Naujausios žinios

Lankomiausia vieta Alionyse

Valda PATINSKIENĖ

dig

Taip jau susiklostė, kad teko bendrauti su, mano manymu, rajone ilgiausiai kaimo bibliotekoje dirbusia Danute Kalinauskiene, o štai kelio vingiai ir posūkiai atvedė į Alionis. Čia pasitaikė galimybė susipažinti su Alionių bibliotekininke Irena Dzedzickiene. Ji tikriausiai pagal darbo stažą jauniausia rajono bibliotekininkė. Alionių bibliotekoje, pirmoje savo darbovietėje, pradėjusi dirbti vos daugiau nei prieš metus.

„Prieš tai dirbau nieko bendro su biblioteka neturinčia organizacija, tik labai mėgau skaityti knygas ir dažnai lankydavausi šioje bibliotekoje“, – šypsodamasi pradėjo pasakoti apie darbovietės pakeitimą Alionių bibliotekininkė Irena.

Jaukiose bibliotekos patalpose prie kompiuterių įsitaisę moksleiviai. Kiek pastebėjau, užsiėmę žaidimais.

„Ar atėję čia mokiniai atlieka mokyklos užduotis, daro pamokas?“ – paklausiau ponios Irenos.

„Biblioteka dirba nuo 13 valandos, tad vaikai pamokų metu su mokytojais bendrauja nuotoliniu būdu iš namų. O kai pamokos pasibaigia, jie atbėga čia. Jei kas nors domina iš mokymosi programos, jie visada gali susirasti ir pasinaudoti jiems reikalinga medžiaga. Kai ką aiškinamės ir ieškome drauge, bendraujame“, – paaiškino bibliotekininkė.

Alionių bibliotekoje per šimtą skaitytojų. Tai labai neblogas skaitytojų skaičius, kai vis girdime, kad jaunimas labai nenoriai ima knygas į rankas. Kompiuiteriai ir telefonai atstoja knygas ir laikraščius. O čia šimtas ir daugiau alioniškių skaito! Gal kokiu nors būdu juos galima prisivilioti.

„Kuo jei ne knyga prisikviesi skaitytoją į biblioteką. Esu vietinė, iš Alionių II kaimo, tad gerai pažįstu visus gyventojus. Kai ką teko paraginti, kitą sudominti naujomis knygomis, o kitų nei raginti, nei kviesti nereikėjo – jie seni, ištikimi knygų draugai. Štai buvusi Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos direktorė Janina Martinaitienė labai aktyvi skaitytoja. Daug skaito socialinė darbuotoja Giedrė Kanapienienė, o Valda Gujytė ima knygas ne tik sau, bet jomis aprūpina ir seserį. Stanislovai Valickienei pati nuvežu knygas į namus. Per karantiną knygų mėgėjams skaitymas buvo tikras išsigelbėjimas. Nuveždavau knygas iki namų, pakabindavau ant tvoros maišelį su naujomis knygomis, pasiimdavau perskaitytas. Net ir taip teko bendrauti. Janė Jasevičienė skaito ne tik knygas, jai patinka ir žurnalai. Yra pastovūs skaitytojai, kurie noriai skaito įvairią literatūrą, domisi pasaulio naujienomis, jei negali patys atvykti į biblioteką, aš juos aplankau su pageidaujamomis knygomis ar žurnalais. Man patinka darbas, pati labai mėgstu skaityti ir suprantu savo skaitytojus. Pradėjus dirbti, padedant seniūnui Sigitui Bankauskui, bibliotekos patalpose buvo pakeisti šviestuvai, daug ką pertvarkėme. Atlaisvinus užgriozdintas patalpas, atsirado vietos bibliotekos pagalbinėms priemonėms susidėti. Perstatėme baldus, atsirado vietos žaislotekai.

O pradžia darbo buvo sunki. Reikėjo rasti bendrą kalbą su jaunaisiais skaitytojais. Vaikai nelabai paisė būtinų taisyklių, nebuvo ribų, kas galima, kas ne. Triukšmas ir nevaržomas elgesys netiko bibliotekoje. Per pokalbius, popietes, užsiėmimus –supratome vieni kitus ir dabar jau viskas praeityje.

Visai neseniai bibliotekoje nebuvo elektros, o vaikai, kaip yra įpratę, atėjo į biblioteką. Ką daryti? Žaidėme domino“ – įsimintinomis akimirkomis dalinosi Irena Dzedzickiene.

„Ir labai linksma buvo“, – išgirdęs apie ką kalbame, įsiterpė Karolis.

Anot ponios Irenos, vaikai noriai dalyvauja rengiamose popietėse. Organizuotoje F. Šopeno popietėje visą savaitę klausėsi jo muzikos, skaitė knygutę apie kompozitorių, kūrė klausimus ir atsakinėjo į juos.

Kas mėnesį bibliotekoje ruošiama naują parodą. Šie metai Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Vytauto Mačernio metais – skaitytojai drauge su bibliotekininke nagrinėja medžiagą apie Vytautą Mačernį. O štai numatytas renginys Širvintų–Giedraičių mūšio metinėms paminėti neįvyko dėl karantino. Vaikams labai patiko popietė „Sapnų gaudyklė“, gausiai dalyvavo edukacinėje popietėje „Drugelių karpiniai“.

ibliotekininkė“, kurią surengė pačios mergaitės. Mano jaunosios skaitytojos pačios kūrė užduotis, aptarnavo skaitytojus. Renginys pavyko, patiko visoms dalyvavusioms mergaitėms, tikiuosi, kad ir berniukai ką nors panašaus sumanys. Gal bus numatyta popietė „Sumušti pasaulio rekordą“. Žiūrėsim. Greitu laiku lauksime Vladislovos ir Alvydo Gudonių. Šie mūsų darbą suprantantys žmonės surengs rankdarbių parodėlę. Liepos mėnesį numatyta Račicko knygos „Šokoladas iki pirmadienio“ pristatymas“, – apie planuojamus darbus kalbėjo pašnekovė Irena.

Ramiai prie kompiuterių žaidžiant Viltei, Karoliui, Modestui, bendraujant su ponia Irena, į biblioteką užsuko buvusi Alionių mokyklos absolventė, dabar jau vilnietė, Karoliniškių mikrorajono gyventoja Jurgita Gridziuškaitė.

„Kur gyvenu, ten ir lankausi bibliotekoje. Dabar, per vasaros karščius, gyvensiu tėviškėje, tad pirmiausia kur apsilankiau – tai bibliotekoje. Žiemos metu esu Karoliniškių bibliotekos skaitytoja. Man poilsis tik su knyga“, – dairydamasi knygų lentynose ieškomos knygos kalbėjo Jurgita.

„Jei nerasi norimos knygos, užsakysiu iš saugyklos“, – padrąsino apsilankiusią skaitytoją bibliotekininkė.

„O aš bibliotekoje lankysiuosi ir vasarą, – tai busimo septintoko Karolio pažadas. – Dar esu „Atžalyno“ progimnazijos šeštokas, bet jau nebedaug liko ir pereisiu į septintą klasę. Namuose padedu mamai, palaistau gėles, prižiūriu mažąją sesutę, tačiau, pasitaikius progai, visada atbėgu į biblioteką.“

„Žvitrusis Karolis aktyvus skaitytojas, neseniai grąžino šūsnį perskaitytų knygų ir vėl pasiėmė kelias storas knygas. Galiu pasidžiaugti Karolio bendraamže Danilola, puikia mokine ir daug skaitančia mergaite, mielai dalyvaujančia bibliotekos gyvenime. Daug skaito Sonata, Urtė, – gyrė savo skaitytojus ponia Irena. – Kviečiu visus dalyvauti skaitymo iššūkyje „Knyga – vasaros desertas!“

Nemažas Alionių I kaimas, tačiau mokyklos nebeliko. Ką beveiktų moksleiviai laisvalaikiu mėgstantys pasinaudoti kompiuteriais, kur gautų knygų skaitytojai, jei ne kaime likusi biblioteka. Laimei, biblioteka jauki, gražiai įrengta gyvuoja Alionių kaime.

„Gavome didžiulį televizorių, – pasigyrė bibliotekininkė Irena. – Tai bus dar viena priežastis dažniau apsilankyti bibliotekoje.“

Vasarą daug darbų, tačiau ilgos dienos, manau, norint visada atsiras laiko knygai ir apsilankymui pas ponią Ireną Dzedzickienę bibliotekoje.

1 Comment on Lankomiausia vieta Alionyse

  1. Algirdas Kancleris-Drapas // 2021 rugsėjo 26 14:35 at // Atsakyti

    Aš pažįstu daugelį bibliotekininkų ir gėriuosi jų pasišventimu. Labi gaila, kad tai neprestižinė profesjja. Žmonės dirba iš pašaukimo ir meilės savo skaitytojams. Linkiu sėkmės visiems knygos darbininkams. Algirdas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*