Naujausios žinios

Rinkimų sistemai pokyčiai būtini

Jonė Lieponė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų spalio 26 d. laikraščio „Širvis“ 42-ame numeryje.

Penktadienio vakaras, netoli vidurnakčio. Televizijos reklamoje dar sukasi eilinis „pažadų maišelis“: žinome, galime, padarysime ir t. t. Paskutinės priešrinkiminės konvulsijos. Tuoj dvylika, laikas pradėti medituoti, ruoštis rinkimams. Pala pala, bet rinkimai vyksta jau kelinta diena. Iš anksto šiemet balsavo visai nemenkas skaičius – apie 160 tūkst. piliečių. Ir tai darė besiklausydami tų nesibaigiančių rožinių vizijų ir pažadų. Ar jiems galioja kiti įstatymai? Jei tiems, kurie ateis prie urnų, skiriamas laikas pamąstymui, kodėl jo neturi tie, kurie balsuoja kitur: namuose, ligoninėse, globos įstaigose, ar išankstinio balsavimo vietose? Gal laikas sulyginti visų galimybes?

Tai ne vienintelė abejonė, kilusi praėjus rinkimams. Teko susidurti su nekasdieniu atveju, paskatinusiu pateikti užklausą VRK. Tiesiog iš smalsumo. Rinkėjas nenorėjo įsileisti į namus stebėtojo, jam nemalonaus asmens. Komisija pareiškė, kad tokiu atveju niekas neužeis ir pilietis liks nebalsavęs. Sunkiai judantis pilietis išsvirduliavo į lauką ir balsavo ten, nes nenorėjo paminti savo nuostatos. VRK patikino, kad komisija buvo teisi, stebėtojui turi būti sudarytos sąlygos stebėti. Priešingu atveju lai žmogus atvyksta į balsavimo apylinkę, kaip ir visi. Ar ne per daug teisių turi stebėtojai? Vadinasi, jie gali elgtis kaip panorėję, brautis pro uždarytas duris ir komisija turi paklusti jų norams? Ar negalėjo minimu atveju stebėtojas nusileisti ir, nenervindamas žmogaus, palaukti komisijos, o ne versti neįgalaus žmogaus balsuoti lauke? Šiandien rinkimų įstatymas stebėtojo pusėje.

Kiek teko skaityti spaudoje ir girdėti iš pažįstamų rinkimų apylinkių komisijų narių, daug nervų sugadino stringanti elektroninė rinkimų sistema. Mes pykome sėdėdami prie televizorių, nes rezultatų vis nebuvo, o kaip reikėjo jaustis tiems, kurie atsėdėję visą dieną ir pagaliau suskaičiavę balsus, išpainioję visas reitingavimo subtilybes, negalėjo užbaigti darbo, nes sistema tiesiog užlūžo? O dar, kai žiniasklaida pranešė, kad naujoji sistema kainavo milijonus, nors kaimyninėje Estijoje užteko keliasdešimties tūkstančių, tai tikrai daug klausimėlių norisi užduoti nepajudinamam VRK pirmininkui ir kitiems atsakingiems asmenims.

Ypač daug klausimų kilo rinkimų apylinkių komisijų nariams. Jų atlyginimai šiemet buvo „žemiau plintuso“. Pasirodo, jiems skiriamos lėšos sumažintos būtent dėl „tobulosios“ naujosios elektroninės sistemos pirkimo. Žmonės pyksta pagrįstai: pinigai skiriami pagal rinkėjų skaičių, visai nepagalvojant apie skirtumus tarp miesto ir kaimo. O juk pažymėjimų nešiojimas ir balsavimas namuose mieste ir kaime skiriasi kaip diena ir naktis. Bepigu mieste aplankyti, sakykime, šimtą rinkėjų, jei jie gyvena keliuose, šalia stovinčiuose daugiabučiuose. O kaime pas vieną žmogų nukakti gali prireikti keliskart daugiau laiko ir pastangų. Tuo įsitikino ir rajono merė. Ne vieno kritikuota už aktyvų stebėjimą ir kišimąsi į balsavimo procesą (primenu – stebėtojų galios nemenkos), vienos kaimiškos komisijos narės ji buvo pagirta: „Merė važinėjo su mumis tikrai sunkioje apylinkėje, keletą kartų tik jos džipas ir gelbėjo, su savo „mašiniuku“ būtume užklimpę, bet ji neprarado geros nuotaikos ir optimizmo. Grįžome paskutiniai, kiti mūsų seniai laukė. Merė komisijos pirmininko paprašė užfiksuoti tikslų mūsų dirbtą laiką ir pasakė, kad eilinį kartą kreipsis į VRK pirmininką dėl apmokėjimo sistemos peržiūrėjimo. Ji sakė netoleruosianti nelygybės, kai apygardinių komisijų nariai už patogų pasisėdėjimą gauna keliskart didesnį atlyginimą, nei tie, kurie klampoja po atokiausius kaimelius ir vienkiemius, dažniausiai už savo pinigus pildami degalus, nes to, ką skiria VRK nė iš tolo neužtenka“. Moteris sako, kad kiekvienas meras galėtų tapti stebėtoju, pasižiūrėti, kokiomis sąlygomis tenka dirbti komisijoms ir savo įspūdžius pateiktų „amžinajam Vaigauskui“. Vienas balsas ne kažin ką reiškia, jei prabiltų visi, gal padėtis ir pasikeistų. Ką gi, belieka tikėtis, kad iki kitų rinkimų pokyčių tikrai bus.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*