Naujausios žinios

Naktinis darbas

Asociatyvinė nuotrauka iš Alfa.lt

Straipsnis buvo išspausdintas spalio 24d. laikraščio „Širvis“ 41-ame šių metų numeryje.

„Šių naktelį, per naktelį / Nemigau, nemigau…“ taip reiktų pradėti. Nekalbėsim apie nemigą vardan meilės, ar nemigą dėl ligos ar rūpesčio, kalbėsim apie naktinį darbą. Pastarasis, pasirodo, organizme sukelia chaosą ir gali padaryti ilgalaikės žalos sveikatai, perspėja mokslininkai. Naktinės darbo pamainos daro įtaką antro tipo diabetui, širdies ligoms ir padidėjusiai vėžio rizikai, rašoma tinklalapyje bbc.co.uk. Žmogaus organizmas turi savo natūralų ritmą arba kūno laikrodį, kuris suderintas taip, kad žmogus naktimis miegotų, o dieną būtų aktyvus. Šis laikrodis turi reikšmingą įtaką organizmui, kontroliuodamas visus procesus, pradedant hormonais bei kūno temperatūra ir baigiant atletiniais sugebėjimais, nuotaika bei smegenų funkcija. Bet dėmesį norėtųsi skirti ne tik sveikatai dėl nemigos įtakos.

Jau kurį laiką būsimame, naujai statomame baseine dirbama visą naktį. Ar tai valstybinės svarbos objektas, kad net naktimis reikia darbuotis? Tikrai ne. Baigiasi projekto įgyvendinimui skirtas laikas? Galbūt. Tik va bėda ta, kad naktinis darbas dažnu atveju būna nelabai ko vertas ir reikia jį perdaryti, arba po jo atlikimo praėjus kuriam laikui taisyti, remontuoti. Ne vienas tikriausiai dar prisimena ir Seimo priimtą naktinę reformą, sukėlusią ilgalaikį poveikį visų mūsų gyvenimams.

Per pastaruosius porą mėnesių šiam pastatui skiriamas nemenkas dėmesys: tai keistai baseinas ardomas ir pašalintos nuolaužos išpilamos, tai kelia nerimą pastato išorės būklė, klaidos apšiltinant ir pan. Naktinis darbas kelia naujų nuogąstavimų ir klausimų. Kodėl? Ar verta? Tikriausiai verta, jei darbai verda. Bet visgi, pasak mokslo vyrų, pavyzdžiui, jei būsite parą be miego – tai prilygs 1 promilės alkoholio kraujyje poveikiui. Žmonės, dirbdami naktimis daro klaidų, daro jų ir dirbdami dienomis, tik svarbu atkreipti dėmesį, kad pastatas bus visuomeninės paskirties ir turėtų būti gausiai lankomas.

Spaudoje nemažai įvairių tyrimų naktinio darbo tema. Štai medikai neslepia, kad naktį dirbdami padaro daugiau klaidų negu dieną. Du trečdaliai nepageidaujamų įvykių ligoninėse nutinka būtent naktį. Įdomu tai, kad tiek medikai, tiek kiti naktinį darbą dirbantys žmonės net septynis kartus dažniau patenka į eismo įvykius.

Įdomus ir kitas faktas, liudijantis naktinio darbo efektyvumą. Štai apklaustiems pacientams atrodė, kad naktį medikai rimtai nedirba, o tik juos stebi, kad sveikata nepablogėtų. Ir jie iš dalies teisūs – įrodyta, kad dėl žmogiškojo faktoriaus ir kitų aplinkybių pats nepalankiausias laikas pacientui yra tarp 24 ir 6 ryto, o pikas – nuo 2 iki 4 valandos ryto.

Būsimame baseine šviesos plieskia visą naktį, naivu tikėtis, kad darbininkai ėmė maudytis naujame baseine, ar surengė varžybas. Susidaro įspūdis, kad baseino statytojai sąmoningai renkasi tik naktinį darbą, nors kenkia ir darbo kokybei, ir pačių darbininkų sveikatai. Vieninteliai privalumai, kuriuos galima būtų įvardinti, – mažesnė vadovų kontrolė, galimybės pasėdėti prie kompiuterio, pailsėti nuo šeimos problemų, gauti laisvą dieną, papildomą atlygį.

Taigi, oficialios nuomonės šia tema tikėtis neverta, belieka tik tikėti ir pasitikėti, kad darbuotojų atlikti naktiniai darbai neatsilieps būsimoms pramogoms ir neatneš neigiamų pasekmių, kad Širvintose dirbantiems darbininkams naktinis darbas nekenkia nei sveikatai, nei darbų kokybei, nes yra derinamas su poilsiu ir nepiktnaudžiaujama kofeinu ar kitais stimuliatoriais. Tikriausiai darbas poilsio dienomis (o panašių atvejų ne vienas ir ne du) tokių neigiamų paskemių kaip darbas naktį neturės. Liaudis sako, kad darbas žmogų puošia. Negi tie naktiniai darbininkai nori būti tokie puošnūs?!

Jonė LIEPONĖ

1 Comment on Naktinis darbas

  1. Kegis // 2018 lapkričio 2 8:51 at // Atsakyti

    Gaila, kai niekam neįdomu ir niekas net nesiima paaiškinti kodėl taip vyksta. Gal argumentai silpni? Bet pradžiai vertėtų paklausti atsakingųjų už darbus ir jų atlikimą.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*