Naujausios žinios

Vystant glaudų bendradarbiavimą, siekiama kokybiškos pagalbos smurto artimoje aplinkoje aukoms

Gruodžio 10 d. – paskutinioji socialinės iniciatyvos „16 dienų be smurto “ diena. Prasidėjusi lapkričio 26 d. socialinė iniciatyva buvo minima daugelyje įstaigų, nevyriausybinių organizacijų. Baigiant socialinę akciją, gruodžio 10 d. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariate (toliau – Vilniaus aps. VPK Širvintų r. PK) lankėsi Moterų informacijos atstovė teisininkė Rugilė Butkevičiūtė bei Vilniaus miesto krizių centro direktorė Nijolė Dirsienė.

Susitikimo metu kalbėta apie pagalbą vieni kitiems, apie informacijos pasidalijimą. Domėtasi, kaip pasikeitė situacija po LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo taikymo. Dažniausiai smurtą patiriantys asmenys nedrįsta apie tai garsiai kalbėti bei prašyti pagalbos iš šalies. Tokia pozicija yra ypač klaidinga ir neleidžia tinkamai kovoti su smurto artimoje aplinkoje problema. Klaidinga manyti, kad garsiai pranešus apie smurto atvejus, auka dar labiau nukentės. Policijos, specializuotų pagalbos centrų, socialinių įstaigų specialistai ir yra tam, kad pranešus apie smurto artimoje aplinkoje atvejus, auka smurto daugiau niekada nebepatirtų. Pasitelkiamos visos priemonės, kurių šiandieną turima iš tiesų nemažai, kad smurtautojo auka taptų saugi, o pats smurtautojas sulauktų atitinkamų savo veiksmų pasekmių, kurios priverstų susimąstyti ne tik apie tai, kas jau padaryta, bet ir suvoktų savo veiklos brutalumą ir tokių veiksmų nebekartotų. Specializuotuose pagalbos centruose „dirbama“ tiek su auka, tiek su smurtautoju, ieškomi abejoms pusėms palankūs sprendimai. Atstovės pateikė gerosios praktikos pavyzdžių, kuomet bendradarbiaujant įvairioms institucijoms, buvo suteikta kokybiška pagalba smurto artimoje aplinkoje aukoms.

Tiek R. Butkevičiūtė, tiek N. Dirsienė pabrėžė, kad svarbus informacijos pateikimas ir pasiekiamumas visiems rajono gyventojams. Daugelis žmonių vis dar nežino kuo tiksliai užsiima specializuoti pagalbos centrai, todėl atstovės priminė, kad specializuoti pagalbos centrai teikia socialinę, teisinę, psichologinę pagalbą. Bendradarbiauja ir tarpininkauja su kitomis įstaigomis, organizacijomis. Smurto artimoje aplinkoje aukai gali suteikti laikiną prieglobstį, konsultuoti teisiniais klausimais (ikiteisminio tyrimo metu, rengiant skyrybų dokumentus ir kt.).

Pareigūnai, tiriantys smurto artimoje aplinkoje atvejus, pabrėžia, kad įsigaliojus LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui situacija smurtą patiriančių asmenų atžvilgiu pagerėjo. Siekiant apsaugoti smurtą patyrusį asmenį, taikomos iškeldinimo iš gyvenamosios vietos priemonės, įpareigojimas smurtautojui nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens. Visgi, tiek pareigūnai, tiek specializuotų pagalbos centrų atstovai pripažįsta, kad lieka neapibrėžtas psichologinio smurto naudojimas, jo fiksavimas ir kardomosios priemonės. Psichologinį smurtą patiriantys asmenys, kaip ir fizinį smurtą patiriantys asmenys, nuolatos jaučia baimę, nepilnavertiškumo jausmą.

Butkevičiūtė ir N. Dirsienė paragino akcijos „16 dienų be smurto“ nuostatomis gyventi bei dirbti ne tik akcijos metu, palinkėjo, kad ši akcija tęstųsi visus metus. Baigiant susitikimą, dalyviai, palaikydami akciją „16 dienų be smurto“, įsiamžino bendroje nuotraukoje su šios akcijos ženklu.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariatas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*