„Gydanti knygos galia“
Janina Pukienė
Straipsnis buvo išspausdintas rugsėjo 20 d. laikraščio „Širvis“ 37-ame šių metų numeryje.
Širvintų I. Šeiniaus viešosios bibliotekos kolektyvas rudenį pasitinka įdomiais renginiais. Jau antrą savaitę skaitykloje eksponuojami Aldonos Vasiukevičienės paveikslai. O praėjusį penktadienį bibliotekoje pradėtas vykdyti naujas projektas „Gydanti knygos galia“. Jį iš dalies finansuoja Kultūros taryba. Apie projektą pasakoja jo sumanytoja, Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Almutė Kanapienienė.
– Kokia projekto „Gydanti knygos galia“ pagrindinė idėja?
–Projektas skirtas dvasinės sveikatos gerinimui, socialinės atskirties mažinimui, kultūrinių poreikių tenkinimui, glaudesnio ryšio su biblioteka gerinimui. Nemažai senyvų ir neįgalių žmonių turi dvasinių problemų, patiriamų dėl socialinės ir kultūrinės atskirties. Joms spręsti pasitelkta viena iš meno terapijos rūšių – biblioterapija.
– Biblioterapija – kas tai?
– Tai knygų skaitymas siekiant padėti žmonėms išspręsti savo problemas. Ši terapija padeda geriau pažinti save, atsikratyti neigiamų emocijų, streso, nerimo, agresyvumo, netgi cheminės priklausomybės. Jau senovės graikai virš bibliotekos durų kabindavo užrašą: „Čia sielos gydymo vieta“. Pats terminas pradėtas naudoti XX amžiuje. Plačiai biblioterapija buvo taikoma abiejų pasaulinių karų metu. Lietuvoje šio gydymo metodo pradininkas yra psichologas, psichoterapeutas Aleksandras Alekseičikas. Projektas turėjo prasidėti su jo paskaita apie biblioterapiją. Bet, kadangi šiuo metu A. Alekseičikas yra išvykęs iš Lietuvos, ši paskaita, į kurią kviesime ne tik bibliotekininkus, bet ir socialinius darbuotojus, vyks spalio mėnesį. Kviečiame visus, besidominčius šia terapijos rūšimi.
– Kaip gimė projekto idėja?
– Seniai norėjau kažką panašaus organizuoti. Per trisdešimt darbo bibliotekoje metų įsitikinau, kad toks projektas reikalingas. Postūmį suteikė vienos globos namų gyventojos istorija. Šviesi moteris, mėgstanti knygas, pati kurianti eiles, buvo dažna bibliotekos renginių viešnia, aktyvi skaitytoja. Deja, pablogėjus sveikatai, moteris sunkiai vaikšto ir negali lankytis bibliotekoje. Tokių ir panašių atvejų tikrai ne vienas. Norėjosi šiems žmonėms padėti. Todėl projekto renginiai vyks ne tik bibliotekoje, bet ir Parapijos globos namuose, Globos centre ir Neįgaliųjų draugijoje. Šios skaitytojų grupės yra labiausiai atskirtos. Džiaugiuosi, kad prie projekto prisijungė Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos moksleiviai. Jie globos namų gyventojams skaitys knygas. Vokiečių mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad senyvo amžiaus žmonėms geriausią poveikį daro jauno žmogaus skaitomas tekstas, jis labiausiai ramina.
– Kiek laiko projektas tęsis, kiek numatyta renginių?
– Gruodžio viduryje planuojame projektą užbaigti. Numatyti septyni–aštuoni renginiai. Rinkome tokius autorius ir atlikėjus, kurie yra vyresniosios kartos, geriausiai žinomi senjorams. Kitą savaitę Parapijos globos namuose vyks kunigo Roberto Grigo poezijos knygos „Benamės svajos“ pristatymas. Kviečiu visus, kam įdomi poezija ir kunigo asmenybė. Parapijos globos namai tikrai žadėjo priimti visus norinčius. Rašytoja Aldona Ruseckaitė vėliau pristatys savo knygą „Žemaitės paslaptis“. Žinoma skaitovė, aktorė Virginija Kochanskytė atvyks su teatralizuotu renginiu „Gyvenimas – kaip graži kelionė“, kuriame persipina lietuvių ir užsienio lyrikos posmai. Aktoriai Birutė Mar ir Aleksas Kazanavičius pristatys spektaklį „Jis ir ji“, sukurtą pagal J. Biliūno ir J. Biliūnienės laiškus. O projektą planuojame užbaigti susitikimu su vietos literatais – senjorais. Tokių turime ne vieną.
– Renginiai tikrai daro įspūdį. Linkime Jums sėkmės įgyvendinant ši projektą ir lauksime naujų idėjų.
Pirmasis projekto renginys buvo poezijos, dainos ir džiazo valanda, skirta Pauliaus Širvio kūrybai. Pirmas „blynas“ tikrai neprisvilo. Kultūros centro parodų salėje laisvų vietų nedaug teliko, tiek mylimo poeto kūrybos gerbėjų čia susirinko. Aktoriai Dalia Jankauskaitė, Pijus Ganusauskas ir džiazo muzikantas Vytautas Labutis pademonstravo įspūdingą programą. Iki skausmo žinomos eilės naujai suskambo, o muzikinės improvizacijos jas puikiai praturtino. Norėjosi, kad ta valanda dar tęstųsi ir tęstųsi… Nekantriai lauksim naujų susitikimų.
Parašykite komentarą