Kaip išgyventi vasarą?
Jonė LIEPONĖ
Manau, kad šis klausimas, artėjant vasarai ir išgirdus žinią, kad vaikų darželiai lopšeliai mieste paeiliui, o kaimuose visi iš karto, bus uždaromi, pradeda suktis ne vieno širvintiškio galvose.
Dirbantieji penkias darbo dienas per savaitę, kaime gyvenantys ir vaikus į kaimo darželius vedantys tėveliai turi suplanuoti jau iš anksto savo atostogas taip, kad galėtų paeiliui prižiūrėti savo vaiką ar vaikus per vasaros atostogas, nes darželiai uždaromi ir vaiko priežiūra, kol tėvai dirba, tampa nemenku rūpesčiu. Esu girdėjus sakant, bet gi tėveliai pasaulyje gyvena ne vieni, juk kiekvienas turi tėvus, seseris, brolius ar šiaip artimus giminaičius. Pritariu, kai kurie tikrai turi, bet visi tie išvardintieji taip pat turi darbus, savo rūpesčius ir gyvena savo gyvenimus. Taigi „skęstančiojo gelbėjimas tampa paties skęstančiojo reikalu.“
Vis dažniau tenka skaityti, kad valstybė daugiau dėmesio skiria šeimoms, paslaugų teikimui, pagalbai. Kad tik jaunos šeimos kurtųsi, daugintųsi, dirbtų ir niekur nenorėtų išvykti. Kaip pastebime, jaunos šeimos nenustojo kurtis, natūralus dauginimasis taip pat niekur dar neišnyko, o va štai su darbu iškyla problemos. Gerai, kai šeimoje abu tėveliai dirba Lietuvoje ir abiem priklauso pilnos atostogos, tai gali dar išsisukti ir paeiliui prižiūrėti vaiką, kai darželis atostogauja. Bet imkime ir pagalvokime, kad tarp mūsų yra nepilnų šeimų arba šeimų, kuriose vienas iš tėvų išvyksta į tolimus reisus ir neturi galimybės pasirinkti, kada dirbti, kada ilsėtis. Ką daryti tokioms šeimoms? Kur dėti vaikus, kai darželis uždarytas. Sakysite, kad valdžia turi tokiais pasirūpinti ir, uždarydama darželį, privalo pasiūlyti vietą kitame – veikiančiame rajono darželyje. Gal ir turi. Deja, kad ir miesto darželio skyriai vasaros metu nedirba paeiliui po vieną mėnesį. Vienas vieną mėnesį, kitas – kitą. Į likusį dirbti darželį nukreipiami uždaromo darželio vaikai.
Suprantu, kai uždaro darželį prie Savivaldybės. Jis tikrai yra apgailėtinos būklės. Jam žūtbūt reikia kapitalinio remonto. Na, jei jau valdžia neranda lėšų kapitaliniam remontui, tai bent kosmetiškai vienur kitur patvarko per atostogas. Labai gerai būtų, kad takeliu iki durų iš kiemo pusės pasirūpintų, nes širdis stoja matant, kai mažieji iš pat ryto nuotaiką susigadina užkliuvę už išsikilnojusių takelio luitų ir nukritę bei susižeidę rankeles, noseles ar kaktas, į grupes nupėdina nusiminę bei verkdami. Kai šį darželį uždaro, tai suprantama, paaiškinama ir priimtina. Bet paaiškinkit man, kam uždaryti Jaunimo gatvėje esantį darželį. Jis išpuoselėtas, suremontuotas, puikiai parengtas ir įrengtas. Kokia prasmė jį uždaryti, niekaip negaliu suprasti. Dvigubai didesnio darželio vaikai perkeliami į mažesnį darželį. Grupėse nesuskaičiuojama galybė mūsų mažųjų piliečių, kurie grįžę vakare į namus pasakoja, kaip buvo sunku darželyje. Kaip kito darželio vaikai verkia ir nenori miegoti svetimoje lovelėje, kaip trūksta vietos grupėje ir kiek daug joje triukšmo.
Sakysite, darželio personalas irgi žmonės, jie irgi atostogų nori vasaros metu. Na taip, jie žmonės kaip ir mes visi. Tai imkime ir išeikime visi, kaip žmonės, atostogauti vienu metu – vasarą. Uždarykime prekybos centrus, poliklinikas, paleiskime poilsiui radijo ir televizijų komandas, lai sustoja ar suretėja viešasis transportas, lai ūkininkai pailsi bent kokį mėnesį vasarą. Paleidžia karves, kiaules, paukščius į laukus, išgyvens gi kaip nors, ar ne.
O rimtai kalbant, keisti mes žmonės – lietuviai. Kai kalbame apie tai, kad prekybos centruose žmonės dirba per visas šventes, poilsio dienas ir pasigirdus mintims sekmadieniais leisti prekyboje dirbantiems pailsėti ir uždaryti didžiuosius prekybos tinkus, mes užmirštame, kad ten mus aptarnauja žmonės ir garsiai skalambijame, kaip gi taip, o jei man duonos sekmadienio rytą pritrūks, ar mažam vaikui sauskelnės baigsis, ar neduok die mišinukas. Kas tada? Tada pasipila apklausų rezultatai, kad pirkėjai prieš naują tvarką ir štai tie žmonės neturi ne tik atostogų vasarą, bet ir sekmadienius praranda galimybę švęsti taip, kaip mus visus moko Šventasis Raštas.
Geriau parašykit apie tai ,kokios perpildytos grupės būna nuo rugsėjo.Kiek daug vaikučių grupėse.Gal kas privatų darželį kurkit.?