Naujausios žinios

Nuosavybės teisių įgijimas pagal įgyjamąją senatį

Dažni atvejai, kai piliečiai, teisėtai besinaudojantys savo turtu, šio turto nėra įregistravę ir neturi nuosavybės teisę patvirtinančių dokumentų į šį turtą. Paprastai šią problemą sprendžiame tuomet, kai savo turtą norime perleisti ar reikia tvarkyti paveldėjimo klausimus. Iš praktikos žinoma, kad dalies butų, garažų teisinė registracija neatlikta, o gyvenamųjų namų bei garažų statybos kooperatyvai šiandien jau neegzistuoja. Tų kooperatyvų pirmininkai pasikeitę, sunku rasti reikiamą dokumentą, o ją ir radus bei kreipiantis į Registrų centrą, gausime neigiamą atsakymą dėl nekilnojamojo turto registracijos.

Paradoksali situacija: lyg ir turime nekilnojamąjį turtą, bet neturime jokio tai patvirtinančio dokumento. Gal po mirties tą turtą patikėsime valstybei?

Vienas nuosavybės teisės įgijimo pagrindų yra daikto įgijimas įgyjamąja senatimi. Tai savarankiškas, pirminis nuosavybės teisės įgijimo būdas, kurį numato Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.

Nuosavybės teisę įgyjamąja senatimi asmuo turi teisę įgyti įvykdęs įstatyme įtvirtintas privalomas sąlygas:

  1. Asmuo neturi būti daikto savininkas, t. y. nei anksčiau, nei šiuo metu neturi būti įgijęs nuosavybės teisės į daiktą (pagal sandorį, paveldėjimu, pasisavinant bešeimininkį daiktą ar kitais pagrindais).
  2. Daiktas neturi nuosavybės teise priklausyti valstybei ar savivaldybei, taip pat neturi būti įregistruotas kito asmens vardu.
  3. Asmuo daiktą turi būti įgijęs sąžiningai ir sąžiningai jį valdyti visą valdymo laiką. Valdytojo sąžiningumas reiškia sąžiningą daikto užvaldymą ir valdymą visą įgyjamosios senaties laikotarpį.
  4. Asmens valdymas visą daikto valdymo laikotarpį turi būti teisėtas, t. y. įgytas tais pačiais pagrindais kaip ir nuosavybės teisė. Teisėtu negali būti laikomas valdymas, įgytas slaptai bei pažeidžiant teisės aktų nustatytus reikalavimus.
  5. Valdymas turi būti atviras. Asmuo, siekiantis įgyti daiktą įgyjamosios senaties būdu visą valdymo laikotarpį privalo daiktą valdyti kaip savą, nesislapstydamas.
  6. Daiktas turi būti valdomas nepertraukiamai.
  7. Daiktas visą valdymo laikotarpį turi būti valdomas kaip savas, t. y . asmuo turi būti įsitikinęs, kad niekas daugiau už jį teisių į daiktą neturi – nėra kito asmens, kuris būtų daikto savininkas.
  8. Nekilnojamojo daikto valdymas nurodytomis sąlygomis turi tęstis 10 metų, kilnojamojo – 3 metus.

Atitinkantis visas išvardintas sąlygas  asmuo turi teisę kreiptis į teismą dėl nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį fakto nustatymo. Pareiškėjas įgyja nuosavybės teisę į daiktą ir gali ją įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.

Kreipkitės. Mes Jums padėsime.

Konsultuoja advokatas Česlovas Bakasėnas.

Advokato kontoros adresas: Vilniaus g. 77, Širvintose, tel. 8 687 18 054,

E.paštas: ceslovas.bakasenas@gmail.com

1 Comment on Nuosavybės teisių įgijimas pagal įgyjamąją senatį

  1. Sveiki, asmuo mire maždaug pries 30 metu nepalikes jokio testamento liko gyvent buste sugyventine , pries mirti leido ten gyvent kitai moterei ir ji jau gyvena apie 13 metu seniūnija sake kad sis bustas yra beseimininkis ,ir ta moteris nori nuosavybes teisių i si busta kiek suprantam ji gali kreiptis i teisma pagal igyjama senati,tik nežino tiesiai i teisma eit ar reikia dar kazkokiu dokumentu? Namu knygos ji neturi.Ačiu

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*