Jei mokytis, tai tik iš geriausiųjų
Raminta Maslinskienė
Mokytis niekada nevėlu, net ir antradieniais po darbo, – taip liaudies išmintį pritaikė nepriklausomos Širvintų krašto piliečių žurnalistikos interneto svetainės sirvis.lt redakcijos nariai, susirinkę į pirmąjį žurnalistikos seminarą. Piliečių žurnalistika (angl. „Citizen journalism“) – stiprėjantis reiškinys Europos šalyse ir JAV, kai greta profesionalių žurnalistų viešoje erdvėje ima veikti piliečiai, iki tol buvę tik skaitytojais, klausytojais ir žiūrovais. Naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis, žurnalistiniais metodais bei įstatymų garantuota žodžio ir spaudos laisve, piliečiai žurnalistai gvildena temas, kurioms pritrūksta tradicinės žiniasklaidos dėmesio.
Susitikime su žurnalistikos žinovu Ryčiu Juozapavičiumi širvintiškiai aptarė naujas žiniasklaidos formas, praktinius iššūkius ir etikos standartus. Už skaidrumą kovojančios organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus dalininkas, komunikacijos konsultantas R. Juozapavičius studijavo Bruklino koledže (JAV), žiniasklaidos studijų filosofijos magistro laipsnį įgijo Oslo universitete, dešimt metų vedė televizijos ir radijo laidas, dėstė Vilniaus Universiteto Žurnalistikos institute. Susitikime dalyvavo ir politikos konsultantas, tinklaraštininkas, teisininkas ir visuomenininkas Julius Naščenkovas.
Rytis Juozapavičius mokė, kaip atsispirti pagundai rašyti menkavertę informaciją, kaip ginti viešąjį interesą, vartoti neutralią kalbą, kaip kelti klausimus ir mokėti juos pateikti. „Kokios informacijos ir kaip pateiktos iš tikrųjų nori skaitytojas?“ – į šį klausimą, pasak R. Juozapavičiaus, pirmiausia kiekvienas žurnalistas turėtų atsakyti. Kalbėdamas apie žiniasklaidos skaidrumą svečias pabrėžė, kad labai svarbu padėti skaitytojui susidaryti nuomonę apie teisingą žurnalistiką. O tai leis skaitytojui atskirti pelus nuo grūdų.
Kalbėdamas apie žiniasklaidą Lietuvoje R. Juozapavičius prisipažįsta nenorintis visko tapyti tik niūriomis spalvomis. Pasak buvusio žurnalistikos instituto dėstytojo, mūsų žiniasklaidoje, kaip ir gyvenime, yra visko: gerų ir blogų žurnalistų, pilkų ir baltesnių leidinių, niūrių ir džiugių dienų. Tiesiog reikia priimti taip, kaip yra, ir džiaugtis gerais dalykais, protingais žmonėmis, vykusiais tekstais.
Savo įžvalgomis dalinosi ir Julius Naščenkovas. Jis pažymėjo, kad apie ką berašytume, mes galime naudotis įvairiais šaltiniais, pritarti arba nepritarti, tik nedaryti to vulgariai.
Anot pašnekovų, svarbiausia išlikti objektyviems, atskirti nuomonę nuo fakto ir visada pasiruošti netikėtumams. Svečių teigimu, stiprybės pasiryžusiems užsiimti piliečių žurnalistika suteikia supratimas, kad darome tai, kas svarbu ne tik mums patiems, bet visai mūsų bendruomenei ir visuomenei.
Po to kilo įdomi diskusija dalyviams aktualiais klausimais, buvo nagrinėjami konkretūs pavyzdžiai. Svečiai mokė, kaip kalbėti su politiku, kuris vengia atsakyti į klausimus arba nekonkrečiai atsako; asmeniškai nepriimti įžeidimų, išlikti ramiam, vengti konfliktų, kaip suvaldyti diskusiją. Visi liko labai patenkinti susitikimu, o ypatingai R. Juozapavičiaus aktoriniais gabumais įtikinamai parodyti, kad veikia, ką jis vaidino. „Aiškiai ir suprantamai supažindino su žiniasklaidos subtilumais“, – džiaugėsi dalyviai. Manau, tai visiems suteikė naujų žinių, idėjų ir ryžto būti pilietiniais žurnalistais.
Manau tokie kursai labai praverstų ale profesionaliems žurnalistams, kurie tik moka purvais drabstytis ir skleisti ne faktus, net ne nuomonę, o klaidinančią informaciją vieną aukštinant, kitus žeminant…
Esate tikri šaunuoliai! Taip ir toliau, gal galima prisijungti prie Jūsų
Šauni komanda-drąsūs, jauni ir pilni potencijos….pirmyn ,,Širvi“sėkmės komandai..mes Jumis laaabai tikime…