Naujausios žinios

Kai prisikalbame, ar prisirašome…

„Širvio“ redakcija

Straipsnis buvo išspausdintas  vasario 1 d. laikraščio „Širvis“ 5-ame šių metų numeryje.

„Būk iškalbus, bet netuščiažodžiauk, nes tuščiažodžiavimas tolygus paikumui.“ – sakė U. al Maalis. O paikumas tolygus kvailumui. Taigi, kalbėkime ir galvokime, ką pasakome, nes iš didelio rašto galime išeiti iš krašto. Atrodo, kad kuo daugiau protingų žodžių, kuo daugiau tarptautinių įmantrybių, tuo protingiau pasakysiu. Deja. Manau, man paantrintų ir retorikos specialistė prof. R. Koženiauskienė. Kalba toks dalykas, kuriuo naudotis reikia mokėti, o jei nelabai išeina, tai pabandyk išsiversti, ką pasakei, pasitarti su kalbininku, pagaliau paprastai pasakyk tai, ką nori. Kodėl dabar čia ta kalbos tema, nagi mūsų valdžios rūmuose dirbantys persitempia norėdami Taryboje pasirodyti, arba paskelbdami žinutę rajono interneto svetainėje.

Štai keli minčių perlai iš praėjusios savaitės Savivaldybės gyvenimo:

  1. R. Jagminienė, Švietimo, sporto ir kultūros skyriaus vedėja, Rajono taryboje paviešino „Saulutės“ ir „Buratino“ darželių-lopšelių sujungimo tikslą: „sudaryti vadybines prielaidas reorganizuojamos įstaigos veiklą organizuoti optimaliausiais žmogiškaisiais, finansiniais ir materialiniais ištekliais užtikrinant kokybišką įstaigai priskirtų funkcijų vykdymą, siekiant efektyvesnio išteklių naudojimo ir visapusiškos specialiosios pedagoginės ir logopedinės pagalbos vaikui teikimo.“

Po tokio tikslo iškėlimo ir paviešinimo belieka tik galvą pasikasyti ir skaityti šią sentenciją atsivertus žodynus, bandant suprasti minties gilumą. „Sudaryti vadybines prielaidasׅ…“, „organizuoti optimaliausiais žmogiškaisiais (…) ištekliais“, „siekiant efektyvesnio išteklių naudojimo“, „visapusiškos pagalbos teikimo“. Skambu. Žinoma, galima sakyti, kad tai kanceliarinis stilius, kad taip turi rašyti valdininkė, tik va, stengtasi protingai parodyti darželių reorganizaciją, kaip vadybinių prielaidų sudarymą, o merė trumpai ir aiškiai viską sudėliojo, kam reikalinga reorganizacija:

„Kitu atveju, jei mes nepadarysime šių žingsnių, yra aprašai patvirtinti ir lopšelis-darželis „Saulutė“ niekada gyvenime turbūt ir nebus renovuotas. Nes aiškiai šiandien dienai tam, kad gauti europines lėšas ir tvarkyti darželius, apraše parašyta darželyje turi būti ne mažiau kaip 550 vaikų…“ [merės žodžiai netaisyti – red. pastaba].

Va taip skambūs pareiškimai virto paiku ir tuščiu postringavimu. O iš kitos pusės, negi „Saulutė“ ir „Buratinas“ neteikė visapusiškos specialiosios pedagogikos ir logopedinės pagalbos? Tai kas tada tai turėjo užtikrinti ir garantuoti? Ar ne ta tas pats Švietimo ir kultūros skyrius? Kaip tiek laiko du darželiai užtikrino tinkamą ugdymo procesą? Va ir prisikalbėjom.

2. Savivaldybės tinklalapyje žinutė „Vaikų globos pertvarkos perspektyvos Širvintų rajono savivaldybėje“. Nagi nagi, planuojama tikriausiai dideli darbai, labai įdomu. Deja, perskaičius žinutę, taip ir liko neaišku, kas gi laukia ateityje, pertvarkius vaikų globą rajone. Susidaro įspūdis, kad ateities planai nelabai aiškūs ir valdžiai, todėl daug žadanti antraštė pasirodo visiškai netiksli. Gal tuomet reikėjo ir pavadinti žinutę „Kas vyksta Lietuvoje pertvarkant vaikų globą“.

O jei rimtai, iš tikrųjų norėtųsi sužinoti, kas gi naujo pertvarkant Širvintų rajono globos reikalus? Kur kreiptis, ką turėtų žinoti būsimieji globėjai, kokia yra globėjų paklausa, kokie finansiniai reikalai, kiek numatoma steigti profesionalių ir socialinių globėjų, kiek vaikų Širvintų rajone globojami ir pan. Deja, tik pavadinimas, tik tuščiažodžiavimas.

  1. Dar viena žinutė savivaldybės tiklalapyje „Aptartos kelių priežiūros problemos“. O problemų iš tikrųjų būta nemažai, kai kur keliai nenuvalyti, kai kur jie nepabarstyti, merė prašo atkreipti dėmesį į šias problemas ir gal net jas spręsti užtikrinant priežiūrą. O svarbiausia, nieko nepasakoma, skaitytojams numetamas saldainiukas „Susitikimo metu buvo išsamiai aptarta 2017–2020 metų valstybinės reikšmės kelių priežiūros ir plėtros programa, kuri mūsų rajono gyventojams pranašauja didelių ir gerų permainų.“ Pranašauja permainų, daug ir gerų, o kokių ir kada? Et, kaip ten sakoma liaudies išminties kloduose, „lauk šuneli, kol pastips kumelė“.

Taigi, skaitantys, o juo labiau rašantys ir viešai kalbantys, „galva“ nuo žodžio „galvoti“, tad nebūkime tuščiai skambančiais puodais, geriau trumpai ir aiškiai, nei tiesiai per aplinkui.

2 Comments on Kai prisikalbame, ar prisirašome…

  1. teisingai pastebėta, malonu skaityti. Ačiū.

  2. „Širvis“ pastebėjo labai svarbų dalyką – kai nelabai turi ką pasakyti arba nori tikrąją esmę paslėpti – kalbėk labai „mudriai“. Tai čia tas atvejis – tikrosios jungimo priežastys, matyt, liko tarp to ilgos tirados eilučių…
    Įdomiausia tai, kad vieno darželio prijungimo prie kito apraše nurodytas jau labai konkretus tikslas – „racionalus savivaldybės lėšų naudojimas“-va taip. Negi būtų „Širvio bakstelėjimas padėjęs sakyti teisybę?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*