Naujausios žinios

Paliktas nebaigtas riboženklis bus demontuotas

Neringa TUŠKEVIČIENĖ

Dar praėjusiais metais buvo viešai džiaugiamasi, kad visai netrukus Širvintų miesto įvažiavimas pasipuoš originaliu ženklu – briedžiu. Ta proga Baltojo vasaros pikniko metu net rinktos lėšos. Vėliau paskelbtas konkursas.

Reikia pripažinti, darbai vyko sparčiai ir teikė vilties, kad visai netrukus jie bus baigti. Tiesiog akyse augo skulptūros pagrindas (pamatas), kurį statė UAB Ukmergės keliai. Greitai iškilo ir pats briedis. Tačiau vis nėra žadėtų užrašų.

Akivaizdu, kad darbai nevyksta, o ženklas, kaip ožkytė toj pasakoj – pusiau skustas, pusiau luptas ne tik kad nepuošia miesto, bet net ir gadina vaizdą.

Pasidomėjome Savivaldybės administracijos, kodėl sustojo darbai ir kada bus baigtas ženklas. Įstatymai reglamentuoja, kad tokie paklausimai atsakomi per vieną darbo dieną. Deja, atsakymo nesulaukėme.

2019-05-16 8.54 val. gavome savivaldybės atsakymą, kuriame teigiama, kad „Vykdytojas, dalyvavęs paslaugų pirkime, nesugebėjo laiku ir tinkamai įvykdyti sutarties nustatytu terminu joje numatytomis sąlygomis. Sutartis nutraukta. Laukiama, kol vykdytojas demontuos statinį.“ Visą atsakymą rasite prie nuotraukų.

Šiandien dar vieną paklausimą parašėme UAB „LED reklama“, kuri gamino ir statė riboženklį. Gal užsakymo vykdytojai bus atviresni? Gautą atsakymą publikuojame.

Prisiminkime faktus:

2017 birželio 1 d. Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas Nr.9-435. 2017 m. birželio 9 dieną vyko „Baltas vasaros piknikas mieste“. Vakarėlio metu Širvintose buvo renkami pinigai – „Surinktos lėšos bus skirtos įvažiavimo į Širvintas apipavidalinimo idėjos konkursui“.

2017 rugsėjo 1 d. Širvintų savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr.9- 684. Sudaroma komisija.

2017 m. rugsėjo 1–11 dienomis pasiūlymai eksponuojami savivaldybės pastate.

2017 m. rugsėjo 14 d. vyksta konkursas.

2018 m. rugpjūčio 13 d. pasirašoma „Širvintų miesto ribas žyminčio ženklo pagaminimo ir pastatymo paslaugų teikimo sutartis Nr.S-256“.

2019-01-31 Administracijos direktorė pasirašo įsakymą dėl darbo grupės sudarymo. Kaip rašoma įsakyme: „siekdama išsiaiškinti Širvintų miesto ribas žyminčio ženklo pagaminimo ir pastatymo paslaugų sutarties vykdymo aplinkybes…“

A. Jazbutis: miesto riboženklio projektas gali būti tęsiamas

[meno kūrėjo laiškas neredaguotas – red. pastaba]

2018 m. apie balandžio– gegužės mėnesį buvo viešai paskelbtas Širvintų rajono riboženklio projekto parengimo konkursas, kuriame be dar kažkokio dalyvio teko dalyvauti ir įmonei – UAB LED reklama.

Po konkurso buvau pakviestas į savivaldybės kraštotvarkos planavimo skyrių, ir buvau informuotas kad esu pastebėtas komisijos kaip prelemenariai tinkantis projektinio pasiūlymo autorius ir jei būtų priimtina siūlytume tęsti projektavimą, kad išpildyti visus savivaldybės turimus pageidavimus. Konkursų praktikoje taip yra dirbama, todėl šis pasiūlymas man buvo priimtinas ir tęsiau, ko pasekoje neilgai trukus baigėme šį projektavimo etapą maketu.

Projektas ir jo maketas buvo priimtas ir pagal konkurso sąlygas atsiskaityta.

Bėgo laikas ir artėjant vasarai gavau kitą pasiūlymą tęsti šio riboženklio projekto suteikiant ir jo gamybos paslaugą. Patirtis tam tikra yra ir panašių objektų gamyboje buvo, todėl priėmiau ir šį pasiūlymą, kurio nelaikiau neįveikiamu iššūkiu. Rugpjūčio 13 d. buvo pasirašyta minima paslaugos suteikimo sutartis ir pradėta gamyba.

Rugsėjo mėn. pabaigoje– spalio mėn. pradžioje, pastačius šio riboženklio maketo I-o etapo iš tikros medžiagos sprendinį, kuris nepretendavo (kaip būna daroma su lietos bronzos ar kitomis medžiagomis) į 100 procentinį užbaigtumą, savivaldybės atstovams ir vadovams kilo daugybė klausimų dėl įvairių detalių, kurios nebuvo baigtinio pavidalo, o ir to negalėjo būti, po truputį peraugo į priekaištus, todėl autoriui iškilo rimta abejonė, ar verta tęsti jo gamybą.

Vienas svarbiausių klausimų buvo figūros (briedžio motyvo detalių) spalva. Netikėčiausia man kaip autoriui buvo, kad šis skulptūrinis objektas iš karto buvo vertinimas kaip užbaigtas, jis iki šiol tik gruntuotas šv. ruda spalva. Įsigilinus į pasirašytą sutartį ir supratęs, kad tik ja galima vadovaujantis atremti visus priekaištus ir atsakyti į kitus klausimus turint projektą ir techninę jo dalį.

B e n d r a u j a n t su savivaldybės atstovėmis ir diskutuojant net nepamaniau, kad gali iškilti tiek daug klausimų, todėl techninio projekto nedetalizavau, kuris buvo paliktas prie sutarties ir tai buvo tik sąlyginis, kuris paprastai pateikiamas prie konkurso medžiagos priduodant projektą; ir tik projektą – keletas projekcijų, vizualizacijų ir gabaritinių brėžinių.

Šiuo atveju buvo pradėti siūlyti keisti pjedestalo, kurio klojinys jau gulėjo aikštelėje gabarito (dydžio) keitimas – ilginti iki 50 cm, kas reiškė, kad užsakovo atstovui architektei p. D. Kunevičienei panoro keisti tai, kas jau buvo aprobuota projekto perdavimo stadijoje ir tai priimta.

Esu linkęs kaip kūrėjas nesitenkinti pirminiu projekto sprendiniu ir tobulinti, jei pasirodo, kad rezultatas gerėja, tačiau tiek šio gabarito keitimas, tiek vėliau pokalbiuose paaiškėjus, kad ir apšvietimo norėta kitokio, supratau, kad darbų be tech. projekto tęsti negaliu. Pasiūliau, kad užsakovas – paslaugos tiekėją tokiu atveju kartu suprastų, jog šiems reikalavimams patenkinti reikalingas skubiai koreguotis taip vadinamą – techninį projektą.

Negana to, pasisiūliau jį neatlygintinai parengti, tačiau buvau informuotas, kad tokie dalykai projekto vykdymo eigoje nedaromi. Pažeidžiama, neva, formali procedūra. Antras pasiūlymas buvo pateiktas – pratęsti pačios sutarties laiką, kurio metu atliktume techninio projekto detalizaciją, susiderintume, kas net kioskui pastatyti yra daroma ir eitume toliau…

Tačiau tiek Širvintų savivaldybės administracijos direktorė, tiek pats Kraštotvarkos skyrius, neturėdamas techninio projekto, nesileido į kalbas, kad gali viešojo pirkimo pasekoje atidėti dėl iškilusių gamybos neapibrėžtumo patikslinimui skirto laiko ir taip užbaigti projekto realizavimą.

Vykdytojas jau buvo investavęs – 1 200 Eur metalo įsigijimui, – 3 700 Eur pagrindinių metalo detalių gamybai ir konstrukcijos sumontavimui, 900 Eur pirminiam metalo karštuoju būdu nudažymui ir 500 Eur klojinio gamybai, dar transpoto ir kt. išlaidos +500 Eur. Iš viso investavus į riboženklio gamybą per 6 300 Eur ir nesutinkant pasitvirtinti techninio projekto, nežiūrint, kad jis užsakovui net nekainuotų, supratau, kad situacija nieko gero nežada, nes be grafinio dokumento ginčai nesibaigs ir leidžiami pinigai nieko gero neatneš.

Laukdamas, kada užsakovas – paslaugos pirkėjas ryšis šiam žingsniui, atėjo žiema, ko pasekoje sudaryta komisija konstatavo akte kažkokius projekto neatitikimo faktus ir remiantis tuo aktu bei pradelstu laiku bei nerastu sprendimu, sutartis buvo pačios Savivaldybės administracijos nutraukta, ko pasekoje esu prašomas susirinkti šias konstrukcijas ir išsivežti jas.

Valdininkiškai žiūrint man dar yra priskaičiuoti 172 Eur delspinigių, nors sutartis išėjus laikui savaime nutrūko ir įmonei UAB LED reklama kaip vykdytojos patirti nuostoliai atsirado tik dėl to, kad neturėję techninio projekto nustojome jį vykdę, o paslaugos pirkėjas nesutiko prailginti laiko, kurio metu būtų viskas pakoreguota taip, kaip visi kartu norėjome ir būtume pamiršę šią problemą.

Atkreipiu Jūsų dėmesį, kad spaudos susidomėjimas mums yra savalaikis, nes net ryt priėmus sprendimą, kad projektą galima suforminti iš naujo, jis gali būti tęsiamas ir konsultuojantis atliktas, prastovėjęs per žiemą konstruktyvas nenukentėjo, o vizija jo nepasikeitė.

Yra daug tokių atvejų kai dėl tam tikrų juridinių dalykų kažkas sustoja, bet atsižvelgus į geranoriškumą ir bendro gėrio siekį viskas laikui bėgant yra sutvarkoma. Tikiuosi, kad spauda nėra visagalė, bet šiuo atveju gali padėti šį klausimą rajono lygmeniu išspręst.

Pagarbiai Autorius – dizaineris, meno kūrėjas Algirdas Jazbutis

P.S.: Prikabinsiu dar keletą projekto vaizdų; vienas vaizduojamas šviesiuoju paros laiku, o štai kitas, kad apšvietimas paryškėtų, bandome sutemą sukurti. Prisegu ir aktą, nors sutartis buvo dar 2018 m. iš savivaldybės pusės ir jų iniciatyva nutraukta, reikia manyti, kad Administracija norėjo sutvirtinti motyvaciją, kad tai atsitiko ne dėl jų kaltės, mano darbe yra, neva, tam tikro broko ar panašiai. Dėkoju už mums išreikštą dėmesį.

krastonaujienos.lt

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*