinia, lauksim jo pasirodant. Apibendrinant galima pasakyti – „Savingės“ ateitis šviesi. Ansamblis atsinaujina, atsijaunina, aktyviai koncertuoja. Vadinasi, bus ir trisdešimtmetis, ir penkiasdešimtmetis! To nuoširdžiai linkime. Juk dvidešimtmetis – pati jaunystė,  lauksim brandos meto.

Laimutė Bikulčienė ir jos vadovaujama „Savingė“ lapkričio  28 d. 14 val. visus kviečia  į Gelvonus, vyks jubiliejinis koncertas. Dėkui, būtinai dalyvausim ir giedosim „Ilgiausių metų“. Iki susitikimo Gelvonuose.

Kiti nuotraukų šaltiniai: sirvintos.lt, sirvintukc.lt.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*