Naujausios žinios

Kultūros darbuotojų protesto akcijoje – širvintiškės

Straipsnis buvo išspausdintas rugsėjo 26 d. laikraščio „Širvis“ 37-ame šių metų numeryje.

Pirmadienis kultūros darbuotojams dažniausiai išeiginė diena, gal todėl būtent rugsėjo 17 d., pirmadienio vidurdienį, prie Vyriausybės rūmų, Vilniuje, įvyko protesto akcija „Deklaracijų laikas baigėsi – kultūros darbuotojai nori gyventi oriai!“. Šiuo protestu, kurį inicijavo Lietuvos Trišalės tarybos Kultūros komitetas, buvo siekta atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros sektoriaus problemas. Protesto organizatorių teigimu, kultūros darbuotojai nusivylę Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 metais, nes nevykdomas ir Lietuvos Respublikos XVII Vyriausybės programos pažadas suvienodinti kultūros ir švietimo sektorių atlyginimų vidurkius. Praėjusiais metais Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, kai tuo pačiu laikotarpiu šalies vidurkis – 747 eurai be mokesčių. Atlyginimai nedidėjo nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų darbo užmokestis yra trečias nuo apačios visoje Europos Sąjungoje (ES).

Akcijos dalyviai, apsiginklavę plakatais bei kartoniniais giltinės dalgiais, pakeitę žodžius, dainavo „Mažam kambarėly“. „Užteks mums tylėti, tyčiotis gana, alkana kultūra, dūsauja tauta,“ – taip skambėjo kelių šimtų protestuotojų traukiamos dainos priedainis.

Protesto akcijoje dalyvavo ir širvintiškiams gerai žinomos aktyvios kultūros darbuotojos Asta Amankavičienė bei Dalia Kiaulevičiūtė. „Piketu nenusivyliau. Tikėti reikia. Jei nieko nedarysime, tik žiūrėsime į dangų kaip toje dainoje: „žiūriu į mėnulį ir kraustau ridikiulį“, niekas nesikeis. Tuomet ir verkšlenti nėra ko, kad algos mažos. Širvintų rajono kultūros centro ir jo filialų darbuotojų profesinei sąjungai priklauso net 14 kultūros darbuotojų, bet į piketą vykome dviese. Matyt čia pakišo koją geras oras. Tuomet laisvą dieną visi supuolė nuimti daržus, tvarkyti sodus… Smagu buvo žiūrėt, kad iš Švenčionių rajono atvyko pilnas autobusas piketuotojų.

Šiek tiek liūdna, kad Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson nekalbėjo visiems susirinkusiems, nusivedė į Vyriausybės rūmus tik organizatorius, o vėliau išėjusi kalbėjo su grupele žurnalistų. Manau, todėl visi jai išeinant skandavo „Gėda!“. Su mumis minioje stovėjo buvęs kultūros ministras Šarūnas Birutis, jautėme jo palaikymą. Matėme ir Širvintų rajono savivaldybės tarybos narę socialdemokratę Ana Kuznecovienę,“ – įspūdžiais iš piketo dalinosi Širvintų rajono kultūros centro ir jo filialų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė, Širvintų kultūros centro Kiauklių filialo vedėja Asta Amankavičienė.

„Per pietų pertrauką visa Socialdemokratų frakcija Seime ir jos darbuotojai prisijungėme prie piketuotojų. Nuoširdžiai palaikome jų siekius,“ – apie dalyvavimą pikete patvirtino Ana Kuznecovienė. Trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas: Seimo komitetus, susitiko su Ministru Pirmininku, inicijavo Kultūros ministerijoje darbo grupės sukūrimą dėl darbo užmokesčio didinimo programos parengimo, prašė 2019 metų biudžete numatyti 30 mln. eurų ir nuo 2019 m. sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 150 eurų. Tačiau Kultūros ministerija 2019 metais pasiūlė tik 3,5 mln. eurų, t. y. kiekvieno kultūros darbuotojo atlyginimą padidinti vidutiniškai 21 euru.

Piketuotojai reikalavo, kad atlyginimai kultūros sektoriaus darbuotojams jau kitąmet kiltų mažiausiai 75 eurais. „Nenorėčiau sustoti ties 5 mln. eurų, tai nėra skaičius, kuris tenkintų kultūros bendruomenę. Manau, turime sėsti prie stalo ir kalbėti tikrai apie kur kas didesnį padidinimą. Manau, kad be pusės tos sumos nuo 150 eurų, kurie žadami per trejus metus, neverta ir kalbėti. Aš tikrai norėčiau, kad mažiausiai 75 eurais padidėtų“, – sakė vienas piketo sumanytojų, Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas.

Šių metų praėjusiame ketvirtyje Širvintų kultūros centras deklaravo, kad Širvintų kultūros centro Vadovas neatskaičius mokesčių per mėnesį gavo 1 857,66 Eur darbo užmokestį, skyrių, kitų padalinių vadovai – 681,07 Eur, specialistai – 675,22 Eur, kvalifikuoti darbininkai – 597,72 Eur. 5,75 etato kultūros darbuotojų vis dar gauna minimalų mėnesio atlyginimą.

Nuotraukos iš Astos Amankavičienės ir Dalios Kiaulevičiūtės asmeninio archyvo.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*