Kiaulių registracijos duomenis reikia atnaujinti kas ketvirtį
Kiaulių registracija – tai nėra naujovė, tačiau afrikiniam kiaulių marui niekaip nesitraukiant iš Lietuvos, registracijos procesas stebimas pro padidinamąjį stiklą, nes norima turėti kuo tikslesnius duomenis apie laikomų kiaulių skaičiaus pasikeitimus.
Kiekvienas laikytojas privalo ženklinti, registruoti laikomus ūkinius gyvūnus ir tvarkyti jų apskaitą. Kiaulių laikytojai privalo registruoti kiaules ir jų laikymo vietas bei bandas. Šie gyvuliai ženklinami ir registruojami bandos numeriais prieš išvežant iš ūkio. Visa jų apskaita yra vykdoma pagal laikytojų pateiktus duomenis. Kiaulių registracija yra nemokama, o duomenis reikia atnaujinti kas ketvirtį: bent vieną kartą per einamųjų metų kiekvieno ketvirčio pirmąjį mėnesį privaloma į Centrinę duomenų bazę suvesti arba pateikti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniam skyriui duomenis apie laikomą kiaulių skaičių, laikymo vietą ir bandą, užpildant GŽ-1 formą.
Ūkinių gyvūnų laikytojų kontrolę vykdantys teritorinių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, nustatę kiaulių ženklinimo ir registravimo pažeidimus, pirmiausia kiaulių laikytoją įspėja, o vėliau, jei nurodymai nevykdomi, gali skirti ir piniginę baudą.
VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, 2016 m. balandžio 1 d. Lietuvoje buvo 16 549 kiaulių laikytojai, kurie įregistravo 597 535 kiaules. Daugiausiai riestauodegių laikoma Pakruojo (134 116), Jonavos (50 183), Panevėžio (45 568), Joniškio (40 109), Jurbarko (35 160), Radviliškio (33 398), Anykščių (22 130), Biržų (21 237), Plungės (20 766), Vilniaus (16 612) rajonuose. O daugiausiai kiaulių laikytojų yra Vilkaviškio (1002), Lazdijų (906), Kelmės (772), Jurbarko (739) rajonuose. Visai kiaulių nebelaikoma Ignalinos, Trakų, Varėnos, Visagino ir Zarasų rajonuose.
Norintieji auginti kiaules privalo prisiimti atsakomybę ir įvertinti ligos protrūkio pasekmes, todėl laikytis nustatytų biosaugos reikalavimų tokiuose ūkiuose – privaloma. Nereikėtų pamiršti, kad ūkininkams, kurie buvo priversti paskersti savo kiaules ir įsigijo kitų ūkinių gyvūnų (galvijų, avių, ožkų, triušių, paukščių ir kt.), skiriama valstybės pagalba, kompensuojant tų ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidas.
zum.lrv.lt
Parašykite komentarą