Naujausios žinios

Skaitytojų paštas. Nupūtus dulkes

2019 m. vasario 6 d. Nr. 5  „Širvio“ laikraštyje išspausdintas straipsnis „Igno Šeiniaus nominacijos išsigimimo laikmetis“ sukėlė daug diskusijų tarp žmonių. Šiai premijai buvo pristatyti: Rita Makauskienė, Širvintų I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė, Širvintų pradinės mokyklos vaikų folklorinis ansamblis „Želmenėliai“, buvęs Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos mokytojas Leonas Vaicekauskas ir, kaip paaiškėjo, iš lūpų į lūpas sklindančios informacijos į premiją pretendavo ir Širvintų mišrus choras „Dermė“. Laimingiausieji darbo grupės sprendimu tapo pirmieji trys kandidatai. Nežinia, kokių premijos skyrimo nuostatų kriterijų neatitiko mišrus choras „Dermė“. Tačiau ne tai svarbiausia, kam davė, o kam ne, o tai, kokie pokyčiai įvyko sprendžiant I. Šeiniaus premijos skyrimą per pastaruosius ketverius metus.

Nupūskime dulkes nuo 2014 m. vasario 7 d. šeimos laikraščio „Širvintų kraštas“. Jame išspausdintoje replikoje „Premija – iš kepurės?“ aprašomas Savivaldybės tarybos posėdis, kurio metu buvo svarstomas projektas dėl 2014 m. Igno Šeiniaus premijos skyrimo. Replikoje kritikuojama, kad komisijos pirmininku mero potvarkiu paskirtas meras Vincas Jasiukevičius ir dar šeši nariai, kurių daugumą sudaro rajono valdžios atstovai: meras, Administracijos direktorė, jų pavaduotojai bei jiems pavaldūs darbuotojai. Toliau kritikuojama, kad komisija pati save išsirenka, o meras paskiria komisijos pirmininku merą (save), kuris pasirenka sau pavaldžius komisijos narius.

O dabar? Kol dulkės dar nenusėdo, pažvelkime ir palyginkime, kas pasikeitė dabartinės valdžios „pokyčių“ metais. Ogi tik tai, kad kandidatų vertinimo komisija pavadinama darbo grupe. Dar blogiau, kad bene vienintele tokios svarbios rajonui ir kiekvienais metais sukelinčios didelių diskusijų premijos likimą nusprendžia keletas žmonių. Verta pažymėti, kad nuo 2014 m. vertinimo komisijos narių skaičius net sumažėjo – iki penkių. Visa kita liko be pokyčių, kaip sakoma: viens prie vieno. Ir kas galėtų paneigti, kad darbo grupės pirmininke save išsirinko Živilė Pinskuvienė ir pasirinko sau pavaldžius darbo grupės narius?

Šių metų Tarybos posėdyje svarstant projektą dėl premijos skyrimo, Tarybos nario pasiūlymas balsuoti už kiekvieną kandidatą atskirai buvo atmestas valdančiosios daugumos. Betgi kaip gali leisti balsuoti už kiekvieną kandidatą atskirai, jei vienam, galimai, pagal premijos skyrimo nuostatus, iki premijos trūksta nuopelnų, kitam prieš savivaldos rinkimus reikia politinės reklamos kandidatuojant į savivaldybės tarybos narius. Visame pasaulyje ne tik už meno, kultūros ir kt. vertingų premijų kandidatus balsuojama atskirai ir komisijos sudėtis sudaroma tikrai ne iš funkcionierių, o iš menui ir kultūrai nusipelniusių žmonių. Komisija turėtų būti kompetentinga, nešališka ir profesionali, kuri teisingai ir objektyviai įvertintų kiekvieną kandidatą nebijodama viešai išreikšti savo nuomonės.

Tad kokias replikas apie Igno Šeiniaus premijos skyrimą šį kartą parašys „Širvintų kraštas“?

(Straipsnio autorės vardas ir pavardė redakcijai žinomi)

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*