Naujausios žinios

Jau rytoj Zibaluose startuoja „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“

Rugpjūčio 19-23 dienomis keliaujančių architektūros dirbtuvių komanda ruošiasi aplankyti mažiausią dirbtuvių miestelį – Zibalus. Miestelio gyventojai sulauks neeilinio renginio – kultūrinio-edukacinio projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: KVADRATU“ kūrybinių dirbtuvių. Architektų ir menininkų komanda kviečia ne tik miestelio jaunimą, bet ir Širvintų rajono gyventojus atvykti ir prisijungti prie 5 dienas truksiančių kūrybinių dirbtuvių, kurios vyks pačiame miestelio centre, šalia bendruomenės namų.

Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu“ architektų komandos jau aplankė du miestelius – Griškabūdį ir Antanavą. Trečioji projekto komanda šiuo metu aktyviai dirba su Kaltanėnų miestelio jaunimu ir drauge kuria viešąją erdvę. Projekto koordinatorės ir architektės Rasos Chmieliauskaitės kuruojama ketvirtoji architektų komanda nekantrauja pradėti kūrybines dirbtuves Zibaluose jau artėjantį penktadienį, rugpjūčio 19 d.

Pusės tonos inkilas

Šiemet atnaujintoje programoje ne tik prailgintos kūrybinės dirbtuvės iki 5 dienų, bet ir paįvairinta komanda įvairių sričių menininkais, suprojektuotas transportuojamas pusę tonos sveriantis šešių metrų aukščio „kultūrinis inkilas“, kuriame ir aplink kurį vyks kūrybinės dirbtuvės bei kultūrinės veiklos visai miestelio bendruomenei.

„Mes turime šio inkilo griaučius. Inkilas yra tarsi viešosios erdvės užuomazga. Visus kviečiame tuos griaučius aprengti, o koks bus drabužis, priklauso nuo mūsų visų“, – apie simbolinę „kultūros inkilo“ reikšmę aiškino R. Chmieliauskaitė.

Įspūdingą objektą sukūrę architektai pabrėžė, jog inkilas turi tarsi dvi erdves. Viena, sauganti nuo lietaus, yra apačioje. O viršuje – tarsi nedidelė scena, kurioje vakarais koncertuos įvairūs atlikėjai.

Išankstinio vizito Zibaluose metu atvykusi projekto komanda kartu su miestelio jaunimu išrinko patogiausią lokaciją kūrybinėms dirbtuvės organizuoti. Abipus upelio, šalia kapinių ir bendruomenės centro, pievoje bus pastatytas„kultūrinis inkilas“, pagamintas iš medžio masyvo ir vidaus nuotėkų surinkimo vamzdžių. Šis objektas atkeliaus kartu su projekto dalyviais į Zibalus ir burs miestelio gyventojus iki rugpjūčio 23 d.

,,Tikiuosi, kad miestelio jaunimas įsitrauks nuoširdžiai, nebijos klausti ir dalintis savo mintimis. Tikiuosi, kad jie ims ,,savintis“ sukurtą erdvę ją prižiūrėdami ir didžiuosis dalindamiesi ja su visa miestelio bendruomene. Kursime ne žaidimų aikštelę, o universalią erdvę. Idėjas gludinsime ir generuosime jau miestelyje, tad dabar dar neturiu ko atskleisti, skirsime labai daug dėmesio pačiam kūrybiniam procesui, patirčių dalybai”, – apie kūrybinio proceso eigą užsiminė R. Chmieliauskaitė.

Mažiausias, bet ne prasčiausias

Širvintų rajonui priklausantis miestelis turi vos 100 gyventojų, tačiau savo idėjomis miesteliui pralenkė daugiau nei  20 kitų, projekte pretendavusių dalyvauti miestelių ir kaimų. Projekto organizatorius Zibalai sužavėjo savo motyvacija ir užsidegimu organizuoti kūrybines dirbtuves.

„Šiame miestelyje gyvena tik 100 gyventojų, tačiau su mumis susitikti susirinko net 20 vaikų! Visi – labai skirtingi, aktyvūs ir įdomūs. Ačiū jiems, kad priėmė ir pasidalino miestelio istorijomis. Nekantraujame sugrįžti“, – įspūdžiais iš išankstinio vizito dalinosi Zibalų komandos kuratorė R. Chmieliauskaitė.

Pirmą kartą projekte dalyvaujančio miestelio seniūnaitė Dalia Bulonienė atrankos anketoje pažymėjo ne vieną idėją miestelio viešajai erdvei praturtinti. Seniūnaitė net kelis kartus akcentavo kūrybinių dirbtuvių tikslą, orientuotą ne tik į apčiuopiamą viešosios erdvės praturtinimą, bet ir į mestelio bendruomenės vidinės komunikacijos tobulinimą.

„Tikimės, kad projekto komanda dėmesį į mus atkreipė dėl mūsų vidinio tikro noro pažinti ir pabendrauti su keliaujančiais architektais. Tokie projektai yra reikalingi, nes tai – nuostabus dalykas, puoselėjantis bendruomeniškumą ir vidinę komunikaciją“, – pasakojo D. Bulonienė.

Zibalus aplankys architektės iš Italijos ir Belgijos

D. Bulonienė džiaugiasi, jog Zibalus aplankys savo darbą mylintys žmonės, kurie išankstinio vizito metu sužavėjo savo komunikabilumu, nuoširdumu ir galimybe kaimo vaikams suteikti naujų įspūdžių. Seniūnaitė tikisi, kad miestelio vaikai išnaudos galimybę pabendrauti su perspektyviais architektais ir menininkais.

„Projektas labai suartins miestelio žmones, visi daugiau svajos ir bendraus. Galbūt atsiras dar daugiau naujų idėjų. Labai smagu bus pažinti naujus žmones, kurie pas mus atvyks“, – pasakojo seniūnaitė.

R. Chmieliauskaitės teigimu, miestelio bendruomenė – labai susitelkusi ir remianti vieni kitus. ,,Tikiu, jog ne tik sėkmingai sukursime viešąją erdvę, bet ji ir toliau gyvuos, keisis ir prisitaikys prie miestelio žmonių”, – teigė architektė.

Architektų komanda planuoja ne tik aktyvias kūrybines dirbtuves, bet ir įdomias kultūrines veiklas: vyks šiuo metu Glazge (Škotijoje) gyvenančios lietuvių architektės viešųjų erdvių projektų pristatymas, muzikos koncertas, susipažinimas su kūrybine projekto komanda ir jų veiklų pristatymas bei dar vieną vakarą – muzikos kūrimas virtualiomis priemonėmis. Miesteliui naujų idėjų atveš ir su komanda atvyksiančios architektės iš Belgijos ir Italijos.

Kodėl projektas vadinasi „Kvadratu“?

„Žodis ,,Kvadratu“ nurodo išplėstą projekto skvarbą ir komandos spektrą. Šiais metais projekte dalyvausiančius architektus papildys su viešąja erdve dirbantys menininkai bei akademinio lauko tyrėjai, kurie projektui suteiks analitinių įžvalgų, padės Keliaujančioms dirbtuvėms dar giliau pažinti miestelius ir jų problematiką“, – pasakojo projekto kuratorius Justinas Kalinauskas.

Rugpjūčio 25-29 dienomis vyks paskutinės kūrybinės dirbtuvės Šilalės rajonui priklausančiame miestelyje – Naujajame Obelyne.

Projektą rengia VšĮ „Architektūros fondas“ savanoriai (http://archfondas.lt/lt).

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*