Naujausios žinios

Mokslo šaknys karčios…

Neringa Kleniauskienė

„Širvio“ komandai mokytis smagu. Kremtam mokslo šakneles su užsidegimu ir dideliu noru, jos ne tokios karčios atrodo. Rugsėjo 18 dieną sudalyvavome seminare „Politiniai rinkimai ir žiniasklaida“. Seminaro organizatoriai – Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija. Širvintų rajonui atstovavo nepriklausomas piliečių žurnalistikos portalas „Širvis.lt“.

Ne už kalnų naujieji rinkimai į Lietuvos Respublikos Seimą. Gan seniai kalbama apie galimybę balsuoti internetu. Pirmasis pranešėjas Jonas Udris (Vyriausios rinkimų komisijos narys) visiems pristatė pranešimą „Elektroninis balsavimas – pagalba demokratijai, rinkimų skaidrumui ar kenkimas?“ Šiais laikais visas mūsų pasaulis elektrofikuotas. Mes neįsivaizduojame savo dienos be mobilaus telefono, kompiuterio ir visų kitų ryšio priemonių. Anot pranešėjo, balsavimas internetu – mūsų ateitis. Prancūzijoje, Kanadoje, Australijoje, Estijoje jau balsuojama internetu. Anot pranešėjo „balsavimas internetu gali pagelbėti tiems, kas negali balsuoti rinkimų dieną. Balsavimas internetu, kaip papildomas balsavimo kanalas.“ Pranešėjo manymu, jau 2019 metų savivaldos rinkimai jau galėtų vykti balsuojant internetu, nes visos techninės galimybės tam yra.

Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė (Žurnalistų etikos inspektorė) supažindino visus su  pranešimu „Rinkimai: viešumas ir kritikos ribos. Dažniausi pažeidimai.“ Rinkimų agitacijos laikotarpiu žiniasklaidos dėmesys politikams didėja, o politikų jautrumas viešąjai  nuomonei taipogi didėja. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba daugiausia skundų gauna iš fizinių asmenų. Anot pranešėjos „rinkiminiu laikotarpiu politikai dažnai pamiršta viešojo asmens apibrėžimą. Politikai nenori pripažinti to, kad viešojo asmens kritikos ribos yra kur kas platesnės ir žiniasklaidos atsakomybė analogiškai yra mažesnė kritikuojant viešuosius asmenis.“ Inspektorės teigimu, dažni pažeidimai naudojant asmens atvaizdą be jo sutikimo ir išdėstomi netiksliai faktai. Svarbu neperžengti etikos ir padorumo ribų.

Šiame seminare pasisakė ir seimo narys Povilas Gylys. Jis kalbėjo apie politinių partijų teisę ir galimybes turėti savo žiniasklaidos priemones. Antradienį Seimas pritarė Prezidentės veto: politinės partijos negalės būti viešosios informacijos rengėjomis.

Jonas Vaiškūnas (internetinio portalo Alkas.lt vyr. redaktorius) pristatė pranešimą „Ar apginsime lietuvių kalbą?“  Į kalbą pradedama žiūrėti kaip į įrankį. Anot pranešėjo, „lietuvių kalba istoriniame laikotarpyje turi kitą reikšmę – tapatybės, kai žmogus nori išsaugoti savitumą, ne tik susikalbėti, tačiau tai buvimo savimi priemonė. Lietuviais mes galime būti tik vartodami savo kalbą.“

Paskutinis pasisakęs buvo Euro parlamentaras Valentinas Mazuronis. Daugiausia jis kalbėjo apie pabėgėlių klausimą, kuris dabar ypač aktualus visoje Europoje.

Įdomus ir naudingas seminaras. Naujos pažintys, svarbios ir naudingos žinios. Smaguma mokytis!

Daug naudingos informacijos

Nuotraukos N. Kleniauskienės

 

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*