Seminaras „Darnių santykių kūrimas šeimoje“
Laura Kirtiklienė
„Kodėl žmonės tuokiasi, o vėliau pasiryžta išsiskirti? Kodėl sutuoktiniai atitolsta vienas nuo kito? Kodėl skiriasi vyrai nuo moterų? Kaip sukurti laimingą santuoką?“ – į šiuos ir daugelį kitus klausimus labai dažnai ieškome atsakymų. O ypatingai dabar, kai santuokų skaičius mažėja, o ištuokų – didėja, vyrai ir moterys pasirenka be rimtų įsipareigojimų gyventi kartu, vaikai atsiduria „n-tajame“ plane arba visiškai nepaisoma jų teisė ir poreikis turėti tėtį ir mamą. Susidarius tokiai situacijai tiek Širvintų rajone, tiek visoje Lietuvoje VšĮ „Gelbėkit vaikus“ Bagaslaviškio vaikų dienos centras, Širvintų rajono švietimo centro Pedagoginė psichologinė tarnyba, Širvintų rajono savivaldybės socialinių paslaugų centras ir Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinė mokykla nusprendė įvykdyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Darni šeima – laimingi vaikai“. Pagrindinis projekto „Darni šeima – laimingi vaikai“ tikslas – didinti šeimos gyvybingumą ugdant sutuoktinių bendravimo bei pozityvios tėvystės įgūdžius per mokymus jaunoms šeimoms, jaunimui bei vaikams.
Spalio 8 d. buvo įgyvendinta viena iš projekto veiklų – „Darnių santykių kūrimas šeimoje“. Lektorius, šeimos santykių ir skyrybų psichologas Mykolas Truncė seminaro metu, pateikdamas teorines ir praktines užduotis, stengėsi atsakyti į klausimus, kodėl reikalinga šeima, kokie yra laimingos santuokos požymiai, kodėl žmonės tuokiasi, o po to skiriasi, kokia yra vyro ir moters santykių dinamika, aptarė neigiamas skyrybų pasekmes, pagrindinius vyrų ir moterų skirtumus, socialinius vaidmenis, patarė, kaip vyrai turėtų bendrauti su moterimis ir kaip moterys turėtų bendrauti su vyrais. Galiausiai seminaro pabaigoje lektorius atskleidė skyrybų paslaptį – metams bėgant sutuoktiniai atitolsta vienas nuo kito ir, praradę emocinę trauką, jaučia EMOCINĮ ATSTŪMIMĄ. Kad išvengtume emocinio atstūmimo, pasak psichologo Mykolo Truncės, turime įsidėmėti, kad laimingus sutuoktinius pirmiausia vienija bendri tikslai, bendrai puoselėjamos dvasinės vertybės, gebėjimai drauge spęsti problemas, priimti sprendimus, mylėti vienas kitą ir pripažinti vienas kito netobulumus, gerbti pomėgius ir t.t. Kaip teigė psichologas, pagrindiniai laimingų sutuoktinių bruožai – darnūs santykiai ir gebėjimas išmintingai valdyti pinigus. Baigdamas seminarą, lektorius ragino moteris leisti vyrams priimti sprendimus ir gyventi vienos pasakos principu: „Ką senelis padarys, tas bus gerai“. „Jūs paskatinkite vyrus, įvertinkite juos. O vyrams praneškite, kad leistų jums bendrauti, išreikšti jausmus,“ – kalbėjo psichologas.
Seminaro dalyvės džiaugėsi naudingais patarimais. Pasak vienos dalyvės, teks save kardinaliai keisti, kad rastų bendrą kalba su vyru. Kitos priėjo prie išvados, kad šeimoje svarbiau būti laimingoms, nei teisioms.
Psichologas Mykolas Truncė seminaro dalyves drauge su vyrais kvietė spalio mėnesį atvykti į asmenines konsultacijas šeimos išsaugojimo klausimais. Konsultacijos skirtos dviems asmenims, o jų trukmė – 6 akademinės valandos. Taip pat lektorius ragino spalio 17 d. (šeštadienį), 10.00–13.15 val. dalyvauti seminare poroms „Tobulinu gebėjimus laimingai santuokai sukurti“. Daugiau informacijos rasite čia.
Nijolės Masiulienės nuotraukos
Buvo geras seminaras, džiaugiuosi, kad jame dalyvavau