Naujausios žinios

Oplia… ir seniūnija!

Inta Širvė

Šaltinis: www.cliparthut.com

„Ar pritariate Širvintų miesto seniūnijos steigimui?“ Į tokį klausimą nuo rugsėjo 14 d. iki spalio 12 d. turėjo galimybę atsakyti Širvintų miesto gyventojai, sudalyvavę atrankinėje gyventojų apklausoje apklausos dalyvių būstuose. Ją inicijavo pozicijos nariai, o merė 2015 m. rugsėjo 7 d. potvarkiu Nr. 6-4 paskelbė Širvintų rajono savivaldybės vietos gyventojų apklausą. Sutikę dalyvauti apklausoje, gyventojai turėjo pateikti asmens dokumentą, o jiems į rankas buvo įteikti Savivaldybės mero antspaudu patvirtinti apklausos lapai. Buvo taip ar nebuvo, žino atsakiusieji, 967 Širvintų miesto gyventojai. Tai sudaro 15,81 proc. bendro gyventojų skaičiaus. Širvintų miesto seniūnijos steigimui pritarė 94,93 proc. apklaustų gyventojų; seniūnijos steigimui nepritarė 5,07 proc. gyventojų. Toliau šie rezultatai bus perduoti Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktorei, vėliau – Savivaldybės tarybai.

Tokia bendra informacija yra pateikta atskiromis žinutėmis Širvintų rajono savivaldybės svetainėje.

Na, o kas iš to? Pozicija, su merės palaiminimu, paversta iniciatyvine grupe, sugalvojo, apklausė, pateikė. Spėkit, ar Taryba, pozicijos balsų dauguma, pritars seniūnijos steigimui?! Žinoma, kad pritars, juk jų dauguma, juk jie inicijavo šį klausimą. Spėkit dar kartą, ar įkurs ją – miesto seniūniją? Šimtas procentų, kad taip, juk jų dauguma. Be didelio vargo ir diskusijų turėsime Širvintų miesto seniūniją! O kam ji reikalinga? Štai gerbiamieji skaitytojai, kelerių metų statistikos duomenys apie Širvintų miesto gyventojų skaičiaus mažėjimą:

Metai
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Gyventojai
7022
6988
6941
6861
6753
6470
6261
6197
6075
5966

Akivaizdžiai matome, kad per dešimt metų Širvintų mieste gyventojų sumažėjo daugiau kaip tūkstančiu. Prieš dešimt metų ir vėliau miesto seniūnijos nereikėjo, o dabar va, prašom, gyventojų mažėja, o biurokratinės institucijos dygsta. Žinoma, patikliesiems ir per daug nesigilinantiems, tuoj bus mestas koziris – gyventojai pritaria, juk apklausa atlikta (gerai, kad dar ne gyventojų prašymu. Nors jei reiks, atsiras ir toks dalykas – „rinkėjai išreiškė pageidavimą“).

Norėtųsi klausti ir kelti problemą, ar nuo to, turiu galvoje, apklausos, reikėjo pradėti? Faktas, jei yra duota užduotis iš viršaus, ar įgyvendinami rinkimų metu duoti pažadai, kažką už kažką įdarbinti, sukurti darbo vietas – tada nuo ko bepradėsi, viskas bus teisinga, reikalinga, legalu. Bet… pabūkim naivūs ir idealistai, pasvarstykim, paieškokim argumentų už ir prieš steigimo procesą, o gal šį darbą jau nudirbo tylinti opozicija? Ir visgi.

Yra Lietuvoje pavyzdžių kaip panašūs ar tokie patys darbai planuojami ir nudirbami, tereikia pasidomėti. Deja…  Vis dėlto, gal reiktų įsitikinti Rajono biudžeto pajėgumu išlaikyti tokią įstaigą, nes pinigų norimai seniūnijai įsteigti reikės daug, ne vienos ir ne dviejų dešimčių tūkstančių eurų kasmet. Kiek? Tai va jūs ir atsakykite, mieli ponai, esantys prie rajono vairo. Tačiau apie tai oficialios, o ir neoficialios informacijos nėra.

Steigiant naują seniūniją, tektų pasirūpinti ne tik patalpomis – reikėtų steigti naujus etatus (Eureka! Tai ko ir reikia): seniūno, specialistų, kuriems išlaikyti prireiktų gal, pafantazuokim, 20 tūkst. Eur, apie 10 tūkst. Eur sudarytų šildymo, transporto išlaidos, iki 15 tūkst. Eur reikėtų aplinkai tvarkyti ir panašiai. Galbūt pinigai atsirastų apkarpius jau esančių seniūnijų biudžetus? O gal sujungus kelias Širvintų rajono seniūnijas? Arba po suplanuotos Administracijos reorganizacijos, sumažės etatų, juos ir padovanokime Širvintų miesto seniūnijai. Vienos spėlionės ir hipotezės. Gal pakaks motyvų, kodėl reikia apie tai kalbėti? Ne?

Kitas klausimas, ką veiks būsimoji organizacija, kokie darbai nėra atliekami dabar, kuo gyventojai skundžiasi? Seniai, prieš 20 m., seniūnijos funkcijas atliko Butų ūkis, bet jo neliko ir nieko neatsitiko. Gyventojai priprato ir neblogai tvarkosi.

Kuo vadovausis Taryba steigdama seniūniją? Juk bent kol kas nėra nustatytos naujų seniūnijų steigimo ir esamų seniūnijų ribų keitimo tvarkos.

Klausimai klausimai klausimai, o atsakymų, kaip tampa įprasta, nėra. Gal dėl to ir kyla bereikalingas nepasitenkinimas, nes oficialios informacijos nei apie finansavimo šaltinius, nei apie numatomą veiklą, nei apie steigimo procedūras nėra. Kodėl pradžioje nepateikus gyventojams visos informacijos, nepaaiškinus, o jau paskui paklausti, ar reikia?

Žinoma, pametus naivumą ir tikėjimą išrinktųjų gerumu ir rūpestį žmonėmis, belieka remtis esama valdžios veiklos strategija: viskas yra teisėta ir valdžia viską nuspręs už tave. Taip jau buvo ne kartą, panašu, kad taip bus ir toliau – nekelkit bangų, o sukiškit galvas į smėlį ir drebėkit…

1 Comment on Oplia… ir seniūnija!

  1. O skaičiai apie gyvetojų mažėjimą ne iš piršto laužti? Šiaip tai nuorodą į šaltinį pridėdama.
    Rytis Juozapavičius per susitikimą nesakė apie tai?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*