Naujausios žinios

Vystymosi raida: 3 mėnuo

sumanimama.lt

Trečiąjį mėnesį kūdikiai vidutiniškai paauga apie 2,5-3 cm, o svoris padidėja dar apie 800 gramų. Didėja ir galvytės apimtis, kuri dabar turėtų būti apie 38-42 cm.

Paprastai trijų mėnesių mažyliai valgo 6 kartus per parą, kai kurie 5 ar 7 kartus, priklausomai nuo to, kiek vienu metu suvalgo.

O kiek turėtų suvalgyti, gali apskaičiuoti pati – kūdikio svorį padalink iš 6, pavyzdžiui, jeigu kūdikis sveria 6 kg, tai per parą jis turėtų suvalgyti apie 1 litrą maisto.

Paprastai 3 mėnesių mažyliai miega apie 14-15 valandų per parą. Dauguma kūdikių jau gali išmiegoti „juodąją naktį“ nepabudę. Nežadinkite mažylio valgyti naktį, nes suformuosite netinkamus įpročius. Dieną kūdikiai miega 2-3 kartus po 1-3 valandas. Dienos miego trukmė gali būti labai įvairi, priklausomai nuo mažylio jautrumo. Mamos pastebi, kad 3-4 mėnesių kūdikiai tampa ramesni, sumažėja ar visai baigiasi pilvo dieglių sukeltos problemos.

Įgimtą kūdikio griebimo refleksą po truputį keičia koordinuoti judesiai – siekimas paimti dominantį daiktą. Tai nereiškia, kad mažylis ištiesia ranką ir pasiima, ką nori. Susidomėjęs kūdikis tiesiog žiūri į žaisliuką, atgniaužia kumštuką, šiek tiek kilsteli ranką, gali ranka suduoti žaisliukui, norėdamas paimti, sėkmės atveju – gali ir pagriebti.

Sparčiai vystosi regėjimas. Kūdikis seka judančius objektus ne tik akytėmis, bet ir pasukdamas savo galvytę, gali suvesti akis į objektą, esantį arti jo veidelio.  Svarbu dažnai keisti kūdikio pamėgtų žaisliukų vietą lovelėje ar gultuke, kad mažylis nuolat keistų galvytės padėtį.

Trijų mėnesių mažyliai mėgsta bendrauti. Manoma, kad jie jau pažįsta žmonių veidus, žiūri savo mamai į akis, daug šypsosi, skleidžia įvairius garsus, džiaugsmingai spygauja, rodos, pučia seilių burbulus.

Vaikutis domisi ir atkreipia dėmesį į garsus. Kai kurie specialistai sako, kad trijų mėnesių mažyliai negali tinkamai girdėti žemų ir duslių tonų, pvz., vyriško balso, tad stenkis kalbėti aukštesniu tonu.

Mamos pastebi, kad 3-4 mėnesį kūdikiai tampa ramesni, sumažėja ar visai baigiasi pilvo dieglių sukeltos problemos, po truputį nusistovi dienos režimas ir vaikučio auginimas tampa džiaugsmingesnis.

Kada sunerimti?

GARSAI. Jeigu mažylis nereaguoja į garsus, nekrūpčioja nuo netikėtų garsų, nesuka galvytės garso šaltinio link.

ŽVILGSNIS. Jeigu mažylis nesidomi aplinka, nežiūri į žaislus, nestebi suaugusiojo veido, nefokusuoja žvilgsnio.

BENDRAVIMAS. Jeigu mažylis nesišypso kalbinamas, jeigu ilgą laiką gali gulėti vienas lovytėje nežaisdamas ir nebendraudamas, jeigu nepradeda „guguoti“.

PRISILIETIMAI. Jei kūdikis visiškai nemėgsta būti ant rankų, aprengiamas nuolat priešinasi ir verkia.

JUDESIAI. Jei vaikutis, gulėdamas ant pilvo, nekelia galvos ir visiškai nemėgsta gulėti ant pilvo.

Pas daktarą

Šeimos daktaras. Kaip ir praėjusius du mėnesius, šeimos gydytojas pasvers kūdikį, pamatuos ūgį, galvytės ir krūtinės apimtį. Įvertins, kaip kūdikis valdo kai kuriuos raumenis (pvz., kaklo, rankų raumenis). Nustatys, ar tinkamai vystosi kūdikio klausa ir rega, ar jo bendravimo įgūdžiai atitinka amžių.

Skiepai. Pagal Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro sudarytą privalomų skiepų planą 3 mėnesių kūdikiams nėra numatyta jokių skiepų. Jei vaikas nebuvo paskiepytas dviejų mėnesių, pasitarkite su gydytoju dėl skiepijimo dabar.

Skatinimas judėti. Gulėdamas ant pilvuko trijų mėnesių mažylis jau turėtų tvirtai pakelti ir bent minutę išlaikyti galvytę. Jeigu jūsų vaikelis silpnai laiko galvytę, pabandykite pati atsigulti ant nugaros ir pasiguldykite kūdikį sau ant pilvo. Kūdikis stengsis pakelti galvytę, kad pažiūrėtų į jūsų veidą. Taip lavės kaklo ir nugaros raumenų tonusas bei koordinacija.

Kasdien po keletą kartų leiskite mažyliui pagulėti ant pilvuko, pavyzdžiui, ant lavinimo kilimėlio ar tiesiog ant grindų, patiesus audeklą. Kuo dažniau mažylis gulės ant pilvo, tuo labiau norės apsiversti. Trečio mėnesio pabaigoje jam gali tai pavykti.

Konsultuoja šeimos gydytoja – pediatrė Dalia Kalvaitienė.

Daugiau informacijos ir patarimų nėščiosioms bei mamytėms ieškokite svetainėje sumanimama.lt

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*