Kur ieškoti pagalbos
Valda PATINSKIENĖ
COVIT-19 jau taip įsibėgėjo, kad mes atsidūrėme trečioje vietoje. Kažkaip dabar tokia vieta visai nepatinka, o atsakymas, pasitikrinus dėl koronaviruso, gautas neigiamas – džiugina. Kai gyvenome ramų gyvenimą, trečioji vieta buvo neblogas pasiekimas, o teigiamas atsakymas visada laukiamas. Dabar kažkas ne taip, kažkaip atvirkščiai. Kur ieškoti pagalbos, kad virusas prašoktų pro šalį.
Rugsėjį Bagaslaviškyje pas ūkininką Bronislovą Vošterį vykusioje „Lino šventėje“ buvo daug šnekama apie linus, apie jų aliejaus naudą žmogaus organizmui. „Gal tai galėtų būti išsigelbėjimas dabartiniu metu?“ – paklausiau labai užimto ūkininko, kai atsirado trumpa valandėlė pokalbiui. „Be abejo, – tvirtai atsakė ponas B. Vošteris. – Štai pažiūrėkite į mane ir nereikės jokių aiškinimų“, – nusišypsojo sveikuolis. Taip, ūkininkas sveikas, kupinas energijos, planų, dirba nežiūrėdamas darbo valandų. Pavydėtina sveikata. „Tai vis omega3 rezultatas“, – tęsia linų mylėtojas.
Paprašiau smulkiau priminti gerąsias sėmenų aliejaus savybes. Tai pokalbio tema, kuriai labai daug dėmesio skiria linų augintojas, išleidęs net penkias knygas apie mėlynžiedį mūsų auksą: „Pagiriamasis žodis lino sėklelei“, „Sėmenys – maistas ir vaistas“, „Lino namai“, „Sekant Hipokrato priesaikomis“, ir naujoji „Gyvenimo formulė“. Pirmiausia B. Vošteris išvardino ligas, kurias gydo linai: virškinimo trakto ligas: gastritą, kolitą, užkietėjusius vidurius; mažina cholesterolio kiekį, kraujagyslių ligas, stabdo senatvinę silpnaprotystę, Parkinsono, Alzheimerio ligas, gerina regėjimą, gydo opas, odos ligas, venų trombozę, varikozę. Linas sąnarių ligų priešas: sutepa sąnarių kremzles, stabdo uždegiminius procesus, apsaugo nuo insulto, infarkto, onkologinių ligų profilaktikai – prostatos, krūties vėžio. Naudojamas nudegimams, pūliniams, sumušimams, bronchinei astmai gydyti. Nepakeičiamas kosmetikoje, nes sėmenų aliejus naudojamas odai, nagams, plaukams stiprinti, sėmenų kompresai, sėklų pagalvėlės naudojamos praguloms gydyti, sėmenų tyrele gydomos žaizdos, votys, sąnarių skausmai, poliomelitas, artritas, radikulitas.
…jau negalėjau visko įsidėmėti, koks stebuklų stebuklas yra tas kuklus augalėlis. Sėmenyse yra svarbių mūsų organizmui nepakeičiamų amino rūgščių (lizino, metionino,triptofano, valino ir kt.), kurių žmogaus organizmas nesintetina, tad jų būtina gauti su maistu. Amino rūgštys labai svarbios mūsų sveikatai, leucinas,fenilalaninas reguliuoja hormonų aktyvumą, triptofanas stimuliuoja augimą, saugo nuo odos ligų, izoleucinas ir treoninas teigiamai veikia metabolizmą ir kitų amino rūgščių asimiliaciją, valinas teigiamai veikia nervų sistemą. Visas šias medžiagas galime gauti tik vartodami sėmenis. Juose yra A, B, E, P ir mineralų. Ypač gausu kalio (7 kartus daugiau nei bananuose), nedideli kiekiai magnio, geležies, vario, cinko, pėdsakai mangano, silicio, vario, fluoro, nikelio, kobalto, jodo, molibdeno, chromo.
Mūsų sveikatai svarbus organizmo imunitetas, o kaip galima stiprinti imunitetą, į tai atsako Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro imunologė prof. Dr. Aurelija Žvirblienė. Pirmiausia, pasak profesorės, sveika mityba: žmogus turi normaliai maitintis, kad jam netrūktų būtinų medžiagų. Jei trūksta baltymų, mineralų, vitaminų, bendras nusilpimas reikš ir imuninės sistemos nusilpimą. Mityba turi poveikį ir žarnyno mikrobiotai, kuri susijusi su imuninės sistemos veikla.
Grūdinimasis imunitetą veikia netiesiogiai, jis turi tam tikrą poveikį atsparumui, nes pagerins cirkuliaciją, kraujotaką, limfos pratekėjimą.
Sveikas gyvenimo būdas, fizinis aktyvumas, mažiau streso teigiamai veikia imuninę sistemą. Gerai žinoma, kad žmonės, kurie jaučia lėtinį ilgalaikį stresą, iš tiesų pasidaro mažiau atsparūs ligoms.
„Linų namuose“ galima įsigyti ne tik sėmenų aliejaus, yra gana daug sveikatai naudingų produktų: kmynų, belukščių avižų – tai daugiau vaistas nei maistas, grikiai, rapsai, spelta, judros, žirniai… Nuolatiniai skambučiai trukdė mūsų pokalbiui, tad teko sutrumpinti pokalbio laiką. Sutarėm su ponu Bronislovu Vošteriu apie kitus maisto produktus, auginamus Bagaslaviškio ūkyje, papasakoti kitą kartą, kai vėl bus galimybė susitikti. Tikiuosi, kad greitu laiku. O kol kas ačiū, gerbiamas Bronislovai Vošteri, ir iki kito karto.
Parašykite komentarą