Naujausios žinios

5 laistymo klaidos, kurias daro nepatyrę sodininkai

Milda Jomantė

Pavasaris – sodininkams vienas labiausiai užimtų laikotarpių, kai sodo darbai įsibėga ir vos spėjame suktis. Gamtai kaip reikiant atbudus ne tik planuojame, kokias gėlynais ir želdynais puošti sodo erdves, kaip atbaidyti kenkėjus, bet ir kaip išlaikyti norimą augalų žalumą ištisą sezoną. Klaidų, laistant augalus, daro ir naujokai, ir sodininkaujantys ne vienerius metus. Kaip teisingai laistyti sodo augalus ir neleisti jiems išdžiūti pataria „Fiskars“ apželdinimo ir sodo priežiūros specialistė Kati Jukarainen.

Kaip laistyti sodinukus?

Tiesa, kad daugiausiai vandens sunaudoja ką tik pasodinti augalai. Prasidėjusiam įsišaknijimo procesui reikia – daugiau vandens nei įprastai, tačiau klaidinga manyti, kad laistyti reiktų dažnai ir gausiai. Jei naujas augalėlis  gaus daug vandens, jis „tikėsis“ lengvai pasiekti vandenį bet kada, todėl šaknų neleis gilyn, o priešingai – formuos jas dirvos paviršiuje.

Reguliariai laistyti būtina, tačiau pakaks palaistyti kas dvi tris dienas. Taip paskatinsite augalus šaknis leisti į gylį. Be to kietas žemės sluoksnis augalų šaknis apsaugo nuo perkaitimo bei padeda augalams išgyventi žiemą.

Kaip dažnai laistyti augalus?

Geriausia laistymo taktika – stebėti augalus ir išmokti atskirti, ar juos reikia palieti. Giliai įsišaknijusiems medžiams ir krūmams šiltuoju laikotarpiu pakaks įprastai gaunamo lietaus vandens kiekio. Atidžiau reikėtų prižiūrėti augalus, kurių šaknys yra arti paviršiaus. Uogakrūmius, daržoves taip pat vienmečius ir daugiamečius žydinčius augalus reikia laistyti papildomai. Derėtų nepamiršti, jog vėjas gali išdžiovinti augalus taip pat, kaip ir karštis.

Laistyti šaknis ar lapus?

Visuomet laistykite augalo šaknis. Tam patogu naudoti laistymo žarną arba šiuolaikiškas laistymo sistemas, kurios taupiai naudoja vandenį, be to leidžia reguliuoti vandens srovę bei kryptį.

Sode, kur darbai atrodo niekuomet nesibaigs, taupydami savo laiką galite įrengti purkštukus arba naudoti laistymo žarną su įsmeigiamais purkštukais. Taip galėsite nuolat modeliuoti ir keisti savo sodo ar kiemo vaizdą, o pagal jį pritaikyti ir laistymo sistemą. Atkreipkite dėmesį į laistymo purkštukų diapazoną. Platus purškimas tinka pievelėms bei žemesniems daugiamečiams augalams, siauros apimties purškimas – šaknims laistyti, pavyzdžiui,  daugiamečiams krūmams bei kitiems dekoratyviniams augalams, žarna su tekančiu vandeniu geriausia laistyti lauke laikomus vazoninius augalus. Šiukštu nepamirškite, kad žiedynų laistyti nederėtų. Ypač lepios žiedų laistymui yra mūsų soduose mėgstamos pelargonijos.

Kuriuo dienos metu laistyti?

Sodams reikia daug vandens, norint juos išlaikyti gyvybingus. Laistymas – vienas svarbiausių veiksnių, padedančių išlaikyti augalų žalumą ir derlingumą. Net ir nedidelio sodo laistymui dažnai sunaudojami stebėtinai dideli vandens kiekiai. Mažiausiai vandens išgarinama anksti ryte ir vėlai vakare, todėl rekomenduojame laistyti šiuo paros metu. Taip būsite tikri, kad vanduo pasiekė augalų šaknis. Jei laistysite savo augalus ar kiemo veją dienos metu – net trečdalis išlieto vandens tiesiog išgaruos, o žolynai neteks reikiamos drėgmės.

Kaip nustatyti reikiamą vandens kiekį?

Sodinimo instrukcijos dažnai rekomenduoja augalus laistyti šaknų lygyje, bet kaip tuomet žinoti, ar pakankamai palaistėte augalą? Palaistę, palieskite žemę, jei žemės paviršius nėra gerai sumirkęs, greičiausiai, turite išlieti dar nemažai vandens. Laistant galima vadovautis taisykle, kad vienam kvadratiniam metrui lysvės, kurioje susodintos daržovės bei kiti augalai, pakankamai palieti reiktų išpilti po vieną didelės talpos laistytuvą. Ką tik pasodintiems medžiams bei krūmams vandens reiks dvigubai daugiau. Ar šviežiai užbertos durpės gavo pakankamai vandens, galite nuspręsti atlikę paprastą testą – atsistokite ant šviežiai palaistyto paviršiaus – einant per durpes, šios turėtų žliugsėti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*