Naujausios žinios

Vasaros piknikas prezidentūroje

Straipsnis buvo išspausdintas liepos 25 d. laikraščio „Širvis“ 29-ame šių metų numeryje.

„Noriu visus pakviesti imtis svarbaus ir didelio, neatidėliotino darbo. Jame reikės kiekvieno neabejingo žmogaus dalyvavimo. Lietuvoje susikaupė pernelyg daug skaudžių socialinių problemų. Smurtas ir patyčios, skriaudžiami vaikai ir savižudybės, priklausomybės nuo alkoholio ir kitų ydų. Visa tai – sužaloti likimai, neišsipildžiusios viltys, vaikų ašaros ir šeimų tragedijos. Dėl to skauda širdį kiekvienam Lietuvos žmogui, kuris suvokia, iki kokios pavojingos ribos priartėjome. Valstybės institucijų indėlis, sprendžiant šias problemas, per menkas, bet, pripažinkime, vien jų pastangų vis tiek neužteks. Reikia ir Visuomenės pagalbos. Todėl kviečiu visus – bendruomenes, nevyriausybines organizacijas, mokyklas, dvasininkus, žiniasklaidą, savivaldybes, verslininkus dalyvauti plačioje nacionalinėje kampanijoje „Už saugią Lietuvą“. Šiame kelyje mums prireiks ne vienerių metų. Tegul mūsų širdys visada bus atviros. Tegul mums visiems užteks ir jėgų, ir kantrybės“, – prieš kelerius metus į akciją „Už saugią Lietuvą“ kvietė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Šis jos kvietimas buvo išgirstas, Lietuvoje įgyvendinamos įvairios iniciatyvos, kuriomis siekiama palengvinti nuskriaustų vaikų gyvenimą. Pati Prezidentė, norėdama parodyti ypatingą dėmesį įtėviams, globėjams ir vaikams, kasmet organizuoja Vasaros šeimų pikniką prezidentūroje.

Jau antrus metus mes, Širvintų globėjų draugijos nariai, buvome pakviesti į šį renginį prezidentūroje. Kaip vėliau sužinojome, kvietimai išsiųsti tikslingai, per nevyriausybines organizacijas, asociacijas, asmeniškai. Mes buvome pakviesti VO „Gelbėkit vaikus“ ir Lietuvos globėjų ir įtėvių asociacijos.

Antradienį, liepos 17 d., Vilniuje daugiau nei 300 vaikų, jų globėjų ir tėvų iš visos šalies, tarp kurių buvo ir keturios mūsų asociacijos šeimos, dalyvavo šventėje, dalijosi patirtimi, aptarė globos ir įvaikinimo procesus, iškylančias problemas.

Pasak šalies vadovės, įvaikinti ar globoti vaiką – svarbus, atsakingas ir labai kilnus, kitus įkvepiantis poelgis. Gausus šventės dalyvių būrys – geriausias įrodymas, kad tokių žmonių atsiranda vis daugiau, ir šeimose gali augti vis daugiau vaikų.

Paskutiniais duomenimis, šalies šeimose globojami 5 535 vaikai, pernai įvaikinti – 139. Globos institucijose šiuo metu dar auga 2 660 vaikų, tačiau jau penktadalis jų gyvena bendruomeniniuose namuose. Per paskutinius kelerius metus institucijose augančių vaikų skaičius sumažėjo net trečdaliu (2013 m. – 3 821 vaikas).

Prezidentūros kiemelyje tilpo gausus būrys svečių, vaikų, kareivių, policijos su šunimis, Kakė Makė su Nykštuku, o kur dar gausybė vaišių ir begalė atrakcionų. Čia sau veiklos rado ir maži, ir dideli. Prezidentūros darbuotojai juokavo, kad šiai dienai užsakė net orą.

Buvome vaišinami ledais, mums įteiktos dovanėlės, organizuotos pramogos ir žaidimai. Su vaikais žaidė Kakė Makė, pasirodymus surengė Lietuvos kariuomenė, Šaulių sąjunga, tarnybinius šunis pristatė Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro kinologijos valdybos pareigūnai, išrinktas gardžiausias šventės pyragas. Vaikai į orą paleido balionus su linkėjimais kiekvienam pasaulio vaikui augti šeimoje. Susitikime taip pat dalyvavo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadoriai: atlikėjas Vidas Bareikis, dailininkai broliai Remigijus ir Algirdas Gataveckai. Su pastaraisiais pavyko net nusifotografuoti.

Sveikindama susirinkusius Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad siekiant tikslo – Lietuva – be globos namų, jau veikia Prezidentės inicijuotos įstatymų pataisos, skatinančios globą ir įvaikinimą – padvigubintos išmokos globėjams, sukurtos sąlygos įtėvius ir globėjus rengti kiekvienoje savivaldybėje, reglamentuota budinčių globotojų veikla ir kt.

Sukūrus teisinius įrankius nebeliko kliūčių savivaldybėms efektyviau ir sparčiau įgyvendinti globos įstaigų pertvarką, įvertinti realią padėtį ir parengti konkrečius socialinių paslaugų planus, juose numatant trūkstamas priemones, kad vaikai nebebūtų siunčiami į globos įstaigas, o su sunkumais susidūrusios šeimos laiku sulauktų profesionalios pagalbos.

Puikus institucinės globos pertvarkos pavyzdys yra ne tik didieji miestai Vilnius ir Kaunas, bet ir Elektrėnai, Alytus, Visaginas, Kaišiadorys – šios savivaldybės metė visas pajėgas socialinių paslaugų sektoriui stiprinti ir aktyviai budinčių globotojų paieškai. Šiuo metu Lietuvoje dirba jau 172 budintys globotojai, o jų šeimose saugiai auga 227 vaikučiai.

Šalyje jau pertvarkytos 25 globos įstaigos, apie 500 vaikų iš didelių įstaigų perkelti į bendruomeninius vaikų globos namus, kur jie gyvena daug artimesnėje šeimai aplinkoje, mokosi socialinių įgūdžių, būtinų sėkmingam savarankiškam gyvenimui.

Visai netikėtai sutikome ir Širvintų r. vicemerę su globėjų šeima ir kol kas vienintele budinčia globėja. Nors Savivaldybės taryba ir keturgubai padidino budintiems globotojams atllygį, visgi jų, kaip norėtųsi greitai, neatsiranda. Svarstėme, kodėl iš vieno rajono atvyko dvi globėjų delegacijos visiškai atskirai, juk galėjome drauge vykti ir atstovauti Širvintų rajonui, na, bet aukščiau esantiems, tikriausiai geriau matyti. Šventė nuo to tikrai nesumenko.

Galime pasigirti, kad mūsų globėja Regina Žemaitienė kartu su Laura Kirtikliene iškepė pyragą, kuris nugalėjo ir buvo pripažintas skaniausiu šventės pyragu.

Šventėje Prezidentė bendravo su šeimomis, visi norintys galėjo nusifotografuoti atminimui ar asmenukei. Šalies vadovė padėkojo įtėviams ir globėjams už jų širdies šilumą ir pasiryžimą imtis atsakingo žingsnio. Ir palinkėjo globojamus ar įvaikintus vaikus užauginti dorais, darbščiais, išsilavinusiais ir mylinčiais Lietuvą.

Stengsimės įvykdyti Prezidentės palinkėjimus, nes kad ir kaip kartais būna sunku, visgi supranti, kad vaikai yra visų mūsų, visos Lietuvos ir jais pasirūpinti turime mes visi, jei jų tikrieji tėvai to nesugeba.

Kviečiame visus mąstančius atverti duris nuskriaustiems vaikams, bet nedrįstantiems to padaryti kreiptis į mus, kad galėtume išsklaidyti nerimą, paaiškinti, kaip reikia elgtis vienu ar kitu atveju. Ir visai nesvarbu, kad vietinė valdžia menkai tepalaiko savo rajono globėjus (žinoma, ne visus), svarbiausia, kad mūsų širdys mylinčios, atjaučiančios ir atsiliepiančios į Prezidentės pagalbos šauksmą.

Širvintų rajono vaikų globėjų draugijos informacija

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*