Naujausios žinios

Karinio-istorinio parko kūrimo rūpesčiai

Valda Patinskienė

Straipsnis buvo išspausdintas  balandžio 5 d. laikraščio „Širvis“ 14-ame šių metų numeryje.

Širvintų miesto bendruomenės iniciatyva suburta Širvintų – Giedraičių karinio istorinio parko įsteigimo darbo grupė nesėdi rankų sudėjusi. Tad kovo 28 d. Širvintų miesto bendruomenės atstovai – Romualdas Mikalajūnas, Česlovas Bakasėnas ir bendruomenės pirmininkė Alina Skėberienė – kartu su Širvintų rajono VVG grupės pirmininku Mindaugu Korsaku patraukė link Molėtų. Giedraičiuose buvo suplanuotas susitikimas su Molėtų rajono Giedraičių istorijos draugijos pirmininku Daniumi Malinausku ir Molėtų rajono turizmo ir informacijos centro (pasirodo, Molėtuose egzistuoja toks centras. O kur mūsų?) vadove Daiva Kuliene.

Pakeliui stabtelėjo Motiejūnų kaime prie už Paširvinčio tilto ant kalnelio stovinčio stogastulpio Širvintų kautynėms atminti. Prie šio ženklo R. Mikalajūnas, puikiai išmanantis 1918–1920 metų nepriklausomybės kovų kelius, savo žiniomis pasidalino su kelionės dalyviais, parodė, kur tuo metu šioje vietoje buvo įsirengęs lenkų štabas, iš kurios pusės artėjo lietuvių kuopos, koks ir kurioje vietoje įkurtas Motiejūnų kaimas. Pasirodo, visai netoli, šalia tolumoje boluojančio miško, buvusi demarkacinė linija. Klausantis Romualdo pasakojimų apie buvusius mūšius, neprailgo kelionė iki Juodiškių dvaro. Čia susitikti su Širvintų darbo grupe iš Giedraičių atvyko D. Malinauskas. Šio dvaro teritorija pasirinkta kaip galima būsimo renginio, skirto mūšio datai paminėti, vieta.

Dabar dvaras apleistas, vietiniai pasakoja, jog ir stogas jau kiauras. Kol dar dvare buvo mokykla, pastatas šiek tiek buvo prižiūrimas, o dabar nyksta. Kieme lapai nesugrėbti, ant sienos vis dar kabo Juodiškių rinkimų apylinkės iškaba, tik čia esanti veimutinė pušis mena daug geresnius laikus.

Aptarę organizacinius klausimus, širvintiškiai su Molėtų atstovu pasuko Giedraičių kryptimi. Ponas D. Malinauskas mus pasikvietė į buvusios senosios Giedraičių mokyklos patalpas. Čia šviesu, jauku, šilta, puikios erdvios patalpos, kurios nemokamai suteiktos Giedraičių bendruomenei. Širvintų bendruomenės pirmininkė Alina tegalėjo tik draugiškai pasidžiaugti tokiu Molėtų savivaldybės dėmesiu ir pagalba Giedraičių bendruomenei, kuriai net komunalinių mokesčių mokėti nereikia. Jie juk dirba savanoriškais pagrindais, atlygio už darbą negaudami.

Danius Malinauskas ir Daiva Kulienė supažindino atvykusius su planais dėl karinio istorinio parko įsteigimo, kurį palaiko Molėtų rajono meras ir Savivaldybė. Giedraičių istorijos draugija pasirašė bendradarbiavimo sutartis su Krašto apsaugos ministerija, Šaulių sąjunga ir Molėtų rajono savivaldybe dėl Širvintų – Giedraičių karinio-istorinio parko kūrimo. Vienas iš pirmųjų Giedraičių istorijos draugijos darbų – pastatyti du informacinius stendus: vieną Giedraičiuose, o kitą Bekupėje, kur vyko mūšiai. Stenduose bus pateikta konkreti informacija. Molėtų turizmo informacijos centras šiuo metu vykdo projektą turizmui Molėtų rajone skatinti. Bus sukurta mobili aplikacija, kurios vienas iš epizodų susijęs su kovomis ties Giedraičiais. Numatytas įrengti dviračių kelias maršrutu Giedraičiai–Ukmergė.

Danius Malinauskas pakvietė į trumpą ekskursiją po Giedraičius. Jos metu parodė svarbius miestelio istorinius paminklus: Giedraičių miestelio centre esantį paminklą miestelio 650-osioms metinėms paminėti; buvusiame žvyro karjere pastatytą paminklą kovotojams už Lietuvos laisvę atminti (pokario laikais NKVD veikėjai čia užkasė jų kūnus). Žinoma, apžiūrėjome Giedraičių pasididžiavimą – paminklą, skirtą 1920 m. kritusiems už Lietuvos laisvę pagerbti. Nuostabu, kad šis paminklas išstovėjo nenugriautas visą sovietinį laikotarpį. Senosiose miestelio kapinėse aplankėme 1920 m. žuvusių Lietuvos karių kapus.

Širvintiškiai svarsto siūlymus įrengti informacinį stendą ir penkis stogastulpius T. Balno vadovaujamų karių mūšių vietose. Rengiant karinį-istorinį parką būtinos lėšos. Širvintų bendruomenė jau pradėjo rinkti lėšas šiam projektui. Bus informuojama ne tik apie tai, kur ir kam panaudotos lėšos, bet ir supažindinama (jų pageidavimu) su prisidedančiais prie šio projekto rėmėjais. Prie numatomo kovų kelio Giedraičiai–Juodiškiai–Širvintos–Ukmergė reikalinga edukacija, maitinimo paslaugos, stovėjimo aikštelės. Čia galėtų prisidėti privatus verslas.

Širvintiškiai pakvietė Giedraičių istorijos draugijos atstovus apsilankyti Širvintose. Danius Malinauskas mielai kvietimą priėmė ir jau netrukus žada atvykti į Širvintas, kur Romualdo Mikalajūno ir Jono Stankevičiaus dėka praturtins istorijos žinias apie kovas, vykusias jau Širvintų pusėje.

Kodėl moksleiviams nepanaudojus šių atributų per istorijos pamokas, pavyzdžiui, pamoka štabo kabinete, dar juos pavaišinant kareiviška koše, atostogų metu surengti karinę stovyklą, naktinius žygius, keliauti dviračiais, suvienyti bendravimo idėjas. R. Mikalajūnas prisiminė, kai prieš dešimt metų prie Giedraičių paminklo 13 val. turėjo sueiti visi žygio dalyviai. Širvintiškiai moksleiviai sušilę, nusivarę nuo kojų, murzini 12 val. 55 min. atsirado vietoje. Šiurpas nupurtė, koks buvo vaizdas, kokie laimingi buvo žygio dalyviai. Va tokių įspūdžių, tokios veiklos reikia mūsų jaunajai kartai. Štai jums ir patriotinis auklėjimas, susidomėjimas, manau, būtų įspūdingas, turėtų ką veikti jaunuomenė. Geras idėjas, geras mintis, gerus norus ir, pasakysiu, geri žmonės nori juos įgyvendinti. Kantrybės, stiprybės ir sėkmės Jums! Įkūrus novatorišką, vienintelį Lietuvoje istorinį-karinį parką, ir Molėtai, ir Širvintos taptų vieni iš turistų lankomiausių vietų.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*