Naujausios žinios
  • 2018 rugsėjo 3 6:55 Naujienos: Rugsėjo 1-oji kitaip: „Neužgauk mažo, nes jame didelį užmuši“
  • 2018 rugsėjo 3 4:17 Naujienos: Širvintų rajono policijos komisariatas praneša
  • 2018 rugsėjo 1 6:03 Naujienos: Svarbi informacija mokslo metų pradžiai: kas priklauso tėvams ir vaikams
  • 2018 rugsėjo 1 5:58 Naujienos: Maistas vaikų priešpiečių dėžutėse
  • 2018 rugsėjo 1 5:38 Naujienos: Kodėl dantų tvarkymas tampa toks sudėtingas procesas?

Šiaulių kaimo bendruomenės pasiekimas – šimtoji paaukoto kraujo dozė

Straipsnis buvo išspausdintas liepos 25 d. laikraščio „Širvis“ 29-ame šių metų numeryje.

Jauniūnų seniūnijos Šiaulių kaimo renovuotame pastate liepos 20 dieną jau septintąjį kartą Šiaulių kaimo bendruomenė ir jos aktyvioji pirmininkė Ieva Pumputienė bei seniūnaitė Sonata Balevičienė organizavo neatlygintinos kraujo donorystės akciją.

Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams.

Ši septintoji bendruomenės organizuota akcija pasiekė puikių rezultatų. Į akciją atvyko didžiausias skaičius norinčių paaukoti kraujo donorų – net 21 pilietiškas žmogus. Iš viso kraują galėjo paaukoti 18 donorų. Kiti dėl pernelyg žemo hemoglobino ar neseniai vykusios operacijos šį kartą kraujo donoruoti negalėjo, bet pažadėjo artimiausiu laiku būtinai vėl atsiliepti į kilnią Šiaulių kaimo bendruomenės iniciatyvą. Šį kartą, išskirtinai nei kitais kartais, akcijoje dalyvavo donorai iš įvairių Širvintų rajono kampelių: Bartkuškio, Šešuolėlių II, Vileikiškių kaimų, Širvintų miesto bei pačios bendruomenės narių. Prie akcijos vieningai nusprendė prisijungti Asociacijos „Širvintų rajono vaikų globėjų draugijos“ nariai Regina ir Antanas Žemaičiai, Sigitas Kirtiklis, Rimvydas ir Andželika Bagočiūnai.

Akcijoje pirmą kartą tapo donorais net penki atvykę aukotojai, iš jų globėjai Regina Žemaitienė ir Rimvydas Bagočiūnas. Paklausti, kodėl panoro tapti donorais, jie teigė, kad, nors ir prisideda prie geresnės Lietuvos kūrimo augindami biologinių tėvų netekusius vaikus savo šeimose, dar gali prisidėti ir kitokiu būdu. O kraujo donorystė – tai vienas iš lengviausių būdų padaryti kažką gero visuomenei.

Ši akcija Šiaulių kaimo bendruomenei nuo kitų išsiskyrė ir tuo, kad jos metu buvo paaukota šimtoji dozė kraujo, kuri buvo moters, pirmą kartą dovanojusios kraujo.

„Tikrai nesitikėjome, kad šis kartas bus rekordinis. Labai tuo džiaugiamės ir esame labai dėkingi už pilietiškumą kiekvienam donorui, nes kiekvienas yra labai svarbus. Ačiū, kad esate neabejingi kito sveikatai ar net gyvybei… Tai nieko nekainuoja, o gali tiek daug,“ – kalbėjo Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkė Ieva Pumputienė. Ji taip pat savo vardu nuoširdžiai dėkoja visiems šioje akcijoje dalyvavusiems bendruomenės nariams.

Donorams simbolines dovanas įteikė donorystės skyriaus organizatorė Jūratė Končiuvienė. O pirmą kartą aukojusiems buvo įteikti donorų pažymėjimai bei prie simbolinių dovanų galėjo pasirinkti dovanėlę pagal poreikį žingsnių skaičiuoklį ar USB atmintinę.

Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkė žadėjo, kad tokių neatlygintinų kraujo donorų akcijų bus daugiau ir kvietė aktyviai dalyvauti. Nesiryžtančius galime patikinti, kad nei skausmo, nei didelio poveikio savijautai donorystė nepadaro.

Vienu donoravimu iš žmogaus paimama 450 ml kraujo. Kraujo donorais gali tapti sveiki žmonės nuo 18 iki 65 metų amžiaus ir jie turi sverti daugiau nei 50 kilogramų. 17 metų asmuo gali tapti kraujo donoru tik turėdamas notaro patvirtintą tėvų sutikimą arba į kraujo centrą atvykęs su vienu iš tėvų ar globėju. Atvykusiam donoruoti yra atliekami hemoglobino kiekio kraujyje tyrimai. Moterų hemoglobino kiekis kraujyje turi būti ne mažiau 125 g/l, vyrų – ne mažiau 135 g/l.

Donoro kraujas netiriamas dėl visų galimų susirgimų, o ir iš gautų tyrimų duomenų neįmanoma nustatyti visų ligų, todėl atvykęs į akciją norintis duoti kraują kiekvieną kartą užpildo kraujo donoro apklausos anketą, kurioje yra 23 svarbiausi klausimai. Žmogus taip pat pasirašo donoro sutikimą duoti kraujo.

Kraujo donorais negali būti žmonės, sergantys cukriniu diabetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis (hepatitu B ir C, ŽIV, sifiliu), sunkiomis širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų sistemos ligomis, linkę nenormaliai kraujuoti, daugelį kartų nualpę ar patiriantys konvulsijas žmonės, sergantieji sunkiomis skrandžio, žarnyno, šlapimo, kvėpavimo ir kitų sistemų ligomis. Kraujo donorais taip pat negali būti rizikos grupei priklausantys asmenys: užsiimantys prostitucija, intraveninių narkotikų vartotojai ir seksualinių santykių su žmonėmis, priklausančiais bet kuriai rizikos grupei, turintys asmenys.

Moterims per metus leidžiama duoti kraujo keturis kartus, vyrams – šešis. Pertraukos tarp kraujo davimo privalo būti ne trumpesnės kaip 60 dienų.

Pagal kraujo donorystės įstatymą, paaukojus ne mažiau kaip keturiasdešimt kartų kraujo, aktyviai dalyvavus kraujo donorystės propagavime, veikloje, sulaukus pensinio amžiaus, galima gauti antro laipsnio valstybės pensiją. Valstybinės pensijos garbės donorams dydis – 116 Eur. Garbės donoru gali tapti ir į pensiją pretenduoti ne tik keturiasdešimt kartų aukoję kraujo, bet ir tie, kas du šimtus kartų paaukojo kraujo plazmos.

1 Comment on Šiaulių kaimo bendruomenės pasiekimas – šimtoji paaukoto kraujo dozė

  1. Stasė // 2018 rugpjūčio 1 10:42 at // Atsakyti

    Šaunuoliai Šiauliečiai ir nešiauliečiai

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*