Naujausios žinios

Lietuvos tautinio paveldo – lino šventė

Straipsnis buvo išspausdintas rugsėjo 19 d. laikraščio „Širvis“ 36-ame šių metų numeryje.

„Nepamirški, Lietuva, linų. stebuklingo, mažo, žydro žiedo. Jis, suskambęs posmuose dainų, gydo sielą, kūną jis aprėdo…“ – šiais Stasio Žlibino žodžiais sukurtas himnas linams jau ne pirmus metus skambėjo Bagaslaviškyje ūkininkaujančių Janinos ir Bronislovo Liubomiro Vošterių ūkyje. Šiemet ūkininkų porai ypatingi metai. Jie šventė 55- erių santuokos metų sukaktį bei Bronislovas atšventė 80- metį. Tiek energijos ir sveikatos Vošteriai semiasi iš su meile auginamų linų gaminamos produkcijos – linų sėmenų aliejaus bei linų sėklų. O jei ką ir suskauda, tuoj pat pasitepa tepalu sąnariams. Visos šios ir kitų ožkininkų, mėsininkų, bitininkų produkcijos galima buvo įsigyti šventės mugėje. Atvykus į Bagaslaviškį, iš tolo pasigirdo skambūs vyriški balsai. Laikinai sukonstruotoje žiūrovų sausakimšoje salėje koncertavo vyrų choras „Aidas“, vadovaujamas profesoriaus Tado Šumsko. Linų pėdais, aprištais tautinėmis juostelėmis, papuoštoje erdvioje scenoje tilpo ir atlikėjai, ir garbingi svečiai. Iš scenos ūkininkus Vošterius sveikino Seimo narys Petras Čimbaras, Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktorė I. Baltušytė-Četrauskienė su mero patarėja J. Pažūsiene, poetas Stasys Žlibinas, kolegos, draugai, giminės bei kaimynai. Renginį kaip ir pernai vedė šmaikštieji Ona Valančienė ir Kazys Visackas.

Astrologė ir būrėja Vaiva Budraitytė susirinkusiems į šventę pristatė naują leidinį „Sekant Hipokrato priesaikomis“, kurį sudarė Širvintų rajono Bagaslaviškio miestelio LINO NAMAI, ūkininkas B. L. Vošteris. Leidinyje apstu informacijos apie liną bei iš jo išgaunamus produktus, apie sėmenų naudą sveikatai, lino svarbą mūsų gyvenime, jo įvairiausius panaudojimo būdus. Leidinyje taip pat galima pasiskaityti apie kmynus, belukštes avižas, grikius, rapsus, speltas, judras, žirnius, medų bei bičių produktus, surasti patarimų, kaip visi šie maisto produktai veikia mūsų gerą savijautą bei sveikatą. Daugelis svečių, lektorių ar atlikėjų buvo apdovanoti šiuo leidiniu.

J. Sarpauskienės vadovaujamas Širvintų choras „Dermė“ pakvietė visus kartu sudainuoti Lino šventės himną. Pilnutėlė salė dainavo atsistojusi. Skambias dainas atliko viena iš grupės „Trys panteros“ narė – puikaus balso savininkė Rasa Juzukonytė. Atlikėja negailėjo šiltų žodžių šventės organizatoriams Vošteriams bei linkėjo jiems kuo stipresnės sveikatos.

Po pirmos koncerto dalies svečiai buvo kviečiami degustuoti tautinio kultūrinio paveldo maisto košės bei blynų, kuriais visus susirinkusius nemokamai vaišino Povilas Mikalajūnas. O pasistiprinusių laukė rimtesnė dalis – paskaitos. Šiemet apie sėmeninius linus bei jų naudą kalbėjo dr. Zofija Jankauskienė.

Antrąją paskaitą šventėje skaitė doc. Dr. Jūratė Barysienė, Santaros klinikų Ambulatorinės kardiologijos skyriaus gydytoja kardiologė, konsultuojanti pacientus, sergančius širdies ritmo ir laidumo sutrikimais. Šioje paskaitoje lektorė akcentavo, kad Omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštys yra sveikatos šaltinis, tik labai svarbus jų vartojimo santykis. Pasak. J. Barysienės Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių santykis yra 5:1. Individualus poreikis priklauso nuo amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo. Augančiam organizmui linolo rūgšties (omega-6) reikia daugiau negu suaugusiam žmogui. Dažnai suvartojama daugiau maisto, kuriame gausu omega-6 riebalų rūgščių ir per mažai omega-3. Vartojant saulėgrąžų, kukurūzų, moliūgų ar vynuogių sėklų aliejus organizmas perpildomas tik vienos rūšies riebiosiomis rūgštimis – omega-6. Kad būtų atstatytas ir palaikomas tinkamas riebiųjų rūgščių santykis organizme, būtina vartoti daugiau aliejų, kuriuose gausu omega-3, tokių kaip – linų sėmenų, rapsų, graikinių riešutų, kviečių gemalų.

Po paskaitų visų laukė mėgstamiausių rajono kapelų koncertas. Linų namų scenoje pirmą kartą koncertavo po ilgos pertraukos atgimusi Bagaslaviškio kaimo kapela, vadovaujama K. Petreikio. Kartas pirmas, bet tvirtas. Žiūrovai triukšmingais aplodismentais vis prašė kūrinius kartoti. Lietuvių liaudies dainas apie linelius atliko Širvintų kultūros centro Gelvonų filialo folkloro ansamblis „Savingė“, vadovaujama L. Bikulčienės, o neužsisėdėti ir pajudėti šokio ritmu kvietė Anciūnų kaimo kapela, vadovaujama G. Makausko.

Pats B. L. Vošteris ne kartą išėjo į sceną ne tik apie linų naudą kūnui ir sielai pakalbėti, bet ir susirinkusiems svečiams bei rėmėjams padėkoti. Šventės šeimininkas apgailestavo, kad neatvyko kviesti ir laukiami Ūkio bei Sveikatos apsaugos ministrai. Tik salė buvo nuraminta, kai poetas Stasys Žlibinas paaiškino, jog ministrai atvykti negalėjo, nes dirba labai rimtą darbą – myli Lietuvą. Todėl neverta ant jų pykti, juk jie žino, ką daro. O mes prisidėsime prie sveikinimų linui bei Janinos ir Bronislovo Liubomiro Vošterių ūkiui linkime nepailsti ir nenustoti auginti linų.

1 Comment on Lietuvos tautinio paveldo – lino šventė

  1. Dziugu, kad Lietuvoje vis dar laikomasi tradiciju- niekada laiku nepradeda, niekada laiku nebaigia, kainuoja visada tris kart brangiau, nei buvo skelbta. Idomu tik, ar „otkatas vis dar 10 procentu, ar pakito. Įvertink komentarą: 4 2

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*