Naujausios žinios

Tarybos posėdis per karantiną išprovokavo opozicijos protestą

Andželika BAGOČIŪNIENĖ

Asociatyvus fotomontažas

Širvintų rajono savivaldybės taryba net ir per karantiną nesnaudžia ir stebina protestais. Balandžio 2 d. Širvintų rajono savivaldybė suorganizavo Tarybos posėdį ne nuotoliniu būdu, kaip dabar rekomenduojama ir Vietos savivaldos įstatymo pakeitimais reglamentuojama, o posėdžių salėje. Vykusį Tarybos posėdį ignoravo opozicijos nariai ir nedalyvavo jame, o daugumai atstovavo tik 11 narių. Pats posėdis vyko beveik 27 minutes, per kurias vienbalsiai priimta 20 sprendimų. Žiniasklaidos atstovams buvo nurodyta nedalyvauti posėdyje.

Posėdžio svarbumas kelia abejonių Tarybos nariams

Tarybos posėdyje, kuris, pasak merės, buvo labai svarbus, tedalyvavo 11 daugumos Tarybos narių iš 15. Tiek balsų užteko, kad posėdis įvyktų.
„Dėl klausimų, kurių atidėlioti negalima. Kvietėme. Paruošėme patalpas. Užtikrinome saugius atstumus, apsaugines priemones. Mūsų buvo 11. Dėkoju 10 Tarybos narių“, – savo feisbuko paskyroje teigė merė.

Visi sprendimai buvo priimti vienbalsiai ir per beveik 27 minutes.

Opozicijos atstovė Inga Matukaitė, duodama interviu „Širviui“, suabejojo dėl Tarybos sprendimų projektų svarbumo.

„Jei Savivaldybės dauguma atsakingai ruošiasi karantinui, jau vakarykščiame [balandžio 2 d. – red. pastaba] posėdyje turėjo būti svarstomi Tarybos reglamento pakeitimai dėl galimybės Savivaldybės tarybos posėdžius organizuoti nuotoliniu būdu, nes niekas nežino, kiek tiksliai karantinas gali užtrukti. Ar visi klausimai buvo susiję su sudėtinga situacija ir juos reikėjo svarstyti? Nemanau“, – teigė Inga Matukaitė.

Merė savo feisbuko paskyroje įvardijo, kad visi – 20 – Tarybos klausimai buvo svarbūs, o ypač du: dėl didesnių lėšų skyrimo globos padalinyje gyvenančių senolių maitinimui ir dėl atleidimo nuo ugdymo mokesčio priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose karantino metu – nuo kovo 16 d. iki karantino laikotarpio pabaigos.

Tarybos narė Anna Kuznecovienė atkreipė dėmesį, kad pagal Tarybos reglamentą posėdžiai turėtų būti organizuojami paskutinį mėnesio ketvirtadienį. Pasak jos, posėdis turėjo vykti kovo 27 d., bet tuo metu merė saviizoliavosi po kelionės iš Dubajaus. Jos saviizoliacija truko iki kovo 29 d.

„Suprantu, kad šiuo metu yra ekstremali situacija ir Tarybos posėdžiai gali būti šaukiami pagal poreikį, kad galima būtų savalaikiai priimti reikiamus sprendimus, susijusius su dabartine situacija Lietuvoje ir mūsų rajone. Tačiau labai keistai atrodo tas faktas, kad ekstremali situacija buvo paskelbta 2020 m. vasario 24 d., o karantinas šalyje įvestas kovo 16 d., bet kažkodėl mūsų rajono tarybos posėdis vyksta ne pagal reglamentą kaip turėjo vykti kovo 27 d., o tik balandžio 2 d.. Įdomus ir tas faktas, kad Širvintų rajono savivaldybės merė, nors ir žinodama, kad šalyje paskelbta ekstremali situacija, visgi pasirinko tuo laikotarpiu atostogas Dubajuje, ko pasekoje grįžusi namo, privalėjo išbūti saviizoliacijoje iki kovo 29 d.. Todėl darau prielaidą, kad tik dėl kažkieno neatsakingų įgeidžių posėdis buvo nukeltas į balandžio mėn., nors pagal mūsų reglamento III skyriaus 24 dalį „Savivaldybės tarybos posėdžiams pirmininkauja Savivaldybės meras, kai jo nėra (Reglamento nustatytais atvejais), – Savivaldybės mero pavaduotojas, o kai šio nėra, – laikinai mero pareigas einantis Savivaldybės tarybos narys“. Todėl tikrai posėdis galėjo vykti, pagal reglamentą, nepaisant merės saviizoliacijos. Bet nieko keisto, kaip ir minėjau mūsų rajone negalioja nei įstatymai, nei reglamentai“, – teigė Tarybos narė.

Tarybos pirmininkė įsitikinusi savo teisumu ir teisingu elgesiu. Anot jos, „visi Tarybos nariai, visuomenė ir žiniasklaidos atstovai buvo informuoti, kad Tarybos posėdis balandžio 2 d. buvo sušaukiamas dėl neatidėliotinų švietimo bei kitų sričių klausimų (…). Imantis visų įmanomų priemonių dėl saugumo, patalpos buvo paruoštos, išvalytos, išplautos, dezinfekuoti paviršiai. Tarybos narių prašyta atvykti su veido kaukėmis ir pirštinėmis. Vyresnio amžiaus ar bet kokius peršalimo simptomus jaučiančių Tarybos narių posėdyje prašyta nedalyvauti. Gyventojams ir žiniasklaidos atstovams sudarytos galimybės posėdį stebėti internetu“.

Iki kovo 30 d. tarybos posėdžiai galėjo vykti dar posėdžių salėse, o jau nuo balandžio mėnesio Seimas priėmė Vietos savivaldos įstatymo pakeitimą, kuriuo leidžiama nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino sąlygoms savivaldybių tarybų posėdžius nuotoliniu būdu vykdyti visais savivaldybių funkcijoms užtikrinti būtinais klausimais. Iki šiol įstatymas numatė tokią galimybę tik tokiems posėdžiams, kuriuose buvo sprendžiami klausimai susiję su ekstremalia situacija, nepaprastąja padėtimi ar karantinu.

Įstatymo pakeitime numatoma, jei nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu savivaldybės tarybos nariai neturi objektyvių galimybių į posėdį susirinkti fiziškai, savivaldybės tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiai visais savivaldybei svarbiais klausimais gali būti organizuojami nuotoliniu būdu realiu laiku elektroninėmis ryšio priemonėmis. Organizuojant posėdžius nuotoliniu būdu turi būti laikomasi visų Vietos savivaldos įstatyme numatytų reikalavimų bei užtikrintos tarybos nario teisės.

Visi teisūs – nė vieno klystančio

Prieš Tarybos posėdį kai kurie opozicijos nariai savo feisbuko paskyrose paviešino tokią žinutę: „Tokia inovatyvi savivaldybė, kaip Širvintos, kurioje: viešąją tvarką prižiūri(-ės) dronai, mokinių ugdymas jau savaitę organizuojamas nuotoliniu būdu, tiek merė, tiek savivaldybės administracijos direktorė viešai demonstruoja, kaip puikiai dirba bei dalina interviu nuotoliniu būdu… Bet tarybos posėdžio karantino metu, kai visur prašoma ir rekomenduojama „Likite namuose“, „Jei yra galimybė, dirbkite nuotoliniu būdu“, suorganizuoti nesugebėjo, o labiausiai tikėtina – nenorėjo.

Saugodama save, savo artimuosius ir kitus, lieku namuose, nes kaip žinoma, COVID-19 virusas gali būti ir besimptomis, todėl nemanau, kad galime taip rizikuoti savo ir kitų sveikata.

Būkite sveiki‼️!

Likite namuose‼️!“

Toks pranešimas neliko be merės atsako: „Opozicijos elgesį labai gerai pademonstravo tos, kurios socialinius tinklus užkrovė vienodais pasiteisinimais, kaip „saugo save“, bet paskui puolė jų redaguoti. Gal kad neatrodytų „pagal vieną kurpalių“… Be to, tarybos posėdžio pabaigoje, opozicijos nedalyvavimą merė įvertino, kaip „savo užpakalio saugojimą“.

Tik prieš metus priesaiką rajono žmonėms davę opozicijos tarybos nariai atsakingiausiu ir sunkiausiu metu ją pamiršo. Nebent ir į rajono tarybą ėjo tik „dėl savęs“.“

Pakalbinome tarybos narę Inga Matukaitę ir paprašėme pakomentuoti savo sprendimą nedalyvauti Tarybos posėdyje.

„Technologijų amžiuje ir karantino laikotarpiu pirmiausia turėtume saugoti savo ir aplinkinių sveikatą, jei patys savęs nesaugosime, tai niekas kitas už mus to nepadarys. Ir niekas karantino atveju, negali garantuoti, kad mūsų apsilankymas Tarybos posėdyje nepadidins rizikos susirgti COVID-19 virusu. Aš suprantu, kad privalu užtikrinti sklandų Savivaldybės tarybos darbą, priimti reikalingus sprendimus, tačiau tai galime ir privalome organizuoti pasitelkdami technologijas ir tam nereikia jokių sudėtingų ar brangiai kainuojančių programinių įrangų, kaip viešai teigia Savivaldybės valdovė. Jei mokytojai sugeba organizuoti ugdymą pradinukams nuotoliniu būdu, tai Savivaldybės vadovėms, turinčioms tokią komandą, tai turėtų būti vieni juokai. Net neabejoju, kad visi Tarybos nariai namuose turi kompiuterį, internetą ir sugebėtų naudotis tokiomis programomis kaip „Zoom“ ar „Teams“. Širvintų savivaldybę informavau, kad nedalyvausiu posėdyje, dėl paskelbto karantino, taip pat pasiūlau, surasti galimybę kitus Tarybos posėdžius, jei karantinas bus pratęstas, organizuoti nuotoliniu būdu. (…) pasikartosiu, aš už tai, kad Savivaldybės tarybos darbas nesustotų, tačiau nepritariu, tokiam neatsakingam Savivaldybės merės sprendimui, juos organizuoti „gyvai“. Būkite sveiki!!! Likite namuose!!!“ – paaiškino Tarybos narė.

Tarybos narė Anna Kuznecovienė irgi sutiko pakomentuoti savo sprendimą likti namuose:

„Tikrai turėjau turėti teisę bei galimybę pasirinkti kaip dalyvauti Tarybos posėdyje: ar nuotoliniu būdu, ar fiziškai atvykus į Savivaldybės salėje organizuojamą posėdį. Pagal naujai įsigaliojusias Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kurios sudaro galimybes savivaldybių taryboms tęsti darbą nuotoliniu būdu, šalyje esant ekstremaliajai situacijai, karantinui ar nepaprastajai padėčiai. Taip pat norėčiau pabrėžti, kad naujai įsigaliojusiame įstatyme apibrėžiama būtinybė užtikrinti, jog dėl nuotolinio darbo nebus pažeistos savivaldybių tarybų narių teisės ir kitaip nenukentės pamatiniai demokratijos principai. Deja, mūsų savivaldybėje kartais įstatymai tiesiog ignoruojami, todėl galimybė posėdyje dalyvauti nuotoliniu būdu man net nebuvo suteikta. Taigi vadovavausi Vietos savivaldos įstatymo NR. I-533 13 straipsnio 111 ir 15 dalimis, 14 straipsnio 10 ir 11 dalimis ir 15 straipsnio 8 dalimi. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.5884/peTnVUUAJw Galbūt kažkam tarybos posėdžio metu nuskambėjusi merės replika, kad tarybos posėdis nebuvo organizuojamas nuotoliniu būdu taupant lėšas, kurios bus panaudojamos naudingiau labai imponavo. Bet daugeliui tai sukels tik juoką, nes gyvename tikrai ne viduramžiais, daugelis (o ypač mūsų rajono tarybos nariai) tikrai naudojasi šiuolaikinėmis technologijomis ir tikrai žinome kas kiek kainuoja ir kaip galima parsisiųsti nemokamas programėles.
(…)
Todėl galbūt laikas baigti kaltinti opozicijos narius neatsakingumu šiuo svarbiu laikotarpiu ne tik Lietuvoje, bet ir mūsų rajone. Neišjuokti opozicijos siūlymų, kurie buvo laiku, beje, iš dalies įgyvendinti. Mes tikrai tuo džiaugiamės, nes viskas, kas šiuo metu daroma, daroma tik dėl mūsų krašto žmonių. Ir tai tikrai ne pasiteisinimas, kodėl aš tiesiogiai nedalyvavau Tarybos posėdyje, bet savo, kaip atsakingo piliečio, atsakingas požiūris į esamą situaciją. Ir žinau, kad turiu atsakingai vykdyti ne tik savo pareigas, bet ir kovoti dėl savo teisių. Raginu laikytis įstatymų, kad greičiau galėtume mėgautis savo įprastu gyvenimo ritmu. Būkime atsakingi ne tik už save, bet ir kitus.“

„Didvyrių“ jau pilnos užsienio kapinės

Nuo koronaviruso mirusiųjų skaičius pasaulyje verčia sunerimti. Lietuvoje jau 15 mirčių, bet mums jau daug. Širvintose dar ramu. Nors rajone užfiksuoti kol kas du oficialūs susirgimo atvejai, tačiau medikai ir mokslininkai įspėja dėl būsimo ligos proveržio ir mirčių gausos visoje Lietuvoje. Per karantiną skatinami visi pasilikti namuose ir saugoti save ir kitus. Tai ragina daryti ir Tarybos pirmininkė: „Kiekvienam jum noriu palinkėti sveikatos. Saugokit save, saugokit savo šeimą. Jūs Tarybos nariai, jūs tie žmonės, kurie turit pareigą paskambinti kaimynam, draugam, pažįstamiem ir dar kartą paprašyti, kad gal dar savaitę turim pabūti namuose, iškentėti ir pasibaigs šitas chaosas, kuris yra“.

Tuo pat metu merė prieštarauja sau ir organizuoja Tarybos posėdžius ne nuotoliniu būdu, nes, kaip merė teigė, lėšas geriau skirs svarbesniems reikalams nei naujiems kompiuteriams ir planšetėms.

Anot Tarybos narės Annos Kuznecovienės, Tarybos nariai turi savo kompiuterius ir priemones ir gali atsisiųsti nemokamas programėles, kad būtų sudarytos sąlygos posėdžiams vykti nuotoliniu būdu ir išvengtų rizikos susirgti.

„Širvio“ redakcija pasiteiravo Savivaldybės, kiek Tarybos narių neturi internetinio ryšio, kompiuterių ar planšečių, tačiau atsakymo negavo. Taip pat atsakymo, kiek Tarybos narių priklauso viruso rizikos grupei, irgi negavo. Tad patys išsiaiškinome, kad 5 Tarybos daugumos nariai pagal savo amžių priklauso rizikos grupei, t. y. 64–74 metų. Iš jų 3 dalyvavo Tarybos posėdyje.

Tikėkimės, kad kiti Tarybos posėdžiai, jei pratęs karantiną, vyks nuotoliniu būdu. Jei ne, tuomet susidaro įspūdis, kad gal kai kuriems Tarybos nariams sunku įvaldyti naujas technologijas ir programėles nuotoliniams posėdžiams organizuoti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*