Naujausios žinios

„Gojus“ anykštėnų Vaižgantuvėse

Straipsnis buvo išspausdintas rugsėjo 19 d. laikraščio „Širvis“ 36-ame šių metų numeryje.

Jau senokai Kultūros centro folklorinio kolektyvo „Gojus“ vadovė Nijolė Vitkauskaitė pranešė ansamblio nariams, kad reikia ruoštis kelionei į Anykščių rajoną. Buvo pedantiškai aptartas dainų ir muzikos repertuaras. Numatyto plano buvo stropiai laikomasi. Repeticijose vadovė smulkmeniškai reikalavo po keletą kartų kartoti netinkamai suskambėjusias dainos vietas. Kantriai armonikininkai Jonas Romaška, Jonas Sakalas, Raimundas Savickas repetavo pasirinktas melodijas. Ir štai laikas parodyti anykštėnams ką paruošėme jiems minint respublikinę 10-ąją Vaižgantinių šventę.

Nuvykome į Svedasų seniūniją, Malaišių kaimą. Čia 1869 rugsėjo 20 gimė Juozas Tumas kunigas, rašytojas, publicistas, visuomenės veikėjas, žurnalistas, „deimančiukų ieškotojas“. Jaukioje vietoje, Tumų namų ( šiuo metu likę tik namo pamatai) kieme ant suolų susėdę gausybė svečių ir žiūrovų, atvykusių ne tik iš Anykščių, bet ir iš Utenos, Rokiškio. Dalyvavo Seimo nario Antano Boro padėjėjas Algimantas Birbilas poetė Dalia Teišerskytė, Anykščių garbės pilietis Svedasiškis aktorius Ferdinandas Jakšys, rajono meras Kęstutis Tūbis, rašytojo giminaičiai ir kt. „Gojaus“ nariai jaudinosi, nes, pasirodo, jie tik vieni buvo pakviesti koncertuoti. Pradedant Vaižgantinių šventę buvo paminėti Vaižganto premijų laureatai tarp jų Justinas Marcinkevičius, Filomena Taunytė. Iššautos trys patrankų salvės: pirmoji- už Lietuvą, antroji už Vaižganto šviesų atminimą, trečioji už esamus ir būsimus Vaižganto premijų laureatus bei dalyvius. Šiais metai Vaižganto premijos laureate tapo Loreta Jastramskienė už knygą „Bilietas į Grįžulo ratus“.

Naujoji laureatė buvo apovanota ne tik gėlėmis, suvenyrais, bet ir ąžuolo vainiku. Tiesa, ąžuolo vainiku buvo apdovanotas ir ketvirtos klasės gimnzistas Martynas Jakutis, kuriam skirta meilės ir gerumo premija, kuri skiriama jauniems žmonėms už meilę Dievui, žmogui ir Tėvynei. Sveikinimo kalbas sakė kraštietis mokslininkas, literatas, biomedicinos mokslų daktaras Juozas Lapienis, kuris sakė, jog prieš 75 metus jo tėvai „… kaip atvežė mane prie šios sodybos tai iki šiol čia ropinėju“, apie šias vietas aprašęs knygoje „Laiko properšos“, mokslininkas Rimantas Vanagas, aktorius Ferdinandas Jakšys, poetė Dalia Teišerskytė.

Jaunas skulptorius Simas Kazlauskas pristatė paminklo maketą, kuris numatytas pastatyti iki kitų metų, minint šimtas penkiasdešimtąsias Juozo Tumo Vaižganto gimimo metines. Sveikintojų kalbas paivairino „Gojaus“dainos,o muzikantai privertė susirinkusius linguoti į muzikos taktą. Širvintiškiams labai patiko toks nuoširdus, su gilia pagarba kunigui, rašytojui, orus, be pompastikos, o su didele pagarba ir meilę renginys. O širvintiškiai patiko Malaišių kaime susirinkusiems Vaižganto gerbėjams, nes neoficialioje aplinkoje dėkojo už pasirodymą ne tik rajono meras, bet ir eiliniai žiūrovai, prieidami dėkojo ir spaudė rankas. O tai pats geriausias įvertinimas, ne mandagumo kalbos, tai dėkojimas iš širdies. Pasivaišinę su visais susirinkusiais skania koše, šakočiais, pyragais, kava ir dar įvairiais skanumynais atsiveikinta su naujais draugais. Tikriausiai iki sekančių Vaižgantinių.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*