VMVT specialisto komentaras apie naują augintinių ženklinimo tvarką
Kur kreiptis augintinio savininkui ir kokia yra patvirtinta ženklinimo tvarka, kodėl svarbu paženklinti gyvūną, kas gali atlikti procedūrą, kiek ji gali kainuoti augintinio šeimininkui, kaip numatoma kontroliuoti ar laikomasi tvarkos ir ar numatytos nuobaudos tvarkos pažeidėjams, paprašėme pakomentuoti Leonardo Šmaukštos, Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko – valstybinio veterinarijos inspektoriaus.
Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisyklės patvirtintos 2015 metų gruodžio 29 dieną. Kai kurie politikai inicijuoja pakeitimus. Gali būti, kad kai kurie punktai bus pakeisti, bet taisyklių, manau, neatšauks. Yra numatyti keli ženklinimo ir registravimo terminai. Gyvūnai augintiniai, gimę iki 2015 metų paskutinės dienos, nesvarbu, koks gyvūno augintinio amžius, turi būti suženklinti iki 2017 m. balandžio 1 d. Bet jei šeimininkai gyvūną augintinį nori parduoti ar perduoti kitam šeimininkui, tai esamas šeimininkas turi suženklinti ir registruoti gyvūną augintinį iki pardavimo naujam šeimininkui. Gyvūnai augintiniai, gimę jau šiais metais, turi būti suženklinti bei užregistruoti per keturis mėnesius nuo gimimo ir ne vėliau kaip iki pardavimo naujam šeimininkui.
Tvarkoje yra numatyti du išskirtiniai dalykai: ženklinimas ir registravimas. Ženklinimas – po oda tarp menčių įterpiama poodinė mikroschema. Tai galės daryti veterinarinių paslaugų teikėjai. Gyvūnus augintinius gali ženklinti tik galiojančią veterinarijos praktikos licenciją turintys veterinarijos gydytojai, įtraukti į sąrašą. Veterinarų sąrašus, kurie gali atlikti gyvūnų augintinių ženklinimą, galite rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklalapyje www.vmvt.lt. Registravimą gali atlikti tiek veterinarinių paslaugų teikėjai, tiek Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos. Skirtumas toks, kad tarnybos tai atlieka nemokamai, o veterinarams gali reikėti kažkiek susimokėti.
Patikrinimus, ar gyvūnai suženklinti ir registruoti, galės vykdyti ne tik Maisto ir veterinarijos tarnybos. Atsitikus, kad šuo apkandžioja žmogų, policija, savivaldybių inspektoriai galės atlikti patikrinimą, ar šuo yra registruotas, ženklintas ar vakcinuotas.
Užregistruoti ir suženklinti gyvūną augintinį galima nuvykus į veterinarijos kliniką, o kaime – išsikvietus veterinarijos gydytoją į namus. Į šią paslaugą – paženklinimą ir šiek tiek registravimą – bus įskaičiuotas atvažiavimas ir tai gali kainuoti 15 eurų be PVM. Iš viso gyvūną augintinį suženklinti ir registruoti gali kainuoti apie 20 eurų. Augintinio savininkas rašo prašymą, jei pas veterinarijos gydytoją jį pildys, tai du prašymo egzempliorius. Vieną prašymo dalį užpildo savininkas, kitą – veterinarijos gydytojas, kuris į prašymą įrašo suteiktą augintiniui individualaus tapatybės nustatymo numerį. Vieną prašymo egzempliorių gydytojas pasilieka sau, kitą turi atiduoti augintinio savininkui. Jei registruosite maisto ir veterinarijos tarnyboje, tai pildyti reiks tik vieną egzempliorių.
Ši tvarka priimta tam, kad nebūtų benamių, valkataujančių gyvūnų augintinių, siekiant nustatyti rasto, nuskriausto ar agresyvaus gyvūno augintinio savininką. Gyvūnų augintinių registre taip pat bus nurodyti gyvūnų augintinių vakcinavimo nuo pasiutligės duomenys ir savininkas tiksliai žinos, kada reikia atnaujinti skiepą. Būna taip, kad užsimano vaikas mažo gyvūnėlio. Kol jis mažas, tai ir gražus, ir reikalingas, o kai užauga, tai juo reikia rūpintis, šerti ir tada tampa nebereikalingu. Kitas atvejis, kai atvažiuoja vasaroti į sodybą, priglaudžia gyvūną augintinį, o kai ateina žiema ir reikia kraustytis į miestą gyventi, tai priglaustam gyvūnui augintiniui nelieka vietos. Tokiais atvejais gyvūnai augintiniai atsiranda gatvėje.
Jei dėl ženklinimo ir registracijos išlaidų gyvūnais bus galvojama atsikratyti, tai kur gi to savininko žmogiškumas? Augino, mylėjo, o kai reikia šiek tiek patirti išlaidų gyvūno gerovei, tai jis tampa nebereikalingas.
Laikantis šios patvirtintos tvarkos, praėjus ženklinimo ir registravimo terminui, veterinarijos gydytojai gavę informaciją ar VMV tarnybos, seniūnijos bei inspektoriai gavę gyventojų skundus, kad gyvūnai augintiniai nėra suženklinti ir registruoti, apie tai turėtų pranešti teritorinei Maisto ir veterinarijos tarnybai, kur gyvena augintinio savininkas. Tuomet tarnyba tirs, kaip, iš kur atsirado šis gyvūnas, gal jis ne tik neregistruotas, bet ir nevakcinuotas privalomu skiepu nuo pasiutligės. Nustačius nusižengimus, gali būti pritaikytas APTK 90, 109, 110 straipsniai ir numatytos nuobaudos.
Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas – valstybinio veterinarijos inspektorius Leonardas Šmaukšta linki visiems gyventojams gyvūnus augintinius mylėti ir globoti pagal visas mūsų šalyje nustatytas tvarkas.
Parengė Andželika Bagočiūnienė
Parašykite komentarą