Naujausios žinios

Kilni Šiaulių kaimo bendruomenės iniciatyva

Andželika Bagočiūnienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų liepos 13 d. laikraščio „Širvis“  28-ame numeryje.

Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams.

Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkės Ievos Pumputienės ir seniūnaitės Sonatos Balevičienės iniciatyva šių metų vasario 19 dieną pirmą kartą mūsų rajone buvo suorganizuota neatlygintinos kraujo donorystės akcija, kurios metu pavyko surinkti kraujo net iš 12 donorų. Pirmai akcijai pasiteisinus, aktyvi Šiaulių kaimo bendruomenė nusprendė šią akciją pakartoti liepos 8 dieną. Šį kartą kraujo davė 16 neatlygintinų donorų. Aktyviausi donorai, kaip ir pirmą kartą, buvo Šiaulių kaimo bendruomenės nariai. Prie akcijos prisijungė ir „Širvio“ komandos narys Vytenis Dapkevičius.

Nuo sausio pradžios neturinti kur prisiglausti bendruomenė entuziazmo dirbti Visuomenės labui nepraranda. Prie šios akcijos prisidėjo ir patalpas Bartkuškio daugiafunkciniame centre neatlygintinai suteikė Bartkuškio mokyklos direktorė Danguolė Kalesnikienė.

„Džiaugiamės, kad organizuojame šią akciją, bendruomenės nariai yra aktyvūs donorai. Taip galime prisidėti prie kelių dešimčių gyvybių išgelbėjimo. Esame dėkingi mokyklos direktorei, kad suteikia patalpas šiai akcijai.“ – kalbėjo Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkė Ieva Pumputienė. Ji taip pat savo vardu nuoširdžiai dėkoja visiems šioje akcijoje dalyvavusiems bendruomenės nariams.

Birželio 10 dieną Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pradėjo 2016 metų neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą ir pati neatlygintinai dovanojo kraujo.

Širvintų rajone Kraujo centras organizuodavo kraujo donorystės akcijas, kurios iki šių metų nebuvo neatlygintinos, tai yra už duotą kraują donorui buvo sumokama.

„Šiuo metu Nacionalinis kraujo centras jau turi 82 proc. neatlygintinų kraujo donorų Lietuvoje. O iki 2020 m. tikimės pasiekti šimtaprocentinę neatlygintiną kraujo donorystę. – kalbėjo akcijoje Bartkuškyje dalyvavusi Nacionalinio karujo centro donorų organizatorė Jūratė Končiūvienė – Vasarą ypač jaučiame kraujo stygių. Labiausiai visuomet trūksta neigiamo rezuso kraujo. Tokį kraują turintys donorai yra ypač laukiami, šiandien turime net du maišelius su neigiamu rezusu. Prieš trejetą metų Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos gimnazistai po vieno egzamino atėjo į mūsų organizuojamą kraujo donorystės akciją ir visi davė kraujo neatlygintinai. Tą dieną į centrą parsivežėme 30 nemokamų kraujo maišelių.“ – tokį tikrai reikšmingą įvykį Širvintų rajone prisimena J. Končiūvienė. Ji taip pat prisiminė, kad Gelvonuose ir Musninkuose dažnai buvo organizuojamos apmokamos kraujo donorų akcijos. Donorų organizatorė džiaugiasi, kad teko susipažinti ir atvykti į Šiaulių kaimo bendruomenę, kuri atokiau nuo sostinės organizuoja tokias akcijas ir suteikia galimybę Širvintų rajono gyventojams neatlygintinai duoti kraujo.

Paklausti, kodėl tampa donorais, atvykę į akciją žmonės atsakė, kad tai vienas iš lengviausių būdų padaryti kažką gero visuomenei. Daugelis Šiaulių kaimo bendruomenės narių šiais metais pirmą kartą tapo neatlygintinais kraujo donorais. Tuo tarpu Vytenis Dapkevičius prisipažino, kad yra ne tik kraujo donoras, bet net du kartus buvo kaulų čiulpų donoru.

Vienu donavimu iš žmogaus paimama 450 ml kraujo. Kraujo donorais gali tapti sveiki žmonės nuo 18 iki 65 metų amžiaus ir jie turi sverti daugiau nei 50 kilogramų. 17 metų asmuo gali tapti kraujo donoru tik turėdamas notaro patvirtintą tėvų sutikimą arba į kraujo centrą atvykęs su vienu iš tėvų ar globėju.

Atvykusiam donuoti yra atliekami Hemoglobino kiekio kraujyje tyrimai. Moterų Hemoglobino kiekis kraujyje turi būti ne mažiau 125 g/l, vyrų  ne mažiau 135 g/l.

Donoro kraujas netiriamas dėl visų galimų susirgimų, o ir iš gautų tyrimų duomenų neįmanoma nustatyti visų ligų, todėl atvykęs į akciją norintis duoti kraują kiekvieną kartą užpildo kraujo donoro apklausos anketą, kurioje yra 23 svarbiausi klausimai. Žmogus taip pat pasirašo donoro sutikimą duoti kraujo.

Kraujo donorais negali būti žmonės, sergantys cukriniu diabetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis (hepatitu B ir C, ŽIV, sifiliu), sunkiomis širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų sistemos ligomis, linkę nenormaliai kraujuoti, daugelį kartų nualpę ar patiriantys konvulsijas žmonės, sergantieji sunkiomis skrandžio, žarnyno, šlapimo, kvėpavimo ir kitų sistemų ligomis. Kraujo donorais taip pat negali būti rizikos grupei priklausantys asmenys: užsiimantys prostitucija, intraveninių narkotikų vartotojai ir seksualinių santykių su žmonėmis, priklausančiais bet kuriai rizikos grupei, turintys asmenys.

Moterims per metus leidžiama duoti kraujo keturis kartus, vyrams – šešis. Pertraukos tarp kraujo davimo privalo būti ne trumpesnės kaip 60 dienų.

Pagal kraujo donorystės įstatymą, paaukojus ne mažiau kaip keturiasdešimt kartų kraujo, aktyviai dalyvavus kraujo donorystės propagavime, veikloje, sulaukus pensinio amžiaus galima gauti antro laipsnio valstybės pensiją. Valstybinės pensijos dydis šiuo metu per šimtą eurų. Garbės donoru gali tapti ir į pensiją pretenduoti ne tik keturiasdešimt kartų aukoję kraujo, bet ir tie, kas du šimtus kartų paaukojo kraujo plazmos.

Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkė žadėjo, kad tokių neatlygintinų kraujo donorų akcijų bus daugiau ir kvietė aktyviai dalyvauti ne tik Šiaulių kaimo bendruomenės narius, bet ir Bartkuškio kaimo bei visus Širvintų rajono gyventojus.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*