Naujausios žinios

Ir vėl pažadai skiriasi nuo realių darbų

Alytė Skeberienė, Širvintų rajono savivaldybės tarybos narė

Širvintų rajono savivaldybės tarybos narė
Alytė SKEBERIENĖ

Kaip teigia vaikų interesams atstovaujantys specialistai, paėmus vaikus iš nesaugios jiems biologinės aplinkos, būtų geriausia, jei jie patektų į šeimas, kur jiems iš karto būtų suteikta globa ir rūpestis. Su tikrais tėvais negalintys gyventi vaikai, turėtų geresnes sąlygas pas laikinus globotojus, pas žmones, kurie vaiką globotų savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje. Ir taip vaikui būtų užtikrinamas ne tik fizinis, bet ir emocinis saugumas, kasdienė priežiūra. O priglausti vaiką, tokiems budintiems globotojams, gali tekti bet kuriuo paros metu, tad jie turi būti pasiruošę vaiką priimti bet kada. Be to, jie negali atsisakyti vaiką priimti.
„Ar savo rajone turime pakankamai tokiai kilniai misijai pasiryžusių žmonių?“ – paklausiau per neseniai vykusį Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdį, kur buvo nagrinėjamas vienas iš pateiktų sprendimų projektų „Dėl Širvintų rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gruodžio 20 d. sprendimo Nr. 1-272 „Dėl Budinčio globotojo ir globos centro veiklos organizavimo Širvintų rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo.
Kelias dienas prieš posėdį gautas sprendimo projektas tik peržvelgus teikė vilčių, kad pakeitimai bus skirti padėčiai pagerinti. Nes prieš kurį laiką Širvintose vykusiame susitikime su pertvarkos procesų eksperte, Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Kristina Paulike buvo teigiama, kad Širvintų rajono savivaldybė turi problemą dėl budinčių globotojų stokos, kurie ryžtųsi imti daugiau nei vieną ar du vaikus, ir ekspertė, buvo patikinta, kad tokie asmenys bus skatinami didesnėmis išmokomis. Todėl ir tikėjausi, kad po 2019 m. gegužės 20 d. įsakymo A1-285 naujos redakcijos („Dėl globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo), ir Širvintų rajone ketinantiems imtis tos veiklos sąlygos pagerės.
Deja, šis Tarybos posėdis tik įrodė, kad žodžiai labai skiriasi nuo darbų. Ruošdamasi šiam Tarybos posėdžiui palyginau aukščiau paminėto teisės akto (įstatymo ir tvarkos aprašo) nuostatas, iki šiol mūsų rajone galiojusį sprendimą ir šiam Tarybos posėdžiui teikiamą sprendimo projektą. Šių dokumentų nagrinėjimas leido susidaryti nuomonę apie esamą padėtį. Ekspertei duoti pažadai ne tik nevykdomi, bet šiuo metu stebime net atvirkštinį veiksmą. Priėmus sprendimą, išmokos nesieks net ministro rekomenduojamų. Viską galiu pagrįsti skaičiais:
1. Kai šeimoje nėra apgyvendintas vaikas, Širvintose sprendimo projektu buvo siūloma 600 Eur; ministro pasirašytame įsakyme – ne mažiau kaip 1 MMA (minimali mėnesinė alga), pagal seną sprendimą buvo 0,25 MMA.
2. Kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendintas 1 vaikas, Širvintose siūloma 700 Eur; ministro įsakyme – didinti ne mažiau kaip po 0,25 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką (už kūdikį ar neįgalų vaiką arba už vaiko priežiūrą kriziniais atvejais – po 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį).
3. Kai apgyvendinti 2 vaikai, Širvintose buvo siūloma 800 Eur, paskaičiavus pagal ministro įsakymą, turėtų būti 832,50 Eur; senajame sprendime buvo 1,5 MMA, t. y. 832,50 Eur.
4. Kai apgyvendinti 3 vaikai, Širvintose siūloma 900 Eur, paskaičiavus pagal ministro įsakymą 971,25 Eur; senajame sprendime buvo 2MMA, t. y. 1 110 Eur.
5. Kai apgyvendinami 4 ar 5 vaikai, tai atitinkamai Širvintose siūloma 1 000 ir 1 100 Eur sumos, ministro įsakymu – 1 110 ir 1 248,50 Eur sumos, senajame sprendime – buvo 2,5 MMA ir 3 MMA, t. y. 1 387,50 ir 1 665 Eur.
Už kiekvieną kitą kūdikį ar vaiką, turintį vidutinę ar sunkią negalę, siūloma 100 Eur, kai tuo tarpu ministro įsakymu – didinti 0,5 MMA, t. y. 277,50 Eur.
Taigi, matome, kad budintiems globotojams, kurie ryžtųsi imti daugiau nei vieną vaiką, atlygis net nesieks ministro rekomenduoto. O buvo patikinama, kad jis didės.
Po kreipimosi į SADM su klausimu, ar Savivaldybė nepažeidžia teisės aktų nesilaikydama SADM ministro L. Kukuraičio 2019 gegužės 20 d. pasirašyto įsakymo dėl budinčių globotojų atlygio, buvo gautas atsakymas: „Savivaldybė, mokėdama per globos centrą atlygį budinčiam globotojui, privalo vadovautis minėtų teisės aktų (įstatymo ir tvarkos aprašo) nuostatomis.“
Bet kas mums tie ministro įsakymai. Tarybos posėdžio metu dauguma ir vėl klusniai pakėlė rankas ir sprendimas priimtas.
Pasinagrinėjau ir kitų rajonų priimtus sprendimus šiuo klausimu. Dauguma laikosi ministro rekomendacijų, kai kurie skiria žymiai didesnes sumas. Išvardinsiu tik kelis: Visaginas, Rietavas, o Šakių rajone išmoka už vaiko priežiūrą – 2MMA dydžio mėnesinis atlygis budinčiam globotojui už kiekvieną jo šeimoje laikinai apgyvendintą vaiką.
Ir dar vienas pastebėjimas. Naujajame sprendime sumos įvardintos eurais, o ne MMA dydžiais, taip kaip įstatyme. O juk pagal Vyriausybės nutarimą (2019-07-03 Nr. 669, TAR, 2019-07-04, kodas 2019-11076), kurio visus įstatymus geriau už Tarybos narius išmanančios personos negalėtų nežinoti, nuo 2020-01-01 MMA sieks 607 Eur. Dabar ta suma sudaro 555 Eur. Vadinasi, ir vėl turėsim keisti tik prieš kelias dienas, liepos 30 d., priimtą sprendimą, nes ir tie patys patvirtinti 600 eurų bus jau nebe 1 MMA. O juk įvardinus dydžius MMA, to daryti nereikėtų. O gal tikimasi, kad tie skaičiai eurais padarys įspūdį ir niekas nepastebės, kad atlygis sumažinamas. Va čia ir aiškėja mūsų valdžios vertybės – šventėms, gėlėms ir fejerverkams, reprezentacinėms išlaidoms pinigų negaila, o va vaikų gerovei diržus galima ir priveržti. Kol pati Savivaldybė nesupras, kad tai yra jų vaikai, kad juos reikia saugoti, mylėti ir įrodyti, kad jie mums svarbūs, vargu, ar mūsų rajone pagerės padėtis intensyviai ieškant budinčių globotojų.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*