Ūkio variklis – pokyčiai
Janina Pukienė
Apie Musninkų seniūnijos Užušilių kaimo ūkininką Artūrą Barauską ne kartą rašė ir rajoninė ir respublikinė spauda. Šiandien „Širvis“ domisi, kaip sekasi žinomiems ūkininkams Ingridai ir Artūrui Barauskams.
Esate vilnietis, gimęs ir augęs inteligentų šeimoje. Kaipgi miestietis apsigyveno kaime ir tapo rimtu ūkininku?
Artūras Barauskas: Netyčia. Tai mano tėtis „kaltas“ dėl šito. Prieš dvidešimt metų jis sugalvojo įsigyti kaime sodybą. Čia, Užušiliuose, nusipirko apleistą namą. Kai atvažiavau pirmą kartą, norėjosi apsisukti ir bėgti. Nepabėgome. Iškuopėme kalnus šiukšlių, apsitvarkėme. Prie sodybos buvo 65 arai žemės. Pirmais metais tėtis sugalvojo mamai padaryti staigmeną – pasodinti bulvių. Pasodinome. Kuo baigėsi ši avantiūra, lai istorija nutyli. Kaip visi kaimo gyventojai, gavome tris hektarus žemės, vėliau mama iš gimtosios Žemaitijos atkėlė dar penkis, įsigijome karvę. Močiutė mokėjo melžti, ji išmokė ir mane. Pirkome antrą karvę, po to – trečią. Taip, po truputį ūkis ir kūrėsi, ir augo. Progai pasitaikius, pirkome žemės. Ūkis nuo pat pradžių buvo mišrus: auginome javus ir laikėme gyvulius. Banda didėjo, atrodė, kad pagrindinė kryptis bus pieno ūkis.
Bet?
Artūras Barauskas: Bet dabar kryptį vėl keičiame: karvių skaičių mažiname, sėjame daugiau grūdinių kultūrų. Dabar pienininkystė tarsi podukra: supirkimo kainos mažėja, nebeapsimoka. Darbo daug, o naudos…
Šiuo metu ūkyje – 34 karvės, o buvo net 50. Reikėjo samdyti padėjėjus. Kad išlaikytume ūkyje du darbuotojus, papildomai reikia laikyti 20 karvių. Dabar fermoje tvarkausi vienas. Taigi, galima sakyti, sumažinę bandą nieko nepraradome. Mažinsime ir toliau.
Kiek žemės turite?
Artūras Barauskas: Dirbam 200 ha. Nuosavos – maždaug pusė. Sėjame kviečius. Pernai pasėjome grikių – atostogų kultūros.
Ką tai reiškia?
Artūras Barauskas: Su žmona nusprendėme: sėsime grikių ir pusę pelno skirsime atostogoms. Taip ir padarėme.
Vadinasi, pavyko?
Artūras Barauskas: Pavyko, pirmą kartą po daugelio metų atostogavome kaip priklauso – visa šeima.
Ingrida Barauskienė: Tikra tiesa. Vis būdavo vasarą pajūrin keliauju viena su vaikais. Gyvenome pagal principą: „Atostogos be tėčio, tėtis – be atostogų“.
Ir kaip atostogos su tėčiu?
Ingrida Barauskienė: Puikios, bet apie jas nepasakosime, laiko neužteks, palikime kitam pokalbiui. Artūras ne iš tų, kurie tenkinasi tuo, kas yra. Jis nuolat ieško naujovių, domisi kitų patirtimi. Nepabijojo savo laiku imti paskolos moderniai technikai įsigyti. Rizika pasiteisino, išlaidos atsipirko. Naudojasi ir Europos Sąjungos parama. Sako, anksčiau buvo paprasčiau ją gauti, dabar biurokratinių formalumų vis daugėja. Žinoma, būna ir nuostolingų investicijų. Viena tokių – pieno automatai prekybos centruose. Pradžia buvo daug žadanti. Deja, teko nusivilti. Buvo minčių apie pieno perdirbimą ūkyje, bet patys nespėjame, o sūrių gaminti bet kam nepatikėsi.
Tikėkimės, prie tos idėjos Jūsų šeima dar grįš, nes Jūs, Ingrida, tikrai skanų sūrį pagaminote – patys įsitikinome. Gal turite minčių kurti ekologinį ūkį?
Artūras Barauskas: Mūsų produkcija ir taip ekologiška. Gyvename švarioje aplinkoje, tręšiame tik organinėmis trąšomis, produkcija ekologiška. Gauti sertifikatą nelengva, biurokratiniai reikalavimai dideli, o priedas už ekologiškumą nedidelis. Gal tie, kas produkciją tiekia užsienio rinkoms, suinteresuoti sertifikatą gauti, mums jis nėra aktualus.
Matau, kad gausi Jūsų vyriška kompanija? Tikriausiai tvirta parama ūkyje.
Artūras Barauskas: Auginame tris sūnus. Vyriausias Kostas domisi technika, jau moka pavairuoti traktorių, auga rimtas padėjėjas. Tiek Kostas, tiek Juras aktyvūs moksleiviai, lanko ne vieną būrelį. Tik jaunėlis Benas dar glaudžiasi prie mamos.
Neturite artimų kaimynų. Nepasiilgstate žmonių?
Artūras Barauskas: Taip, pro langus dažniau pamatome stirnas nei žmones, bet tai laikome pliusu. Nesame atsiskyrėliai, bendraujame ne tik su karvėmis, ir su žmonėmis susitikti progų pakanka (šmaikštauja Artūras). Draugų ratas tikrai yra didelis.
Atsisveikiname su Artūru ir Ingrida Barauskais linkėdami jiems sėkmės ir tikėdami gera ūkio ateitimi. Kai idėjų netrūksta, negali nesisekti.
Parašykite komentarą