Naujausios žinios

Nevyriausybininkų naikinimo kadencija

Nuotrauka iš sirvintos.lt

Po to, kai publikavome straipsnį apie Širvintų kultūros centro šokių salėje iškilmingą apdovanojimų konkurso „Metų ūkis 2018“ šventę, sulaukėme skambučių tiek iš rajono ūkininkų, tiek iš Žemės ūkio rūmų atstovės Širvintų rajone Karolinos Valaišienės. Ūkininkai teiravosi, kur buvo skelbiama apie tai, kad tokia šventė vyks ir kodėl jų ta žinia niekaip – nei per žiniasklaidos priemones, nei asmeniškai – nepasiekė. Žemės ūkio rūmų atstovė L. Valaišienė taip pat dalinosi ūkininkų žinutėmis apie tai, kaip jaučiasi Širvintų rajono ūkininkai, kurie net norėdami negalėjo patekti į jų profesijos pagerbimui skirtą renginį. Pakalbinome keletą ūkininkų, kurie dalyvavo šventėje ir paklausėme, kokiu būdu jie sužinojo, kad tokia šventė vyks. Nenorėję viešai atskleisti savo vardų, ūkininkai teigė, kad pakvietimus į Širvintų rajono ūkininkų apdovanojimų konkurso „Metų ūkis 2018“ šventę jie gavo asmeniškai su prierašu, kad dalyvavimas kainuos dešimt eurų, o kitur jokių skelbimų jiems neteko pamatyti. Paklausti ar patenkinti švente, jie neslėpė, kad šventė tikrai paliko gerą įspūdį, buvo gerai suorganizuota tiek oficialioji dalis, tiek koncertas.

Perskaičius žinutę Širvintų rajono tinklalapyje, susidarė įspūdis, kad tokių švenčių ūkininkams niekada nebuvo organizuota ir mintis kilo tik šią vasarą. Tuo galima būtų patikėti, bet gi „Širvis“ panašioje šventėje dalyvavo praėjusiais metais ir renginio idėjos autorius bei organizatorius buvo Žemės ūkio rūmų atstovė Širvintų bei Ukmergės rajonuose Karolina Valaišienė.

„Taip ši idėja apdovanoti Širvintų ūkininkus atskirai ne per derliaus šventę kilo man praėjusiais metais. Tuomet mes paskelbėme apie tai kur ir kada vyks renginys abejuose Širvintų rajone leidžiamuose popieriniuose laikraščiuose. Širvintų rajone yra apie 2 400 valdų. Tai tarkime yra žemės plotas, kuris užregistruotas kaip žemės ūkio paskirties žemė. Joje nebūtinai žmogus ūkininkauja, gali joje organizuoti kaimo turizmą ar užsiimti kita veikla. Visiems šių valdų savininkams paskambinti asmeniškai nėra lengva, bet žinia greičiausiai ir efektyviausiai sklinda iš lūpų į lūpas. Todėl praėjusiais metais kvietėme visus norinčius dalyvauti šventėje Širvintų rajono ūkininkus viešai per žiniasklaidos priemones ir į šventę užsiregistravo nemažas būrys ūkininkų. Kvietėme ir merę Ž. Pinskuvienę, kuri taip pat dalyvavo šventėje…“ – pasakojo K. Valaišienė.

Paklausta kaip atsitiko, kad šiemet šventę organizavo jau ne Žemės ūkio rūmai, o Savivaldybė, atsakė tik tiek, kad jau praėjusios šventės metu merė prasitarė, kad kitą šventę organizuos būtent Savivaldybė. Kaip tarė, taip ir padarė. Tik va Žemės ūkio rūmų atstovę, šios idėjos autorę, į renginį pamiršo pakviesti. Kodėl nebuvo pakviesti Žemės ūkio rūmų atstovai ir šventę nuspręsta perimti iš nevyriausybininkų bei organizuoti patiems, kodėl nebuvo viešo skelbimo ir kaip buvo vykdoma atranka ūkininkų, kurie nusipelnė dalyvauti renginyje, paklausėme pačios merės Ž. Pinskuvienės.

„Atkreipiame, kad konkursas „Metų ūkis“ Širvintų rajono savivaldybėje organizuojamas daugelį metų savarankiškai. Konkursą vykdo Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija. Nugalėtojai tradiciškai būdavo paskelbti ir apdovanojami per rudens šventę. Tačiau ruduo – pats darbų įkarštis, todėl daug kas atitrūkti nuo tiesioginių pareigų tiesiog negalėdavo. Būtent todėl dar vasaros pabaigoje kilo mintis padėkos vakarą ir ūkininkams svarbaus konkurso „Metų ūkis“ apdovanojimus surengti gruodį, kai darbai jau užbaigti ir žemdirbiai gali lengviau atsikvėpti.

Renginiui organizuoti buvo sudaryta darbo grupė iš Savivaldybės administracijos, Kultūros centro ir ūkininkų atstovų.

Apie šventės organizavimą buvo skelbiama, o kvietimai buvo perduoti rajono ūkininkams.

Į renginį buvo pakviesti aktyviausi, visuomeniniame gyvenime dalyvaujantys ūkininkai, užsiimantys ne tik tiesiogine žemdirbyste, bet ir švietėjiška, edukacine veikla ir kt. – įvairių sričių nominacijų pretendentai,“ – rašoma Savivaldybės pateiktame atsakyme.

Į klausimą ar bent jau svečių teisėmis buvo kviečiami Žemės ūkio rūmų atstovai? Jei ne, tai kodėl? Gavome štai tokį atsakymą: „Ne. Kadangi renginys – Savivaldybės. Į renginį buvo kviesti, bet negalėjo dėl asmeninių priežasčių dalyvauti Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininkas, valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Andriejus Stančikas bei Seimo kaimo reikalų komiteto narys, buvęs Žemės ūkio ministras, TS–LKD atstovas Kazys Starkevičius.“ Žemės ūkio rūmų veikloje dalyvaujančių ūkininkų yra ir iš Širvintų. Kokia katė perbėgo tarp Žemės ūkio rūmų ir Savivaldybės valdovių paklausėme praėjusiais metais Širvintose organizuotoje šventėje dalyvavusio Žemės ūkio rūmų direktoriaus Sigito Dimaičio, kurį užklupome bekraunantį lagaminus ir besiruošiantį vykti į ūkininkų protesto akciją Briuselyje.

„Nežinau. Niekas lyg ir neįvyko. Normaliai bendravome, gal paprasčiausiai nepagalvojo. Yra kaip yra. Tik labai svarbu neužmiršti, kad stipri valstybė yra ten, kur yra stipri vietos savivalda, aktyvi pilietinė visuomenė ir nevyriausybinis sektorius. Ten, kur valdo protinga valdžia ir nori kelti visuomenę, būtinai stiprina nevyriausybinį sektorių ir tai vyksta nuo demokratijos gimimo. Jei žmogus nori būti tik pats sau gražus, tai čia viskas momentiška. Visos imperijos žlugo…“ – apie nevyriausybininkų ignoravimą kalbėjo Sigitas Dimaitis.

Nebendradarbiavimas su Žemės ūkio rūmais išryškėjo jau tada, kai spalio viduryje Širvintų vaikų lopšelio-darželio „Boružėlė“ nuosavame darže Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų atstovė Karolina Valaišienė bei šiltnamį montavusios UAB „Ekmeta“ atstovai Lilija ir Darius Serekpajevai pristatė projektą – konkursą „Auginu Lietuvai!“ bei padovanojo darželiui šiltnamį. Šventėje nedalyvavo nė vienas Savivaldybės atstovas. Paklausta, ar kvietė Širvintų rajono savivaldybės Žemės ūkio ir turto valdymo skyriaus atstovus, Žemės ūkio rūmų atstovė K. Valaišienė atsakė, kad kvietė ne tik juos. Merė buvo taip pat kviesta ir net labai laukiama. Deja.

„Kai vyksta tarybos posėdžiai, renginiai, konferencijos, mes visada kviečiame visų rajonų žemės ūkio skyrius, tame tarpe ir Širvintų. Kas atvažiuoja vieną kartą, kas kitą, bet Širvintų žemės ūkio skyriaus atstovų mes niekada nematę,“ – kalbėjo Žemės ūkio direktorius S. Dimaitis. Savivaldybė teigia priešingai. „Žemės ūkio ir turto valdymo skyriaus atstovai nuolat dalyvauja įvairiuose mokymuose, seminaruose, renginiuose, organizuojamuose ne tik Žemės ūkio rūmų, bet ir kitų institucijų, dirbančių žemės ūkio srityje,“ – teigiama oficialiame Savivaldybės atsakyme.

Grįžtant prie temos apie „Metų ūkis 2018“ šventę, kalbinamuosius liūdino ir tai, kad į šventę buvo kviesti kažkieno išrinkti ūkininkai ir visiškai ignoruojami tie, kurie nėra tokie aktyvūs ir neturi stambių ūkių. „Į ką mes orientuojamės? Į pinigus, į žmogų? Į ką? Vadinasi, jei tu biednas, tai galima teigti, kad tu durnas? Manau, kaip tik reikia kelti šituos žmones, skatinti juos. Jei žmogus iš savo smulkaus ūkelio išsilaiko ir neprašo ranką ištiesęs pašalpos, tai sveikintina. Reikia juos pastebėti, skatinti. Mes kalbame apie kaimo gyvybingumą. Kas tada atgaivins kaimus? Kokia nauda Savivaldybei, jei ji neturės žmonių ar jų nevertins tinkamai…“ – kalbėjo S. Dimaitis.

Už renginį Savivaldybė, o tai reiškia mokesčių mokėtojai, išleido 2 557,00 Eur koncertinei programai apmokėti. Visi mes prisidėjome prie Ūkininkų šventės, tik kodėl jie buvo taip negarbingai diferencijuojami, lieka neaišku. Galiu paminėti tik tiek, kad mūsų Savivaldybėje su šios kadencijos atėjimu tapo madinga perimti geras ir mėgstamas idėjas bei renginius. Manau, ne vienas prisimins Širvintų miesto bendruomenės puikią idėją rengti Kalėdinę mugę prieš šventes, o surinktas iš prekybininkų lėšas paaukoti kilniam darbui. Deja, šią mugę pradėjus organizuoti Savivaldybei, nevyriausybininkams nebeliko vietos kur įsiterpti. Galime prisiminti ir Šiaulių kaimo bendruomenės Kraujo donorystės akcijas, kurias sėkmingai absorbavo Širvintų kultūros centras. Bet apie tai kitą kartą.

„Šiek tiek liūdna, kad Širvintose nėra nevyriausybinės organizacijos, kuri jungtų būtent Širvintų rajono ūkininkus ir jiems atstovautų. Bet mes turime Karoliną. Aktyvinsime jos veiklą. Tikrai nesustosime Širvintose veikti, nes matome, kad to žmonėms reikia. Kaip kvietėme Širvintų savivaldybės atstovus į savo renginius, taip ir kviesime, o ar atsiras noras ir poreikis bendradarbiauti, priklausys ir nuo kitos pusės. Tik bendradarbiaujant ir nesivaikant asmeninio populiarumo, galima tikėtis rezultatų, kurie teiktų naudą piliečiams,“ – taip pokalbį baigė Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*