Klausiate – atsakome
Darbdavys, rajono laikraštyje, paviešino darbuotojo atlyginimą. Ar tai pažeidimas? Kokia bausmė numatyta? Per kiek laiko po paviešinimo galima kreiptis dėl neteisėtos veikos. Darbuotojas nebuvo informuotas dėl atlyginimo viešinimo.
Šiuo atveju reikšminga tai, kokio darbuotojo atlyginimas buvo paviešintas. Ar kalba vyksta apie privačią įmonę, ar valstybinę įmonę, ir kas yra darbuotojas – renkamas direktorius ar techninis darbuotojas. Svarbios ir atlyginimo išviešinimo aplinkybės, taip pat kaip tai buvo padaryta. Šiuo atveju, manau, būtina asmeninė specialisto geriausia advokato konsultacija.
Galioja bendras principas, kad darbo užmokestis yra konfidenciali informacija, kuri nėra vieša. Tačiau, kaip jau minėjau, atskirų kategorijų tarnautojų darbo užmokestis yra viešinamas.
Konkrečią situaciją reiktų studijuoti itin nuodugniai, kadangi darbuotojas gali pareikalauti nutraukti atlyginimo viešinimą (jei tai daroma nuolatos ir yra pagrindas), o taip pat reikalauti žalos atlyginimo dėl neteisėto darbdavio veikimo, jei išties darbdavys elgėsi neteisėtai. Senaties terminas tokiam reikalavimui – trys metai nuo neteisėto atlyginimo išviešinimo.
Detaliau komentuoti, nežinodamas labai konkrečios situacijos, negalėčiau.
Į klausimą atsakė Advokatų profesinės bendrijos „Sviderskis, Kaminskienė ir partneriai“ advokatas Vaidotas Sviderskis
Ačiū „Širviui“. Gerai būtų, kad ir valdančiosios šią informaciją įsidėmėtų, kai reikalauja pateikti eilinių darbuotojų darbo užmokestį. Deja, jos save laiko aukščiau visko, jokių teisės aktų nepaiso.