Penkių ratų aplink saulę istorija
Straipsnis buvo išspausdintas kovo 1 d. laikraščio „Širvis“ 9-ame šių metų numeryje.
Penktadienio popietę Kernavės archeologinės vietovės muziejaus salėje vyko Kernavės seniūnijos kultūros diena, kuri buvo skirta Širvintų kultūros centro Kernavės filialo folkloro ansamblio „Medgrinda“ penkių metų kūrybinės veiklos sukakčiai paminėti. Ansamblis susikūrė 2012 m. vasario 5 d., todėl visą kultūros renginį žiūrovai buvo sukami laiko ratu kartu su renginio vedėju Povilu Velikiu ir „Medgrinda“.
„Medgrindoje“ savo kūrybiškumą realizuoti gali tiek vaikai, tiek senjorai. Mat mažiausias ansamblio dalyvis šešerių metų, o jei tiksliau, tai jauniausias šoka ir dainuoja saugiai mamos vadovės Kristinos Stankevičienės įsčiose. Vyriausiam ansamblio dalyviui – 65 metai. Jaunimas ansamblyje užima ne mažą dalį visų dalyvių. Visi „medgrindiškiai“ – puikūs tradicinės etnokultūros puoselėtojai ir skleidėjai. Seniūnijos kultūros dienoje netrūko nei muzikos smuikais, armonika, būgnais, nei šokių ar ratelių, nei sutartinių ar liaudies dainų. Susirinkusius žiūrovus žavėjo išraiškingi pasakojimai apie pelkių pabaisas, velnius ar kitus lietuvių liaudies sakmių bei padavimų personažus. O pasakojimų metu staiga iš tamsos išnirdavo ir žiūrovus baugindavo raguoti, gauruoti ar šviečiančiomis akimis pasakojimų veikėjai.
Renginio metu „Medgrinda“ prasuko žiūrovus pro visas kalendorines, paprotines šventes ir vakarones, kasmet organizuojamas Kernavėje. Laiko ratas pradėjo suktis artimiausia Užgavėnių švente, per kurią persirengėliai gąsdino žiūrovus, o puikūs prekybininkai ir derybininkai žydeliai bei čigonai bandė ponui daktarui parduoti savo nustekentus arklius. Šokėjai rateliu atnešė Velykas ir Atvelykio šventes. Vėliau į salę su degančiais fakelais sugūžėjo Rasos šventės dalyviai, kurie uždegė „Joninių laužą“. Pašokę, pasisukę rateliu, palydėję saulę sutartine, dalyviai įsuko žiūrovus į Rugiapjūtės pabaigtuvių šventę. Moterys, pasidabinusios iš varpų supintais vainikais ir apsiginklavusios kas grėbliu, kas spragilais, o kas jau pirmuoju šviežio grūdo duonos kepalėliu, traukė seną sutartinę rugiapjūtės dainą. Pagerbę duonelę, į sceną įvedė Rudens lygiadienio šventės dalyvius. O jau po rudens atėjo ir Kalėdų stebuklingoji naktis.
Vėliau Kernavės kultūros dienoje susiliejo dvi kultūros, dvi skirtingos tautos bei skirtingi šokiai. Vieniša šokėja scenoje Indų šokiu atskleidė visus moteriškuosius jausmus: džiaugsmą, laimę, meilę, neapykantą ir baimę. Vėliau scenoje lyg prie vandens šaltinio, tarytum jo vandeniu veidus prausė trys indų šokių atlikėjos. Galiausiai, skambant lietuvių liaudies sutartinei, aukso siūlais puošta suknele sukosi indų liaudies šokių atlikėja, šokio judesiu atkartodama sutartinėje skambančias frazes.
Gausus „Medgrindos“ kolektyvas po pasirodymo sulaukė aplodismentų, sveikinimų bei dovanų, kuriuos įteikė Širvintų rajono merė Ž. Pinskuvienė karu su Tarybos valdančiosios daugumos atstovais bei Kultūros centro direktore R. Bareckaite.
Kernavės archeologinės vietovės muziejaus direktorius Saulius Vadišis, sveikindamas folkloro ansamblį „Medgrinda“, pasidžiaugė, kad Kernavė turi dvi medgrindas – seniausią Lietuvoje V amžiaus medžio rąstais klotą kelią ir vis gausėjantį 5 metus švenčiantį folkloro ansamblį.
Įspūdingo dydžio tortą su penkiais fejerverkų fontanais ir su gražiausiais palinkėjimais folkloro ansambliui įteikė Kernavės seniūnas S. Gaidakauskas. Tačiau pačią laukiamiausią ir geidžiamiausią dovaną ansamblio dalyviams įteikė jų vadovė K. Stankevičienė. Kiekvienas mažas, jaunas ir brandus „medgrindiškis“ dovanų sulaukė pirmosios „Medgrindos“ kompaktinės plokštelės „Apėjo saulutė“.
Parašykite komentarą