Naujausios žinios

Širvintų rajone jaunimas kuria erdvę savęs ir gamtos pažinimui

Ieva TUMASONIENĖ

Kokia pirma mintis aplankytų, jeigu kas nors pasiūlytų pakasyti arkliui nugarą, o gal net sušukuoti jam uodegą tiesiog čia ir dabar? O jeigu reikėtų įlįsti į bičių avilį ištraukti korį pilną medaus? Nueiti į pelkę apžiūrėti bebravietės? Greičiausiai apimtų ne tik smalsumo jausmas, bet ir abejonė, baimė, atmetimo reakcija, ar tai tikrai saugu? Kam man to reikia? Daugeliui iš mūsų nuo mažens buvo stiprinamas savisaugos instinktas, kad pelkė yra klampi ir klastinga, kad bitės gelia ir reikia laikytis atokiai. Turbūt nerastume nei vieno vaiko užaugusio be įspėjimo: „tik neik arkliui prie užpakalio“. Visi šie pamokymai yra teisingi, kai norime užtikrinti bendrąjį saugumo suvokimą, bet tai trukdo tolimesniam tiek gamtos, tiek savęs pažinimui, apie kurį kalba socialinis projektas – žirgų namai „Papieviais“.

Šiais laikais tikrai nestinga edukacijų, žygių, kuriuose galima gerai praleisti laiką gamtoje ir patirti įspūdžių. Žirgyne „Papieviais“, Širvintų rajone, susitikimas su gamta greičiau virsta susitikimu su savimi gamtoje. Čia kviečiama per realų patyrimą susipažinti su bičių šeimomis, žirgais, pelkėmis, pažvelgti į save ir atsakyti į klausimus apie save, suprasti savo pojūčius ir jų kilmę – kodėl aš bijau bičių? Koks jausmas, kai esu apsirengęs bitininko kostiumą ir aplink mane zuja bičių spiečius? Apie ką yra mano baimė, kai manęs paprašo savarankiškai palaikyti arklį? Koks jausmas, kai glostau žirgą? Kai jis artėja prie manęs, o aš neturiu, kur atsitraukti? Kodėl jaučiuosi nesaugiai išgirdęs žodį „pelkė“?
„Susitikimų metu bandėme sujungti pojūčius gamtoje su dailės terapija bei gilia savirefleksija. Mūsų pojūčiai – labai stiprūs, tik mes ne visada turime laiko juos įsivardinti. „Horse assisted learning“ („mokymasis padedant arkliams“) – taip užsienyje vadinama praktika, kai susitikimas su žirgu paremtas ne jojimu ir žirgo išnaudojimu, bet jo pažinimu ir stebėjimu, o proceso metu atsakoma į daug klausimų apie save – skatinamas asmeninio mokymosi procesas,“ – pasakojo Ieva Tumasonienė, iniciatyvinės grupės narė.

Šiam procesui įgyvendinti pasitelkiamas tiesioginis kontaktas ir susitikimas: glostyti, liesti, sodinti, prižiūrėti, vaišinti ir kt. – ir taip padėti atrasti sutrūkinėjusį ryšį su gamta, kurti darnią, humanišką, saugią, pagarba ir pasitikėjimu grįstą aplinką. Susitikimų apibendrinimas – viena svarbiųjų dalių, kur naudojami įvairūs neformalaus ugdymo metodai, dailės terapija ir svarbiausias įrankis – savirefleksija. Savirefleksija per dailės terapiją – yra labai efektyvi, atpalaiduojantį poveikį turinti priemonė, užtikrinanti gerą nuotaiką kasdienos psichologiniam klimatui kurti, motyvuoti vaikus daugiau būti gamtoje taip visapusiškai stiprėjant tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

„Nuostabu šeimas pakviesti į laisvą kūrybą gamtoje, net ir lyjant lietui! Jokių taisyklių, jokių reikalavimų, jokio vertinimo – tiesiog laisva nevaržoma intuityvi kūryba ir įkvėpimas iš gamtos – iš to, kas mus supa. Gamta padėjo atrasti naują kūrybos būdą – išgauti spalvas iš augalijos, leido atsipalaiduoti, įkvėpti idėjų kūriniams. Mes įpratę gauti aiškius nurodymus, instrukcijas, tačiau norėdami labiau pažinti save, atrasti užslėptus talentus bei labiau suvokti savo emocijas, galime tik kurdami intuityviai, nes tuomet kalba mūsų vidinis pasaulis. Intuityvi kūryba išlaisvina iš įvairiausių apribojimų, proto įsitikinimų bei išankstinių nuostatų. Kūryboje tiek vaikai, tiek suaugę gali ugdyti pasitikėjimą savimi, kuris itin reikalingas kasdieniuose sprendimuose bei vykstančiuose pokyčiuose“, – pasakoja viena iš edukacijų autorių, „Kūrybinių tyrinėjimų“ kūrėja Fausta Anulytė. Socialiniais principais grįsto žirgyno steigimosi paspirtimi tapo Europos solidarumo projektas „Arčiau gamtos – arčiau savęs“, kuris yra vienas pavyzdžių, kaip kaimiškoje vietovėje jaunimas gali aktyviai veikti ir įgyvendinti europines idėjas, puoselėti bei dalintis gerąja patirtimi su vietos bendruomenėmis. Projekto iniciatyvinė grupė – penki jaunuoliai, kurių tikslas kviesti žmones į Širvintų rajone besikuriantį socialinį žirgyną ir čia drauge išgyventi bendras patirtis per gamtos bei savęs pažinimą. Projekte ir pažintiniuose patyriminiuose užsiėmimuose su žirgais, bitėmis, žygiuose pelkėmis dalyvavo įvairaus amžiaus vaikų grupės, žmonių su negalia bendruomenės, vietos bendruomenės, Širvintų rajono šeimos ir kt.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*