Naujausios žinios

Nelaimingi ar įnoringi?

Jonė Lieponė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų lapkričio 23 d. laikraščio „Širvis“ 45-ame numeryje.

 – Be reikalo mes taip peikiame valdžią, – autoritetingai pareiškia viena ponia. – Dar per gera toji valdžia.

– Ką turite omenyje? – teiraujuosi.

– Kad ir senelių globos sistemą, – priekaištingai rėžtelėjo ponia. – Niekaip negaliu suprasti, kad senoliai, turintys normaliai gyvenančių vaikų, apgyvendinami globos namuose ir išlaikomi valstybės. Nuo seno špitolėse prisiglausdavo tik vieniši, neturintys stogo virš galvos asmenys. Jei gerai prisimenu, tai sovietiniais laikais nevieniši senoliai net pretenduoti negalėjo į vietą senelių namuose. O dabar, kai paklausai, kone visi savo tėvus į globos įstaigas atiduoda ir nė nesijaudina dėl to. O valstybė moka už jų išlaikymą, juk kuklios pensijos tik dalį išlaidų padengia. Jei reiktų patiems vaikams trūkstamą sumą primokėti, bemat pusę globos namų uždaryti tektų.

Taip, uždaryti gal ir tektų, tik kažin ar senoliams nuo to geriau būtų. Vakarų pasaulyje nuo seno įprasta, kad senjorai apsigyvena specialiose įstaigose. Dažniausiai savo noru, niekieno neverčiami, tokį gyvenimo posūkį iš anksto suplanavę. Darosi įprasta tokia praktika ir pas mus. Žinoma, kada mūsiškiai globos namai pasieks vakarams įprastą lygį, belieka tik spėlioti. Bet pagal galimybes ir pas mus šie reikalai gerėja. Širvintose turime dvejus globos namus ir, kiek teko girdėti, laisvų vietų juose nėra. Tiek į parapijos globos namus, tiek į „valdišką“ globos skyrių malonu užsukti: švaru, tvarkinga, nei blogą kvapą pajusi, nei apsileidusius gyventojus pamatysi. Kaip sakoma, gyvenk ir norėk. Išties, nemaža dalis gyventojų turi vaikų, yra neužmiršti, lankomi.

– Dėkui Dievui, kad egzistuoja globos namai, – pasakoja sūnus, ne per seniausiai juose įkurdinęs mamą. – Taip, esame keli vaikai, bet visi dirbantys, kai kas ir ne Lietuvoj, o mamos vienos jau nebepaliksi. Keista, atrodo, bedarbių pilna, bet rasti patikimą, sąžiningą žmogų, galintį prižiūrėti senutę, sunkiai sekėsi. Galų gale, kad įsileistum svetimąjį į namus, paliktum visai dienai su bejėge senole, reikia pasitikėjimo. Nusprendėm, kad mamai globos namuose bus geriausia. Ir mums ramu. Žinome, kad ji nealksta, nešąla, neliks be pagalbos sušlubavus sveikatai. Mes mamos neatsižadame, lankome ją, per šventes keletui dienų pasiimam. Kitaip neišeina, toks gyvenimas.

– Suprantu, kad jiems labai patogu, – nepasiduoda pradžioje minėta ponia. – Bet vis tiek manau, kad būtų teisingiau, jei trūkstamą išlaikymui sumą solidariai primokėtų vaikai, o ne valstybė.

Kiek žmonių, tiek nuomonių – taip visada buvo ir bus. Yra ir kita pagalbos vienišiems, neįgaliems asmenims forma – lankomoji priežiūra. Vieni ja džiaugiasi, kiti tas pagalbininkes ir Socialinės paramos skyriaus vadovybę gerokai pašokdina. Štai, kaip sakoma, vaizdelis iš natūros: neįgali moteris, gyvenanti bute be patogumų, nebepatenkinta ją globojančia socialine darbuotoja: „Reikia prašyti kitos. Manau, ji vagia mano pinigus, – sako, atsidrėbusi lovoje ir traukdama cigaretę. – Laikas skambinti socialinių paslaugų centro direktorei. Gal kita bus geresnė.“

Sunkoka patikėti, kad centras priima į darbą nepatikrintus žmones, linkusius į kleptomaniją. Pas įnoringąją ponią darbų nemažai: atnešti malkų, iškūrenti krosnį, pagaminti valgyti, sutvarkyti namus, atnešti produktų ir vaistų. Gal kada įtariai moteriškei pasirodė, kad grąža netiksli, dėl to visas sujudimas? Logiškai galvojant, eitų toksai žmogus į globos skyrių, ten tikrai gyventų geriau nei namuose. Ponia nenori – jai bus per mažai laisvės. Nevengianti stikliuko, dėl to neįgali tapusi, nes, užmigusi girta, lauke nušalo kojas, ji bijo, kad globos namuose niekas pusbutelio neatneš. O čia yra paslaugus kaimynas, atneša, abudu ir pavakaroja prie jo – šito globos namuose nebus. Geriau jau ir toliau sėdėti savo namuose ir šokdinti ateinančias darbuotojas.

Tokių atvejų ne vienas ir ne du. Pagirtina, kad valdžia pagal galimybes rūpinasi nusenusiai ir paliegusiais. Tik ar visi jie geru už gera atsidėkoja?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*