Naujausios žinios

Neįgaliųjų draugijos ansambliui „Viltis“ – 25-eri!

Janina Pukienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų lapkričio  30 d. laikraščio „Širvis“ 46-ame numeryje.

Kai rajono neįgaliųjų draugija rengia kokią nors šventę dėl muzikinės programos galvos sukti nereikia, draugijos ansamblis „Viltis“ yra sukaupęs turtingą repertuarą ir visada pasiruošęs palinksminti publiką. Šiemet ansambliui sukanka 25-eri. Sveikindami solidaus gimtadienio proga, prisiminkime ansamblio susikūrimo istoriją.

1991 metais neįgaliųjų draugijoje buvo nemažai balsingų vyrų, norinčių ir galinčių dainuoti. O ir pats draugijos pirmininkas Boleslovas Krivka garsėjo kaip puikus muzikantas ir dainos mylėtojas. Tad septynetas balsingų vyrų pradėjo repetuoti, pasitardami kurti repertuarą. Pirmuoju vadovu tapo patsai draugijos pirmininkas. Ansamblio premjera įvyko Kėdainių rajono Alksnėnų mokyklos šešiasdešimtmečio šventėje, antrasis – Alionyse. Netruko pasklisti gandas, kad yra naujas, puikus ansamblis su turininga programa ir kvietimai pasipylė vienas po kito. Pamačiusios vyrų sėkmę, panoro prisidėti ir draugijos moterys. Vyrai neprieštaravo, tad ansamblis tapo mišriu. Kadangi neįgaliųjų draugija tuo metu Savivaldybės pastate turėjo tik nedidelį kabinetą, reikėjo patalpų repeticijoms. Valdžia kliūčių nedarė, leido naudotis Širvintų seniūnijos posėdžių sale.

Kaipgi gimė ansamblio pavadinimas? Pirmasis jo vadovas ir tuometinis draugijos pirmininkas pasakojo, kad neįgalieji visada gyvena viltimi, kad pagėrės sveikata, pasikeis gyvenimas, praeityje liks negandos. Vienbalsiai nuspręsta, kad ir ansamblis vadinsis „Viltis“. Vardas prigijo ir gyvuoja iki šiol.

Ansamblio įkūrėjai ir pirmieji dalyviai buvo Boleslovas Krivka, Antanas Kuliešius, Nikodemas Kisielius, Albinas Bagdonavičius, Alfredas Chmieliauskas, Jonas Urba, Juozas Vietrinas. Kiek vėliau prisijungė Bronius Gudžinskas, J. Gudonis. Pirmosios ansamblio moterys: Skolastika Jasiukevičienė, Elena Ragauskienė, Elena Jankauskienė, Irena Pagalienė, Ona Valeikienė, Vanda Ivaškevičienė, Elena Vietrinienė ir keletas kitų. Sudėtis nuolat keitėsi, vieni traukėsi dėl sveikatos, kiti išvykdavo iš Širvintų, treti, deja, palikdavo šį pasaulį. Šiandien jau daugelis pirmųjų dalyvių yra atgulę amžinojo poilsio, juos primena tik albumai, garso ir vaizdo įrašai.

Nors ansamblio nariai sveikata pasigirti negalėjo, koncertuodavo tikrai nemažai ir ne vien rajono gyventojams, pavažinėta ir po kitus rajonus, dalyvauta įvairiose šventėse. Nusifilmuota ir Lietuvos televizijos „Telekatologo“ laidoje.

Per ketvirtį amžiaus „Vilties“ ansamblio vadovai keitėsi ne kartą. Po B. Krivkos su kolektyvu dirbo Romualdas Barbaravičius, Audronė Burakovienė, Dalia Kiaulevičiūtė. Jau šešerius metus „Vilčiai“ vadovauja puiki specialistė Nijolė Vitkauskaitė.

Kaip ansambliui sekasi šiandien? Apie tai papasakojo Širvintų neįgaliųjų draugijos pirmininkė Stanislava Maslinskienė ir ansamblio vadovė N. Vitkauskaitė.

Šiandien ansamblyje 16 narių: Jonas Romaška, Danguolė Vaitkevičienė, Irena Rinkevičienė, Danutė Pavasarienė, Aleksandra Misiūrienė, Stasė Kojienė, Genutė Norinkevičienė, Elena Pavasarienė, Jonas Radžiūnas, Nijolė ir Petras Motiejūnai, Albertas Zinkevičius, Stasys Sičiūnas, Mykolas Četrauskas, Nikodemas Kisielius, Algirdas Vaškevičius. Dauguma dalyvauja ne vienus metus. Vėliausiai prisijungė Nijolės ir Petro Motiejūnų šeima. O štai Nikodemas Kisielius ansamblyje nuo pat jo įkūrimo! Bravo, pone Nikodemai, sveikatos jums ir dar ilgų dainingų metų. Pasak vadovės Nijolės, Jonas Radžiūnas irgi prisijungė pirmaisiais veiklos metais. Ne vienas ansamblio narys dalyvauja ir kitų kolektyvų veikloje. Ir visur suspėja – šaunuoliai!

Ansamblio repertuare daugiausia liaudies dainų ir romansų. Jonas Romaška ir Stasys Sičiūnas puikūs muzikantai, papildo programą savo soliniais pasirodymais. J. Romaška sukūrė muziką kraštietės poetės Veronikos Masiukienės eilėms „Banguoja Širvinta“. „Daina išpopuliarėjo ir tapo ansamblio himnu,“ – pasakoja N. Vitkauskaitė.

Anot draugijos pirmininkės, ansamblis daugiausia lėšų gauna iš teikiamų projektų. Ji pasidžiaugė, kad remia ansamblio veiklą ir Savivaldybė. Ypač pagalba reikalinga vykstant koncertuoti, juk neįgaliųjų draugijos autobusiukas vos aštuonių vietų, o ansamblio narių – dvigubai daugiau. Džiugu, kad rajono vadovai nė karto neatsisakė skirti transportą.

Per ketvirtį amžiaus draugijos padėtis pakito, dabar ji turi erdvias patalpas, yra kur repetuoti, nebereikia po svetimus kampus glaustytis.

„Šiemet koncertuota mažiau nei pernai, – sako S. Maslinskienė. – Vykom į Ukmergę, ten dalyvavome šventėje „Būkime kartu“. Utenoje, Švenčionyse dainavome gražiame renginyje „Vilties paukštė“. Šv. Florijono dienos proga koncertavome rajono ugniagesiams, surengėme pasirodymus trečiojo amžiaus universiteto klausytojams, „Bočių“ draugijos nariams. Esame dažni svečiai ligoninėje, globos skyriuje, dalyvaujame valstybinių švenčių minėjimuose rajono Kultūros centre. O jau mūsų šventės ir renginiai be „Vilties“ tiesiog neįsivaizduojami.“

Nieko sau mažiau! Pasiklausius atrodo, jog koncertas veja koncertą. Ir visur „Viltis“ laukiama, mylima, sveikinama. Pati ne kartą girdėjau, kaip laukia ansamblio Globos skyriaus gyventojai, kaip džiaugiasi ir dainuoja drauge jaunystės laikų dainas, o kai kurie ir sušoka žingsnelį kitą. Ačiū ansambliui už seneliams dovanotas džiugias akimirkas.

„Pati nesu dainininkė, – pasakoja draugijos pirmininkė, – bet labai gerbiu ansamblio narius už jų entuziazmą ir aukojamą laiką. Didžiuojuos, kad turime tokį šaunų kolektyvą.“

Gruodžio trečioji – neįgaliųjų diena. Sveikindami visus neįgaliuosius, sveikatos ir stiprybės linkime ir jubiliato – ansamblio „Viltis“ nariams. Teskamba jūsų dainos dar ilgus ilgus metus!

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*