Naujausios žinios

Neįminta mįslė dėl koronaviruso Širvintų parapijos globos namuose

Valda PATINSKIENĖ

Praėjusią savaitę, trečiadienį, Širvintų parapijos globos namų gyventojai ir darbuotojai nerimavo dėl galimo koronaviruso židinio jų įstaigoje. Balandžio 28 d. šių namų globotinė dėl pablogėjusios sveikatos buvo išvežta į gydymo įstaigą. Kitos dienos rytą ji mirė. Pagal pirminę informaciją atrodė, kad moteris mirė nuo naujojo koronaviruso sukeltos ligos, tačiau vėliau paskelbta, jog oficiali mirties priežastis kita – ūmi žarnyno infekcija. Tačiau Širvintų parapijos globos namai kartu su gyventojais ir darbuotojais buvo izoliuoti galimam koronaviruso židiniui nustatyti. Gegužės 1 d. tiek darbuotojus, tiek gyventojus pasiekė gera žinia – koronavirusas neaptiktas. Lyg šiol lieka neaišku, kaip ir nuo ko galėjo užsikrėsti mirusi moteris, o gal tai buvo tyrimų klaida.

Virusas nustatytas globos namų gyventojai

Balandžio 29 d. Širvintų rajono merės paskyroje pasirodė pranešimas, kuriame teigiama, kad Širvintų rajone dar vienas koronaviruso atvejis – šįkart Širvintų parapijos globos namuose.

„Padėtis pavojinga. Atvejis nustatytas garbaus amžiaus pacientui iš privačių Širvintų parapijos globos namų. Liga nustatyta pacientą dėl simptomų nuvežus į Vilniaus gydymo įstaigą.

Gavus šį pranešimą, nedelsiant susisiekta su Parapijos globos namų valdytoju. Visi veiksmai yra derinami su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru“, – teigiama pranešime.

Įstaigoje dirba 32 darbuotojai, o gyvena 51 asmuo. Su mirusia moterimi kontaktą turėjo aštuoni darbuotojai ir dvi tame pačiame kambaryje gyvenančios globotinės.

Turėjo tirtis nuo koronaviruso

Balandžio 29 d. Širvintų parapijos globos namuose buvo suplanuotas ir pradėtas vykdyti darbuotojų tepinėlių dėl viruso Covid-19 paėmimas. Pagal Savivaldybės patvirtintą tvarką beveik už viską atsakinga pati įstaiga, nors kituose rajonuose tvarkomasi kitaip. Ten Savivaldybės administracija organizuoja tepinėlių paėmimą ir pristatymą į laboratoriją, o tiriamos įstaigos tik sudaro tiriamųjų sąrašus, užtikrina žmonių dalyvavimą. Širvintose, nežinia kodėl, gal trūksta personalo ligoninėje, gal nesinorima apsikrauti darbu, o gal dar dėl kažko, viskas vyksta kiek kitaip. Taigi vienaip ar kitaip, įstaigoje buvo pasiruošta ir vykdomas testavimas. Sužinojus apie susirgusiai gyventojai nustatytą koronavirusą, visi atvykę tirtis darbuotojai buvo izoliuoti be teisės išvykti, kol bus žinomi tyrimo rezultatai.

„UAB „Širvintų šiluma“ specialistai nusiųsti dezinfekuoti įstaigos teritoriją. Siekiant išvengti papildomų kontaktų, Savivaldybei Parapijos globos namų kieme įrengė laikiną punktą, kuriame tepinėliai bus atlikti šiuo metu nedirbančiam įstaigos personalui. Savivaldybė skyrus specialų transportą, atlikti testai nedelsiant bus nuvežti tyrimams į laboratoriją. Operacijų centro sprendimu, įstaiga yra izoliuota. Patalpų palikti iki kol bus gauti testų rezultatai negalės šiuo metu ten dirbantis personalas. Šiuo metu nedirbantis personalas privalės saviizoliuotis savarankiškai, vengdamas bet kokių kontaktų tiek su artimaisiais, tiek su kitais asmenimis“, – rašoma merės pranešime.

Be jokių atsikalbinėjimų, nurodymai, nors ir žodiniai, buvo vykdomi, nes tik vėliau, jau vakare, buvo gauti ir rašytiniai analogiški sprendimai.
Pirmieji tyrimai netenkino Savivaldybės administracijos

Balandžio 30 d. paaiškėjo, kad Globos namuose nei visi darbuotojai, nei kartu su susirgusia gyvenusios dvi senolės nėra užsikrėtę koronavirusu. Žiniasklaidai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė R. Lingienė šią naujieną vertino labai gerai. Bet epidemiologai, anot direktorės, labai nesidžiaugia, kadangi negali rasti epidemiologiškai pagrįsto paaiškinimo, kodėl mirusi senolė turėjo virusą, o visi kiti – ne.

Tyrimo rezultatų laukimas, pasak globos namų darbuotojų, buvo įtemptas.

„Globos namuose likę septyniolika žmonių visą parą laukė tyrimo rezultatų, nors jokių simptomų nebuvo ne tik darbuotojams, bet ir gyventojams. Taigi kas kur įsitaisęs nakčiai vylėsi kitos dienos gerų rezultatų. Trūko kai kam vaistų, nes jų nebuvo pasiėmę, kai kas paliko vienus vaikus namuose ir panašiai, nes palikti globos namų pastato nebuvo galima. Ketvirtadienio rytą iš laboratorijos gauti neigiami rezultatai, netgi kartu gyvenusios mirusios močiutės kaimynės, visi nudžiugo, tačiau neilgai. Buvo gautas Savivaldybės administracijos direktorės nurodymas, jog ji nekomentuos tyrimų rezultatų, bet bus daromi pakartotiniai tyrimai, galimai globos namų specialistai netinkamai paėmė tepinėlius ir todėl rezultatai neteisingi“, – aiškino globos namų valdytojas.

Širvintų rajono savivaldybės iniciatyva suderinus su Visuomenės sveikatos centru buvo vykdomi pakartotiniai tyrimai, kuriuos atliko iš Vilniaus atsiųsta medikų brigada.

Darbuotojai neteko kantrybės

Globos namų darbuotojai, sužinoję, kad jiems bus kartojamas tyrimas, pasipiktino, nes jokios kitos informacijos be Savivaldybės administracijos direktorės žinios neturėjo. Kodėl reikia kartoti, ar nebus atpirkimo ožiais, vien dėl to, kad turi būti rastas kaltas, kiek tai užtruks laiko, priešakyje ilgasis savaitgalis, ar neteks laukti pirmadienio izoliuotiems? Klausimų daug, o atsakymų nėra. Darbuotojai kreipėsi į žurnalistus, ėmė skambinti į Sveikatos apsaugos ministeriją, Visuomenės sveikatos centrą, į kitus globos namus, kuriuose taip pat buvo nustatytas virusas. Paaiškėjo, kad pakartotiniai tyrimai užkrėstose globos įstaigose buvo atliekami tik po 7 ar 14 dienų, bet ne iš karto, kad tepinėlius jau patį pirmą kartą ėmė specialistai iš Karščio klinikų, o ne patys, nuotoliniu būdu pasimokę, darbuotojai.

„Kodėl, kieno valia elgiamasi skirtingai, nei ten kur yra viruso židinys? Priešaky ilgasis savaitgalis, ar dirbs laboratorijos. Kitas dalykas, kodėl nuspręsta tirti darbuotojus pakartotinai, o mirusi močiutė netikrinta antrą kartą?“, – samprotavo darbuotojai.

Koronaviruso židinys nenustatytas

Penktadienį, gegužės 1 d., Širvintų parapijos globos namus dar kartą pasiekė džiugi žinia – visi pakartotinio tyrimo rezultatai neigiami.

„Situacija Širvintų parapijos globos namuose virto stebuklu! Visų tirtų darbuotojų ir kelių gyventojų tyrimų rezultatai po antro patikrinimo neigiami. Džiaugiamės. Įvyko stebuklas! Džiaukimės, kad židinio nėra! Nameliuose sveiki žmonės, dirba KOMPETENTINGI darbuotojai, gebantys atlikti tyrimus ir laikytis tvarkų“, – rašoma Globos namų pranešime.

Širvintų rajono merė savo pranešime taip pat pasidžiaugė, kad dieną pasitiko gera žinia, tačiau liko nepatenkinta dėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimo netirti visų gyventojų.

„Stebuklas vis dėlto įvyko. Šiandien sulaukėme atsakymo dėl specialistų atliktų pakartotinių koronaviruso tyrimų. Trisdešimčiai darbuotojų ir dviem įstaigos globotinėms, turėjusioms kontaktą su mirusia moterimi, koronaviruso tyrimai neigiami“, – pasakojo Širvintų parapijos globos namuose dirbanti Rūta. Anot moters, įstaigoje izoliacijoje turėję būti darbuotojai galiausiai gali bent kiek atsikvėpti – koronvirusu jie neserga.

Visgi pabaigai lieka keli retoriniai klausimai: kodėl, kieno valia elgiamasi su užsikrėtusiomis įstaigomis skirtingai? Ar logiška izoliuoti visus buvusius darbuotojus kartu įstaigoje pusantros paros, net jei ir yra tarp jų sergantis koronavirusu. Juk po pusantros paros, praleistos kartu, židinys tik išsiplėstų ne tik tarp darbuotojų, bet ir tarp gyventojų. Jei nerandamas virusas, tai rezultatas blogas ir pakartotinis patikrinimas tą pačią dieną, o jei randamas, tai rezultatas geras ir patikrinimas po savaitės? O ligoninėje serganti gyventoja užsikrėsti negalėjo, arba, pavyzdžiui, vežama į ligoninę? Bet kaltininkų ieškoma tik Globos namuose… Sako, jei nori mušti, lazdą visada rasi.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*