Naujausios žinios

Atsikratydami nudėvėtų padangų, būkime pilietiški ir atsakingi (vaizdo įrašas)

srf logo

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet iki lapkričio 10-osios vairuotojai turi automobilių padangas pakeisti žieminėmis. Autoservisai vis dažniau sulaukia klientų, perkančių būtent ratų keitimo paslaugas. Todėl dažnai iškyla klausimas, o kur gi dėti nebetinkamus ratus. Sudėvėtus ir nebetinkamus automobilių „batus“ galime palikti automobilių servise ar kitoje montavimo paslaugas teikiančioje įmonėje, jų prekybos vietose bei didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Žinoma, galima ir patiems saugoti garaže ar sandėliuke. O kam? Kur paskui jas dėsite, kai jau nebereikės?

Specialioje aikštelėje senas padangas galima atiduoti nemokamai

Sudėvėtos padangos, kaip ir bet kuris kitas nebereikalingas daiktas, niekur nedingsta be pėdsakų. Vieni elgiasi pagal reikalavimus ir atiduoda jas surinkėjams, kiti netinkamas naudoti padangas vežasi į sodybą ir kūrybiškai pritaiko, paverčia puošnia sodybos detale. Treti sumeta į bendrus buitinių atliekų konteinerius arba palieka šalia jų nė nepagalvodami, jog tai nėra paprasta buitinė atlieka, kurios į sąvartynus niekas neveža. Nemažai nusidėvėjusių padangų vis dar atsiduria pamiškėse, grioviuose ar upės pakrantėse. Toks elgesys teršėjams gali užtraukti dideles baudas, tačiau kiekvienais metais atsiranda nebijančių būti sučiuptiems už rankos. Aplinkosaugininkų teigimu, kartais nebenaudojamas padangas išmeta net mažesni automobilių servisai, liaudies vadinami „garažiukais“, įsipareigoję jas saugoti ir perduoti utilizuojančioms bendrovėms.

Atsikratyti nereikalingomis padangomis galima įvairiai. Paprasčiausia – patiems nuvežti jas į specialiąją atliekų surinkimo aikštelę. Širvintose tokia speciali aikštelė yra įrengta buvusio Šniponių sąvartyno teritorijoje. Čia sudėvėtas padangas iš gyventojų priima nemokamai. Dar viena vieta, kur galima atsikratyti senomis padangomis – tai automobilių servisai. Bet jie nėra atliekų surinkimo punktai ir priims jas tik tada, kai montuosite naujas.

Padangų platintojai privalo nemokamai priimti vairuotojo atiduodamas padangų atliekas tuo atveju, jei jos skirtos tam pačiam automobiliui, o nebetinkamų padangų kiekis, skaičiuojant vienetais, atitinka perkamų padangų kiekį. Pardavėjas turės pasirūpinti, kad priimtos sudėvėtos padangos būtų perduotos jas tvarkančioms įmonėms.

Širvintų r. didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė yra Šniponių k., Širvintų r. Su šios aikštelės darbuotoju Česlovu Puzinu galite susiskambinti telefonu 8 620 69 013.

Pakalbinę aikštelės operatorių Č. Puziną, sužinojome, kad padangų surinkimo tvarka pasikeitė. Jei anksčiau didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės iš gyventojų nemokamai priimdavo tik tiek komplektų padangų, kiek jie turėjo registruotų automobilių. Tai šiemet bet kuris gyventojas, net neturėdamas jokios transporto priemonės, turi galimybę jas nemokamai priduoti. Kalendoriniais metais nemokamai priduodamų padangų limitas yra vienas komplektas, tai yra keturios padangos. Padangas galima priduoti net nepilnamečių vardu, jei jie turi asmens dokumentą su nuotrauka. Svarbu tik žinoti, kad į Vilniaus apskrityje veikiančias didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles nemokamai priduoti padangas ir ne tik padangas, taip pat statybines atliekas, baldus, stiklą, metalą bei popierių, iš viso net 500 kilogramų, gali tik Vilniaus apskrityje registruoti gyventojai. O pridavus padangas rudenį, pavasarį, vėl galima priduoti jau kitą komplektą nusidėvėjusių padangų, nes nemokamai priduodamų padangų limitas galioja nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. Taigi bet kuris gyventojas gali pasirūpinti, kad aplinka būtų švaresnė ir saugesnė.

Šiais metais gyventojų patogumui pasikeitė ir aikštelės darbo laikas. Aikštelė dirba antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 10.00 iki 19.00 val.

Trečiadieniais ir penktadieniais – nuo 8.00 iki 17.00 val. Šeštadieniais – nuo 9.00 iki 15.30 val. Visomis dienomis pietų pertrauka vienu metu – nuo 12.00 iki 12.30 val. Poilsio dienos – sekmadienis ir pirmadienis

Kur panaudojamos nusidėvėjusios padangos?

Naudotų automobilių padangų utilizacija – pasaulinė ekologinė bėda. Jos panaudojamos ir perdirbamos dviem būdais: tinkamai perdirbtos jos tampa antrine žaliava, o deginamos specialiose krosnyse pakeičia dalį akmens anglies.

Lietuvoje yra tokių įmonių, pavyzdžiui, „Metaloidas“, kuris Šiauliuose mechaniškai perdirba padangas, o „Akmenės cementas“ tas, kurios turi didelę šiluminę vertę, degina cemento gamybos krosnyje. Šios įmonės pajėgia tinkamai sutvarkyti visas mūsų šalyje surenkamas padangas. Prieš 10–15 metų padangos būdavo kaupiamos, nes nebuvo galimybių jų apdoroti. Dabar gi pagrindinė problema – susitarti ir išaiškinti, kad žmonės neatsikratytų padangomis bet kur, o įmonės jų neslėptų. Kitaip sakant, kad viskas vyktų kaip numatyta surinkimo sistemos ir jos patektų tvarkytojams.

Tokie ir panašūs naudotų padangų naikinimo būdai naudojami visame pasaulyje. Deginant padangas specialiose krosnyse, jos maišomos su kitomis medžiagomis ir nukenksminamos. Į aplinką nepatenka ir kietosios dalelės, nes jos išfiltruojamos. Iš susmulkintų padangų padaromi gumos miltai arba granulės. Nuo kenksmingų priemaišų išvalyta antrinė žaliava, kuri gali būti naudojama ir statybinių medžiagų gamyboje, ir įrengiant sporto aikštynų dangas.

O kaip su senais akumuliatoriais ir kitomis pavojingomis atliekomis?

Automobilių akumuliatoriai – vienas didžiausių taršos šaltinių. Netinkamai laikomi ir tvarkomi ar savavališkai ardomi jie gali užteršti dirvą ir gruntinius vandenis. Irdami seni akumuliatoriai į aplinką išskiria daugybę teršalų: švino, sieros rūgšties, stibio, plastiko priedų ir kitų.

Kenksmingos ir pavojingos panaudotos automobilių alyvos. Deja, tonomis žmonės tokios alyvos sudegina šildydamiesi ir net nesusimąsto, kad į aplinką patenka labai nuodingos kancerogeninės medžiagos.

Akumuliatoriai, kaip ir alyva, amortizatoriai, kuro, tepalo bei oro filtrai ir padangos priskiriamos prie pavojingiausių automobilinių atliekų. Pagal Europos Sąjungos šalyse galiojančius reikalavimus, šios atliekos privalo būti surenkamos ir perduodamos tvarkyti bei perdirbti atliekų tvarkymo bendrovėms arba šias atliekas ES direktyvomis yra įpareigoti surinkti ir tvarkyti automobilių servisai, kuriuose tos padangos ar alyva, taip pat ir kitos automobilių dalys, yra keičiamos. Nors atsakingos aplinkosaugos institucijos kontroliuoja, kaip laikomasi šių reikalavimų, vis dėlto ir patys vairuotojai turėtų būti dėmesingesni ir reiklesni jų automobilius tvarkantiems servisams.

Nuotraukų ir vaizdo įrašo autorius A. Bagočiūnienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*