Naujausios žinios

Kernavėje skambėjo unikali „Muzika tyloje“

Andželika Bagočiūnienė

Koncerto akimirka

„Klasikinė indų muzika – viena seniausių ir sudėtingiausių muzikos sistemų pasaulyje. Būdinga išplėtotos melodinės ir ritmo struktūros, charakteringa ornamentika, mikrotonika, raiškos niuansai. Muzikos įgūdžiai iš mokytojo mokiniui perduodami sakytiniu būdu. Jos ištakos siekia Mohendžo Daro ir Harappos civilizacijų laikus (III tūkstantmetis pr. Kr.). Muzikos teorija ir estetika glaudžiai siejasi su religija, mitologija bei filosofija…“ – apie Indijos muziką rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje.

Šeštadienio vakarą mūsų rajono gyventojams buvo suteikta proga iš arčiau susipažinti bei išgirsti Indijos klasikinės muzikos „Dhrupad“ ir „Gayaki-ang“ žanrų pasirodymus Širvintų kultūros centro Kernavės filialo ir Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos organizuotame koncerte „Muzika Tyloje“.

Jūratė Adlytė – Tanpura.

Jūratė Adlytė – Tanpura.

„Dhrupad“ ir „Gayaki-ang“ žanrų pasirodymus atliko Adomas Šimkūnas – bansuri, Tomas Drunga – tabla, Jūratė Adlytė – tanpura ir Anatolijus Lomonosovas – sitaras.

Sanskrito kilmės žodis dhrupad yra sudurtinis („dhruva“ – pastovus, stabilus, tvirtas; „pada“ – pėdos, eilės) ir reiškia stabilią, fiksuotą poetinę formą. Dhrupad muzika – šventyklų muzika, kuri pasižymi meditatyviu poveikiu, kurioje daug improvizacijos. Jos klausantis gali panirti į vaizdinių relaksaciją. Užsimerkus iškyla pajūrio vaizdiniai, pasigirsta šalia augančių pušų ošimas, šaltinio, įtekančio į jūrą, čiurlenimas.

Anatolijus Lomonosovas – Sitaras

Anatolijus Lomonosovas – Sitaras

Indijos klasikinė muzika remiasi „rāga“, tai reiškia spalvą ir jausmą, muzikinę improvizaciją ir kompoziciją. Kiekviena Indijos muzikinė kompozicija turi išskirtinių bruožų: savitą skambesį, nuotaiką. Rašytiniuose šaltiniuose aptinkama senovinių legendų, kuriose pasakojama, kad senovės muzikantai šia muzika galėdavo prišaukti lietų, uždegti ugnį, bendrauti su gyvūnais.

Raktas į muzikines variacijas yra „gayaki ang“ žanras, juo siekiama savo instrumentais tam tikrais garsais atkurti kuo tikslesnį žmogaus vokalą instrumente. Šios muzikos skambėjimą apibūdinčiau kaip dainavimą instrumentais. Kūrinys, skambantis apie pusvalandį, palieka vietos apmąstymams bei atitolina nuo kasdienio bėgimo bei rūpesčių.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*