Naujausios žinios

Kas pametė spurgą?

Marius Čepulis

O gal ne spurgą, o bačkutę su karštu šokoladu?

Išties tai čia yra grybas – paprastasis taukius. Jis tiesiog prašyte prašosi pasakos, bet anas tiek yra neįprastas, kad užteks ir neišgalvotų istorijų. Visų pirma, beveik 50 metų Lietuvos mikologai galvojo, kad šis žmogaus kumščio dydžio grybas yra išnykęs ir jį vėl surado tik 2008 m. Dabar mūsuose žinoma apie 10 augaviečių. Literatūroje minima, kad taukius esant nepalankioms sąlygos visai neišaugina vaisiakūnių, o jo augimo pikai būna kas 8 metus (nors kolega Jonas Barzdėnas jau 3 metus iš eilės stebi dygstančius šiuos nepaprastus grybus). Auga jie tik eglynuose. Ir vėl, skirtingai nei kiti grybai, gali pradėti dygti jau lapkričio – gruodžio mėnesiais, per šalčius sušąla, o pavasarį vėl it niekur nieko toliau bręsta ir juos rasti galima iki pat balandžio galo.

Va, ką apie taukių sako juos stebintis ir globojantis Jonas: „Taukių arealas siekia Aziją, Ameriką. Tačiau visur jie labai reti, tik kažkur Sibire labai lokaliai jie renkami maistui, kepami ir valgomi. Žali irgi nenuodingi – amino rūgščių aruodas ir koncentratas. Internete pavyko rast įrašą, kaip tiesiog išgeriamas grybo bačkutės turinys ir teigiama, kad vienas grybas atjaunina metais. Be abejo, tai tik legendos, kuriomis apipintos visos retenybės. Faktas tas, kad šernai šių „nenuodingų ir labai vertingų“ grybų neliečia, besiknaisiodami greta, juos palieka. Matyt, šernai šį tą žino..“

Ir dar, prie visų legendų pasakojama, kad tais grybais senobėje tepdavo medinius vežimų ratus.

Labai dėkoju Jonui ir Gintarei, kurie man parodė, kaip atrodo šie nepaprasti „šokoladiniai pyragaičiai“! Ir dabar slankiodamas po eglynus būsiu atidesnis. O gal ir jums yra tekę jų matyti ir žinote dar niekam negirdėtų šios retenybės augaviečių? Jei taip, labai prašyčiau pasidalinti šia informacija, nes noriu atjaunėti 20 metų, o skustis tingiu, tai reiktų kraitės šių grybukų. O dar ir mašinos ratai kažkodėl cypt pradėjo.

O, jei rimčiau, tai labai pagelbėtumėte juos tyrinėjantiems mokslininkams (ne britų).

Mariaus Čepulio nuotraukos

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*