Tautodailės metų pradžia pažymėta įsimintinu renginiu
Liaudies dailės konkursas „Aukso vainikas“ yra reikšmingiausias tokio pobūdžio renginys Lietuvoje. Jo užduotis yra palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias tradicines liaudies dailės šakas, atskleisti ir pagerbti talentingiausius liaudies meistrus.
Lietuvos nacionalinis kultūros centras, bendradarbiaudamas su visose Lietuvos apskrityse veikiančiomis tautodailininkų organizacijomis bei kultūros institucijomis, kasmet organizuoja 10 regioninių parodų – po vieną kiekvienoje apskrityje. Kiekvienoje regioninėje parodoje vertinimo komisija išrenka tris geriausius apskrities meistrus: vienas atstovauja vaizdinės dailės šakoms, antrasis – taikomajai dailei, trečiasis yra kryždirbys. Geriausių apskričių meistrų konkursiniai kūriniai eksponuojami baigiamojoje respublikinėje parodoje. Iš jų išrenkami ir geriausiais tų metų meistrais visos Lietuvos mastu paskelbiami trys konkurso nugalėtojai, atstovaujantys trims minėtoms liaudies dailės kategorijoms.
Šiemet konkursas ir paroda vyko jau penkioliktąjį kartą. Siekiama kasmet baigiamąją konkurso parodą ir geriausių metų meistrų apdovanojimo – vainikavimo „Aukso vainikais“ – iškilmes rengti vis kitoje vietovėje. Šį kartą ji surengta Alytaus miesto kultūros centre.
Pagrindinis šios parodos apdovanojimas – Aukso vainikas – įteiktas alytiškiui, medžio drožėjui Artūrui Janickui.
Renginio metu susirinkusius sveikino Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. „Tautodailė – mūsų paveldas, tradicija, per kurią šimtmečiais buvo perduota tautos siela, jos kultūros esmė. Į tautodailę šiandien mes turime žvelgti, kaip į labai aktualų kultūros lauką, kuriame išreiškiamas darnus ryšys su pasauliu, su vieta, kurioje gyvename“, – kalbėdamas apie tautodailės svarbą, sakė ministras.
Liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatus pasveikino ir Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė: „Pasak J. V. Getės, į pačius vertingiausius kūrinius reikia pažvelgti ir juos panagrinėti ne vieną kartą, nes jų gelmė yra begalinė. Akivaizdu, kad liaudies menas yra gyvas, o dabartinių kūrėjų meno gelmėse ženklūs šimtmečių tradicijų pėdsakai“.
Nuoširdžius sveikinimo žodžius tautodailininkams skyrė Seimo nariai Julius Sabatauskas ir Robertas Šarknickas.
Alytuje dalyvavo ir savo kryždirbystės darbus pristatė širvintiškis Kęstutis Norušis, kuris buvo išrinktas I-osios vietos laureatu Vilniaus apskrityje vykusiame konkurse, o finaliniame etape atstovavo ir Širvintų rajonui, ir Vilniaus regionui.
Renginio metu Specialiaisiais diplomais apdovanoti: už autentišką meninį braižą, medžio drožėjas Juozas Čepulis, už aukštą technologinę ir meninę kostiumo kokybę, audėja Birutė Andrijauskienė; už precizišką siuvinėjimą, rankdarbių meistrė Adelė Monstavičienė; už polichrominės skrynių tradicijos tąsą, liaudies meistras Vytautas Raučys; už retesnius ikonografinius skulptūros siužetus, skulptorius Alfonsas Maulys.
Trečiosios vietos „Aukso vainiko“ laimėtojais pripažinti: vaizduojamosios dailės srityje – skulptorius Vytas Jaugėla; taikomosios liaudies dailės srityje – audėja Janina Blažukienė; kryždirbystės srityje – skulptorius Saulius Lampickas.
Antrosios vietos laimėtojais pripažinti: vaizduojamosios dailės srityje – skulptorius Antanas Lastauskas, taikomosios liaudies dailės srityje – tautodailininkė Lina Živatkauskaitė-Žaliauskienė, kryždirbystės srityje – medžio drožėjas Tomas Stambrauskas.
Sveikiname laimėtojus!
„Aukso vainikas“ yra puošniausias ir svarbiausias liaudies menui skirtas respublikinis metų renginys. Šiemet renginys buvo sujungtas su Tautodailės metų pradžia, iškilmingu jų atidarymu, todėl visai liaudies menininkų bendruomenei buvo ypač reikšmingas.
Parengta pagal Alytaus kultūros centro, Lietuvos nacionalinio kultūros centro informaciją
Parašykite komentarą