Naujausios žinios

Kur „Noragas“, ten – nuotaika gera

Janina Pukienė

Kiek metų jūsų kolektyvui, kas jame muzikuoja? Kam priklausote: Kultūros centrui ar filialui?

Muzikuojanti grupė ,,Noragas“ susibūrė 2012 metais, o nuo 2013 metų jis tapo oficialiu Širvintų savivaldybėskultūros centro kolektyvu.

Kolektyvo muzikantai: Jonas Romaška – armonikierius, V tarptautinio konkurso–varžytuvių ,,Armonikierių duetai” 2 vietos laureatas; Pranas Vrubliauskas – bajanistas; Gediminas Vaitkevičius – gitaristas; Kęstutis Krikštaponis – bosistas; Jonas Radžiūnas – būgnininkas; Danielius Romaška (Jono Romaškos anūkas) – gitaristas; naujasis kolektyvo narys Saulius Dambrauskas – gitaristas. Tai įvairiausio amžiaus muzikantai (amžiaus skirtumas – 53 metai). Jų profesijos, patirtis ir pomėgiai taip pat labai skirtingi. Kolektyve turime muzikantų, statybininkų, teisininkų, inžinierių bei verslo vadybininkų. Nors nariai labai skirtingi, bendra idėja juos suvienijo į plieninį kumštį, gal tiksliau – į plieninį ,,Noragą“ (šypsosi kolektyvo vadovė).

Kam priklauso susikūrimo idėja?

Kaip ir kiekvienas kūdikis – ,,Noragas“ negalėjo gimti vien tik iš moters (šypsosi). Tam reikėjo taip pat ir vyriškos energijos, kurią spinduliuoja Jonas Romaška. Taigi, bendromis jėgomis sugebėjome į kolektyvą sukviesti visą būrį fanatiškai mylinčių liaudies muziką ir pasiruošusių „pakeisti pasaulį“ vyrų. Visiems gali kilti klausimas, kaip gi mums pavyko juos prisivilioti ir išlaikyti? Tai labai paprasta. Užtenka tokiam ,,meniškos sielos fanatikui“ paaiškinti, kad laisvalaikio leidimas su ,,Noragu“ – pats puikiausias ir maloniausias pasirinkimas bei pateikti jiems keletą mums vieniems žinomų argumentų…

Kur tenka koncertuoti, kokiais pasirodymais labiausiai didžiuojatės?

Koncertuoti tenka visoje Lietuvoje ir už jos ribų. Bet labiausiai įsiminti tokie pasirodymai, kai pvz.: po koncerto Antavilių pensionate išgirsti įstaigos vadovo žodžius: ,,…įvairių profesionalių atlikėjų čia kvietėmės, bet kad kas nors taip išjudintų mūsų senelius – iki jūsų dar nebuvo.“ Nepakartojamas jausmas groti Vilniaus katedros aikštėje pastatytoje didžiojoje scenoje, aprūpintoje aukščiausio lygio garso aparatūra, aptarnaujamam puikiai savo darbą išmanančių operatorių ir kai tavo pasirodymą stebi tūkstančiai žiūrovų. (Festivalis „Tau Vilniau“ 2013 m. rugsėjo 8 d.).

Džiugu, kai gražiausiais žodžiais mūsų kolektyvą įvertina kompozitorius Antanas Mikalauskas po pasirodymo Kėdainių festivalyje „Čiulba Lakštingėlė 2015“. Pakiliai pasijautėme po Lietuvos liaudies muzikos centro vyriausiojo specialisto A. Lunio žodžių, kai jis padėkojo mūsų kolektyvui už kokybišką kūrinių atlikimą ir pažymėjo, kad mūsų naujadarai (gitarų skambesys) puikiai skamba. Taip pat džiugu, kad ,,Noragas“ yra dažnas LRT laidos ,,Duokim garo!“, kurią mato ne tik Lietuvos, bet ir užsienio gyventojai, dalyvis.

Tačiau kiekvienas koncertas, nesvarbu kur jis bevyktų – visų pirma, didžiulis iššūkis ir didžiuotis čia nėra ko. Puikiai suprantame, kad tobulėjimui ribų nėra ir mes privalome ta linkme toliau dirbti.

Kaip apibūdintumėte kolektyvo stilių, kokią muziką atliekate, kaip sudarote repertuarą?

Repertuarą sudaro netradiciškai interpretuojama lietuvių liaudies muzika. Atliekame Širvintų krašto muzikantų, pvz.: St. Baumilos, Antano Zarembos, kitų tradicinių muzikantų bei talentingų kolektyvo armonikierių sukurtus kūrinius.

Atliekamuose kūriniuose galima išgirsti roko, džiazo bei populiariosios muzikos elementų. „Noragas“, pasinaudodamas šiuolaikinio jaunimo mėgstamų elektrinių gitarų skambesiu, priverčia suklusti ir kitaip liaudies muziką vertinti iki tol jai abejingą jaunimą.

Nevisiškai įprastos liaudies muzikos aranžuotės bei koncertų metu besiliejanti energija suteikia kolektyvo atliekamiems kūriniams ypatingą nuotaiką ir savitumą. Repertuaro sudarymui jokių taisyklių neturime. Kadangi kolektyve vyrauja pilnai demokratinė atmosfera – niekas iš narių nebijo teikti savo pasiūlymų. Jei daugumai narių tie pasiūlymai priimtini, kūrinys įtraukiamas į repertuarą ir jį mokomasi atlikti. Daugiausia pasiūlymų sulaukiame iš mūsų armonikierių Jono Romaškos ir Prano Vrubliausko.

Kokie kolektyvo artimiausi planai, numatyti pasirodymai?

Planų yra ir jų nemažai. Nenorėčiau dabar jų viešinti, nes kaip liaudies išmintis byloja: ,,Žmogus planuoja, o dievuliukas juokiasi“. Galiu pasakyti tik tiek – netrukus mūsų žiūrovai išgirs mūsų koncertų metu tai, ko visiškai nesitikėjo (šypsosi kolektyvo vadovė).

Ar keitėsi kolektyvo sudėtis, ar numatote pokyčius?

Taip. Kolektyvo sudėtis labai keitėsi. Buvo 2, vėliau 3, galiausiai 7 nariai. (šypsosi). Keisti kolektyvo sudėties ateityje nenumatome. Bet ką gali žinoti. (šmaikštauja G. Jakštienė).

Ką jums reiškia I.Šeiniaus premija?

Igno Šeiniaus premija mums reiškia labai daug – piniginė jos išraiška tai svarbus, bet toli gražu ne svarbiausias faktorius. Gerbiamoji komisija, ją skirdama mūsų kolektyvui, aiškiai parodė, kad mūsų darbas yra gerai matomas ir puikiai vertinamas. Taigi, I. Šeiniaus premija mums reiškia suvokimą, kad esame pripažinti, reikalingi ir einame teisingu keliu. Iš kitos pusės – tai didžiulis įpareigojimas toliau tobulėti, būti dar aktyvesniais ir dar daugiau dirbti lietuvių liaudies muzikos išsaugojimo ir puoselėjimo kryptimi.

Jūsų pačios muzikinis kelias: iš kur esate kilusi, kokius mokslus baigėte, kaip atsidūrėte

Širvintose?

Esu kilusi iš Ukmergės. Baigiau Ukmergės muzikos mokyklą – smuiko klasę. Po vidurinės mokiausi Vilniaus konservatorijoje. Įgijau choro dirigento, muzikos mokytojo bei solfedžio mokytojo kvalifikaciją. Taip pat baigiau Klaipėdos universitetą – edukologiją.

Prieš 25 metus likimo nublokšta į Širvintų kraštą, radau puikią dirvą puoselėti lietuvių liaudies tradicinės muzikos ypatybes.

Kokiems kolektyvams teko vadovauti iki „Norago“?

Nuo 2001 m., apie septynerius metus vadovavau Motiejūnų kaimo kapelai, 2009–2011 m. – Čiobiškio vaikų socializacijos centro kapelai, o 2012 m. susibūrėme į muzikuojančią grupę ,,Noragas“.

Ar šiuo metu turite ir kitų darbų? 

Taip. Dirbu specifinio pobūdžio pedagoginį darbą Vilniuje.

Galbūt nepaklausiau to, ką jums norėtųsi papasakoti. Gal norėtumėte kažkam padėkoti?

Norėtume padėkoti Širvintų rajono vadovybei ir Kultūros centrui už mūsų kolektyvo palaikymą bei pagalbą ir be abejonės – mūsų klausytojams. Gal tai ir banaliai nuskambės, bet be Jūsų – nebūtų mūsų.

Kolektyvo „Noragas“ vadovę G. Jakštienę kalbino Janina Pukienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*