Naujausios žinios

Gyventojų nuomonė apie mirties bausmės grąžinimą

Andželika Bagočiūnienė

Šeštadienį, tik praūžus Naujųjų metų šventei, visą Lietuvą sukrėtė žinia, kad  Kėdainių rajono Saviečių kaime buitinio konflikto metu 36 metų vyras išvaręs savo sugyventinę iš namų, į kieme esantį šulinį įmetė du jų mažamečius vaikus. Mergaitei buvo vos keturi mėnesiai, o berniukas mirties dieną turėjo švęsti savo antrąjį gimtadienį. Į įvykio vietą atvykus gelbėtojams, vaikai buvo ištraukti iš šulinio ir gaivinami. Deja, medikai niekuo jau negalėjo mažyliams padėti. Jų teigimu, vaikai jau buvo mirę. Policijos pirminiuose pranešimuose, vyras buvo blaivus. Įtariama, kad anksčiau vieną kartą teistas ir penkis kartus administracine tvarka baustas vyras gali turėti sveikatos problemų. Kaimynai televizijos laidų žurnalistams liudija, kad vyras ne kartą smurtavo prieš keletą metų jaunesnę sugyventinę. Tiek seniūnas, tiek Vaiko teisių apsaugos skyrius bei socialinis darbuotojas  žinojo, kad nužudytų vaikų motina ne kartą bėgo iš namų ir atleidusi savo skriaudikui vis grįždavo su vaikais atgal į smurtautojo tėvui priklausančius namus. Ši istorija skurėtė daugelį mūsų. Todėl klausiame „Širvio“ skaitytojų:

Kokia jūsų nuomonė, ar griežtesnės bausmės bei  grąžinta mirties bausmė sumažins žmogžudysčių skaičių Lietuvoje?

Juozas, 29 m.: Nu užmuši vieną pijoką šiandien. Tai ką? Jų Lietuvoje tik vienu ir sumažės. Reikia sumažinti pijokystes. Reikia motinoms taip pat paaiškinti, kad, jeigu gyvena su mušančiu pijoku, tai jos reikalas, bet valstybė negali leisti su pijoku ir mušeika gyventi vaikams. Juk jie tai matydami augs tokie pat. Užburtas kažkoks ratas. Jie kitaip ir nežinos, kaip išsilieti, kaip tik muštis. Kas mokyklose kitus vaikus tranko, elgiasi kaip velniai, nesiskaito su mokytojais? Tai tie vaikai, kur motina ir jie patys į kailį gauna. O tada kaltiname vaikus, kad va kokie jie mokykloje laukiniai. O ką darome, kad jie tokie nebūtų? Ar atimame iš tos šeimos, kur jis toks auga? Ne? Tai paliekame ir auginame toliau mušeiką. Reikia griežtinti bausmę ne tik tam, kuris muša, bet ir tam, kuris gyvena su mušančiu. Va tada padaugės vienišų tėvų ar mamų, bet užmušimų sumažės. Kas geriau, ar padėti išgyventi vienišai mamai, ar laidoti tokius kūdikius, ir dar taip žiauriai mirusius. Negaliu prisiminti net. Baisu.

Jurgita, 33 m.: Manau, kad griežtesnės bausmės tikrai nepadės. Kitose šalyse nei mirties bausmė, nei kitos griežtos priemonės nepadeda. Jei smurtą bandysime gyditi smurtu, tai pagimdysime dar didesnį smurtą. Kas bus užtikrintas, kad po to neužsimanys mirties bausmę įvesti prievartautojams, po to ne tos orientacijos žmonėms. Ar esame tikri, kad bus riba tiems įteisintiems žudymams. Žiūrėjau garsenybių nuomones. Dauguma jų pasisako už mirties bausmės grąžinimą. Tokie pasisakymai tik atskleidžia, kad nebeliko Lietuvoje krikščioniškų vertybių. Kai pasako, kad reikia nubausti mirtimi, lai užduoda sau klausimą, ar jis krikščionis? Jei atsakys „Taip. Aš krikščionis“, tai netiesa. Krikščionys negali žudyti. Gyvename instinktų vedami. Žmonės prarado vertybes. Šeima nebėra vertybė, tikėjimas nebėra vertybė. Liko tik materialinės vertybės. Jei žmogus negali įsigyti prabangaus telefono, ar brangaus daikto, tuomet puola į neviltį, pradeda girtauti, pradeda smurtauti. Bausmės nieko nepadės. Reikia tvarkyti švietimo sistemą. Kas dabar? Darželiai neformuoja vertybių, mokykla neformuoja vertybių, o jei dar šeima neformuoja vertybių, tai ko laukti iš Visuomenės? Turime bent jau dabar pradėti nuo mažiausių ir diegti aukštesnes vertybes, ne tik žinias, kas dabar daroma švietimo įstaigose.

Regina, 56 m.: Aš manau, kad bausmės nepadės. Reikia stipriau dirbti socialinį darbą su šeimomis. Netikiu, kad toje šeimoje problemų iki to kraupaus įvykio nebuvo. Paprasčiausiai, niekas jų nenorėjo matyti, užsimerkė ir abejingai apleido juos. Kaip bus, taip bus. O be to paslaulyje ir Lietuvoje tiek daug smurto. Ir dar blogai, kad socialinės rizikos šeimoms ypač toms, kurios turi kokių nors piklausomybių: girtauja, vartoja narkotikus, lengva ranka dalina pašalpas ir tiek tos pagalbos jiems. Pasižiūrėkite, kiek kaimuose daug bendruomenių, laisvų nieko neveikiančių žmonių, kurie galėtų savanoriškai įsitraukti į socialinės pagalbos veiklą. Kaime žmonės vienas kitą pažįstą, mato kaip gyvena. Kodėl jie negali padėti vieni kitiems. Kas dabar girdėti: „O kodėl jūs padedate pijokams? Aš va dirbu, jokios pagalbos niekada nesulaukiu.“ Pyktis ir pavydas. Reikia suprasti, kad tie žmonės praradę socialinius įgūdžius, o kai kurie jų net neturėję tų socialinių įgūdžių. Būtina žmogui padėti, negalima palikti likimo valiai. Nereikia žeminti dėl to, kad jis turi priklausomybių, o suteikti šiltą pagalbą, dėmesį nuolatinį, lankymąsi. Rūpintis jais. Neduoti grynųjų pinigų, o pasirūpinti geriau maitinimo paslauga, apranga,buitimi. Bendruomenėms galima būtų skirti daugiau lėšų ir jos pačios galėtų teikti tokias paslaugas šeimoms, kurioms to reikia. Vaikai jau iš dalies gauna maitinimą darželiuose ar mokyklose. Pasirūpinti ir tėvais. Mokyti juos tvarkytis, būti kartu. Tada jie dažniau bus blaivūs, o ir tvarkytis palaipsniui pradės patys. Tada jau, kai matysis pažaga ir pinigėlius galima po truputį duoti, kad išmoktų juos valdyti, taupyti. O tada ir žmogus ir dirbti pats norės, ir dar kitam tokiam pat likimo draugui padės.

Darius, 57 m.: Tikrai nepadės bausmės. Mes tiktai prisimename mirties bausmę tada, kai įvyksta kas nors baisaus. Nu nušausime juos, ir ką. Gal jiems tik  nuo to lengviau. Ir išlaikyti taip pat žmonės iš savo mokesčių neturi. Tegu sėdėdami dirba. Bet ką dirba privalomai, tegu nors kojines mezga senukams ar ką. Svarbu ne šiaip juos išlaikyti dykaduoniais. Dar labai svarbu, kad Visuomenė turi apsaugoti vaikus, nes motina nuolat mušama jau turi tą aukos sindromą ir apsaugoti savo vaikų nebegali. Be to, ką daro krizių centrai? Kodėl tos moters, kuri bėgo tai palikusi vaikus, tai su jais kažkur pas mamą. Kodėl jos nepriėmė krizių centras, neapgyvendino su vaikais, nesuteikė pagalbos? Negera klausytis, kad ji nesiskundė. O kaip jai skųstis. Viename kambaryje jos klausia, ar ji mušama, o kitame kambaryje mušeika laukia, kada pareigūnai išvažiuos, ir, jei pasakytų ką, tai gaus dvigubai. Čia pagalba?

Žmonės neturi būti tokie abejingi, o ypač darbuotojai. Skaičiau Anglijoje iš motinos buvo atimti vaikai, nes ji grįžo pas savo smurtaujantį vyrą. O atėmė todėl, kad ji sukėlė pavojų savo vaikams. Keikiame Norvegijos vaikų teisės taisykles, o dabar mums jų labai reiktų, kad sustabdytų tai, kas vyksta. Mieste truputį kitaip. Vienkiemių niekas nemato arba ir nenori matyti. Įgaliotiniui svarbu nesurašinėti protokolų, nes juk darbo padaugėja, vaikų teisė ar socialiniai praneša rizikos šeimoms, kad atvažiuoja tikrint, kad rastų tvarką, nes tada nereiks aktų sustatinėti. Juk viską rado tvarkoje. Va taip, už tat ir gyvename. Taip viskas vyksta.

Motina taip pat turi būti baudžiama už tai, kad neapsaugojo savo vaikų. Reikia iš smurtaujančių šeimų vaikus atimti ir perduoti globėjams ar giminėms, ar galų gale į vaikų namus. Jei motina nori būti mušama, lai su tėvu lieka, bet vaikus reikia apsaugoti. Vaikai mūsų Visuomenės dalis.

Ačiū Jums už nuomonę.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.

*